Domů     Na jehněčí je ten správný čas vždy!
Na jehněčí je ten správný čas vždy!
11.6.2023

Jehněčí maso patří mezi ty nejkřehčí a nejjemnější. A nemusíte ho jen péci. Možností úpravy je daleko víc.

Silná polévka

(6 porcí)

400 g jehněčího krku, jehněčí kosti, 3 brambory, přepuštěné máslo, 1 mrkev, 1 bobkový list, 10 kuliček pepře, 3 stroužky česneku, 1 cibule, 5 kuliček koriandru, 4 kuličky nového koření, 1 řapík celeru, 30 g zázvoru, 2 chilli papričky, sůl, nať koriandru

1) Jehněčí krk i kosti očistěte a vložte do vyššího hrnce na polévku, ideálně se silným dnem.

2) Cibuli oloupejte a nakrájejte na klínky. Zázvor oloupejte a nakrájejte na tenké plátky, česnek zbavte slupky a nasekejte.

3) Na pánvi rozpalte přepuštěné máslo (nebo sádlo), vhoďte klínky cibule a krátce orestujte. Poté přidejte zázvor, česnek, chilli papričky, pepř, koriandr, nové koření a bobkový list. Jakmile se směs rozvoní, přidejte ji do hrnce k jehněčímu masu.

4) Zalijte dostatečným množstvím studené vody, osolte a vařte na velmi mírném plamenu doměkka.

5) Jakmile je maso měkké, vývar slijte do jiného hrnce a přidejte do něj brambory, mrkev a řapíkatý celer, nakrájené na kousky. Uvařte doměkka.

6) Jehněčí nakrájejte a vraťte do polévky. Posypte natí čerstvého koriandru, který polévku krásně provoní.

Doba přípravy 80 minut

Náročnost 1

Příprava silné polévky je jednoduchá, jediné, co musíte dodržet, je pomalé vaření, aby se do vývaru uvolnily všechny skvělé chutě.

Kleftiko

(4 porce)

4 plátky z jehněčí kýty, 2 cibule, 4 velké brambory, hrst lístků čerstvého oregana, šťáva z jednoho citronu, 5 lžic olivového oleje, 100 ml kvalitního bílého vína, 100 g sýru feta, 4 stroužky česneku, sůl, pepř, 4 bobkové listy

1) Plátky masa dejte do misky. V šálku smíchejte oregano, citronovou šťávu, 2 lžíce oleje a víno. Osolte a opepřete. Směsí přelijte plátky masa v misce a otočte je tak, aby byly namočeny ze všech stran.

Misku zakryjte fólií a nechte marinovat ideálně přes noc nebo alespoň pár hodin.

2) Druhý den si připravte čtyři listy pečicího papíru. Brambory oloupejte, nakrájejte na silnější plátky a promíchejte je s trochou oleje, soli a oregana.

Na střed každého listu papíru rozdělte brambory, na ně dejte plátek masa, posypte ho plátky česneku, kolečky cibule, kostičkami sýra, na každý položte bobkový list a zalijte troškou marinády.

3) Rohy papíru stáhněte k sobě, svažte je nahoře jako měšec a vyrovnejte do pekáče. Pečte 2 hodiny v troubě rozpálené na 160 °C. Balíčky přendejte na talíře, opatrně uvolněte provázek a ihned podávejte, aby si každý otevřel svůj balíček sám.

Kleftiko pochází z Řecka, ale na podobné pokrmy narazíte na celém Balkáně. Nejdůležitější na tomto pokrmu je citronová marináda. Z bylinek můžete ještě přidat tymián, dobromysl nebo majoránku.

Doba přípravy 130 minut

Náročnost 2

Soté po provensálsku

(4 porce)

800 g jehněčí plece, 1 litr bílého vína, 250 ml zeleninového vývaru, 4 rajčata, 3 lžíce olivového oleje, 2 lilky, 2 cibule, 2 stroužky česneku, 2 větvičky tymiánu, 2 větvičky petrželky, 1 bouquet garni (petrželka, tymián a bobkový list), sůl, pepř

1) Oloupejte a nakrájejte česnek a cibuli na kostičky, rajčata a lilky na kousky. Čerstvá rajčata můžete nahradit těmi z konzervy.

2) Jehněčí maso nakrájejte na kostky opékejte v kastrolu na olivovém oleji asi 2 minuty. Přidejte cibuli a za stálého míchání nechte zhnědnout. Bude to trvat asi 5 minut.

2) Zasypte moukou, dobře promíchejte a zalijte bílým vínem, potom vývarem. Přidejte lilek a rajčata, stroužky česneku, tymián a koření, osolte a opepřete.

3) Zakryjte a duste asi 1 ½ hodiny. Podávejte posypané petrželkou.

Doba přípravy 100 minut

Náročnost 2

Můžete použít jakoukoliv sezónní zeleninu, papriky, cukety, brambory nebo dokonce zelené olivy, ty ovšem přidejte až 5 minut před koncem vaření.

Musaka

(6 porcí)

1 najemno nasekaná cibule, 1 stroužek česneku, 750 g mletého jehněčího masa, 1 lžička mleté skořice , 100 ml bílého vína, 400 g nakrájených rajčat + 6 rajčat zvlášť, 2 lžíce nasekané hladkolisté petrželky, sůl, pepř, 2 lilky nakrájené na kolečka, 35 g másla, 35 g hladké mouky, 300 ml mléka, 4 kuličky černého pepře, 2 bobkové listy, 1 lžíce jemně nastrouhané citronové kůry, 100 g nastrouhaného tvrdého sýra, 2–3 oloupané a uvařené brambory nakrájené na kolečka

1) V širším hrnci osmahněte cibuli na troše olivového do sklovata. Pak přihoďte česnek a po minutě i mleté maso. Opékejte je dohněda, dokud se zcela nerozpadne na kousíčky. Přidejte skořici, víno a 400 g rajčat.

Přiveďte k varu, snižte plamen a nechte probublávat půl hodinky. Pak do směsi vmíchejte petrželku, osolte a opepřete.

2) Zatímco dusíte maso, opečte na troše olivového oleje lilky z obou stran dohněda. Přendejte je na kuchyňské ubrousky a nechte odsát přebytečný tuk.

3) Udělejte si bešamel: máslo rozpusťte na pánvi, přimíchejte mouku, chvíli opékejte a pak zalijte mlékem, přidejte bobkové listy, celý pepř a dvě lžičky čerstvě nastrouhané citronové kůry. Deset až patnáct minut povařte.

Vyndejte pepř a bobkový list a osolte podle chuti. Do bešamelu rozmíchejte dvě vejce a sýr.

4) Nyní začněte suroviny vrstvit do středně velké zapékací mísy: na dno dejte část lilků, osolte je, na ně dejte masovou směs, kolečka rajčat a tak dále až spotřebujete všechny ingredience. Končit byste měli masovou směsí.

Na ni vyskládejte kolečka brambor, přelijte sýrovým bešamelem a pečte 30–40 minut.

Doba přípravy 70 minut

Náročnost 2

Příprava musaky není složitá, spíš přece jen trochu pracná. Proto je lepší ji připravovat, když čekáte větší společnost.

Jehněčí kolínko na víně

(4 porce)

4 zadní jehněčí kolínka (každé o váze asi 350 g), 2 středně velké cibule, 2 mrkve, 2 petržele

½ celeru, 1 lžíce rajského protlaku, 5 stroužků česneku, 500 ml suchého červeného vína, 6 bobkových listů, 1 snítka rozmarýnu, 8 kuliček nového koření, sůl, pepř, 100 ml rostlinného oleje, 2 lžíce másla

1) Kolínka očistěte od tvrdých blan, omyjte a osušte. Poté je osolte a opepřete a nechte při pokojové teplotě zhruba hodinu odpočinout.

2) Na oleji mezitím orestujte na kostičky nakrájenou mrkev, celer, petržel. Opékejte je zhruba 5 minut dozlatova, pak k nim přidejte ještě nahrubo nakrájenou cibuli a restujte další 2 minuty.

3) Do zeleninové směsi vhoďte bobkový list, nové koření, snítku rozmarýnu, česnek nakrájený na plátky. Promíchejte, zlehka opečte, přidejte protlak a znovu krátce restujte. Potom všechno zalijte vínem a nechte je vyvařit.

Pak vmíchejte 100 ml vody a připravený základ přelijte do pekáčku a vyskládejte na něj připravená kolínka.

4) Pekáček přikryjte poklicí, dejte do trouby rozehřáté na 130 °C a pečte přibližně 2 hodiny (doměkka).

5) Z upečeného masa slijte do kastrolu šťávu z výpeku, přidejte 500 ml vody a vařte 10 minut. Poté šťávu přeceďte, znovu vraťte na sporák a zredukujte na objem 200 ml. Nakonec do ní vmíchejte studené máslo a odstavte ji z ohně. Podle chuti dosolte.

6) Kolínka před podáváním můžete krátce opéct pod grilem, na talíři je přelijte hotovou šťávou a doplňte bramborovou kaší.

Kolínko odblanit musíte, ale trochu pojiva určitě nechte. Protože jinak by se vám rozpadlo na několik kousků ještě před pečením. Pomalu pečené kolínko vás nadchne a příště je můžete připravit zase třeba se zeleninou nebo na pivě. Princip je stejný.

Doba přípravy 180 minut

Náročnost 3

Pečený jehněčí hřbet

(6 porcí)

1jehněčí hřbet, 300 ml růžového vína, 3 šalotky, 3 stroužky česneku, 2 lžíce medu, 1 lžíce olivového oleje, zeleninový vývar, tymián, rozmarýn, sůl, pepř

1) Troubu předehřejte na 220 °C. Jehněčí hřbet osolte, opepřete, potřete trochou česneku, zasypejte bylinkami a zprudka opečete na pánvi ze všech stran.

2) Dozlatova opečené maso vložte do pekáčku kostmi nahoru a 10 minut je nechte v troubě ještě zatáhnout.

3) Poté je podlijte vývarem, růžovým vínem, přidejte nakrájené šalotky, česnek, bylinky, med a troubu ztlumte na 180 °C a přiklopené pečte asi 50 minut.

4) Upečený hřbet vyndejte z trouby a nechte chvíli odpočinout.

5) Omáčku z pekáčku slijte, rozmixujte, doslaďte medem, osolte a podle chuti můžete použít i trochu dezertního vína. Hřbet nakrájejte na porce a podávejte s bramborovou kaší či grilovanou kořenovou zeleninou.

Doba přípravy 80 minut

Náročnost 2

Jehněčí hřbet má velmi jemné libové maso, právě proto se hodí na pečení i grilování. Stejně můžete připravit i maso kůzlečí. Je stejně dobré ale postrádá typickou vůni.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný