Domů     Sladké Velikonoce: Sváteční dobroty zblízka i zdaleka
Sladké Velikonoce: Sváteční dobroty zblízka i zdaleka
10.4.2023

Ozdobený velikonoční stůl se bez sladkých pochoutek neobejde. A ať už jsou odkudkoliv, všechny mají jedno společné, jsou chutné i krásné.

Colomba pasquale

500 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 25 g droždí, 150 g rozpuštěného másla, 200 ml mléka, 4 vejce + 2 žloutky, 100 g kandované pomerančové kůry (nebo směsi kandovaného ovoce), 100 g mandlí, špetka soli

1) Z poloviny mouky, droždí a části teplého mléka zaděláme kvásek.

2) Po vykynutí přidáme celá vejce a jeden žloutek, zbytek mouky, moučkový cukr, pomerančovou kůru, máslo, mléko a špetku soli.

3) Vypracujeme těsto a necháme je vykynout. Mezitím si naloupeme mandle, nebo použijeme již hotové mandlové lupínky.

4) Vykynuté těsto naložíme do vymazané a moukou vysypané formy – pravá colomba by měla mít tvar holubice, směle ale můžete použít formu na beránka, bábovku nebo dva srnčí hřbety.

5) Těsto potřeme žloutkem, posypeme mandlemi. Prvních 10 minut pečeme při teplotě 200 °C, poté ztlumíme teplotu na 160 °C a pečeme ještě 40 min.

Colomba pasquale, tedy velikonoční holubice, je tradiční italský moučník z kynutého těsta. Často se k jeho výrobě používá kvásek, my jsme vybrali recept s droždím, protože je rychlejší.

Křížová buchta

500 g hladké mouky + na poprášení, ½ lžičky soli, 85 g třtinového cukru, 1 lžička mleté skořice, 1 lžička perníkového koření, špetka strouhaného muškátového oříšku, 50 g másla pokrájeného + na vymazání, sáček instantního droždí, 140 g směsi sušeného ovoce, 300 ml mléka

Na kříže a na ozdobení: 3 lžíce hladké mouky, 2 lžíce vody, 5 lžic zlatého sirupu nebo medu

1) Ve velké míse promícháme mouku, sůl, cukr a koření. Přidáme máslo a prsty ho ve směsi rozdrobíme. Vmícháme instantní droždí a sušené ovoce pokrájené na malé kostičky. Mléko mírně ohřejeme. Přiléváme postupně do mísy a vypracujeme měkké a soudržné těsto.

2) Hmotu vyklopíme na pomoučněnou pracovní plochu a hněteme asi pět minut, až přestane lepit. Rozdělíme na dvacet stejných kousků a vyválíme z nich koule. Vyšší plech vyložíme papírem na pečení a lehce ho pomažeme máslem.

Rozložíme na něj bochánky kousek od sebe. Opatrně zakryjeme namaštěnou potravinovou fólií a necháme na teplém místě kynout dvě hodiny.

3) Troubu předehřejeme na 190 °C. Na kříže promícháme tři lžíce mouky a dvě lžíce studené vody tak, aby vznikla hladká pasta. Tu dáme do plastového sáčku a ustřihneme růžek. Na každý bochánek namalujeme kříž. Pečeme patnáct až osmnáct minut dozlatova.

4) Zvolna ohřejeme sirup nebo med a ještě teplé bochánky jím potřeme. Podáváme teplé.

Angličané je nazývají Hot Cross Buns a je to vlastně obdoba našeho mazance. Kříž symbolizuje ukřižování Krista. A sám název naznačuje, že nejchutnější jsou tyto buchtičky teplé.

Tsoureki

2 vejce + 3 natvrdo na vrch, 660 g hladké mouky, 190 ml plnotučného mléka, 100 g cukru krupice,

80 g másla, 21 g čerstvého droždí (půlka kostky), 1 lžička skořice, 1 lžička mletého nového koření, ½ lžičky kmínu, sůl

1) Nejprve ve vodě uvaříme 3 vejce natvrdo. Vychladlá obarvíme červenou barvou na vajíčka.

2) Ve velké míse smícháme sypké suroviny (mouku, sůl, skořici, nové koření, kmín).

3) V hrnečku ve vlažném mléce rozmícháme droždí a chvíli je necháme pracovat.

4) Máslo utřeme s cukrem a poté do něj zašleháme 2 vejce. Připravenou směs přidáme do moučné směsi s kořením a přilijeme i mléko s droždím. Vše vařečkou promícháme, směs vyklopíme na pomoučený vál a rukama ji hněteme tak dlouho, dokud nezískáme hladké těsto. (Na hnětení samozřejmě můžete použít robot).

5) Připravené těsto vložíme do mísy vymazané olejem a z vrchu ji přikryjeme fólií, aby těsto neosychalo. Necháme 2 hodiny kynout.

6) Po dvou hodinách těsto vyndáme z mísy, několikrát je promáčkneme pěstí a opět je vrátíme zpět do mísy. Mísu přikryjeme fólií a těsto necháme opět kynout, tentokrát 1 hodinu.

7) Vykynuté těsto nabude dvojnásobné velikosti. Dáme je na pomoučený vál a rozdělíme na 3 stejné díly. Z každého vyválíme na 1 m dlouhého hada a všechny tři je smotáme do copu. Cop stočíme dokola a na vrch poklademe vejce.

8) Připravený věnec přikryjeme fólií a necháme 1 hodinu kynout. Troubu vyhřejeme na 190 °C. Vložíme vykynutý věnec a pečeme 45 minut.

Tsoureki pochází z Řecka a připomíná náš velikonoční věnec (může mít ale i jiný tvar). Na rozdíl od něj je méně sladký, ale díky použitému koření víc voní. Vejce musí být červená, protože mají symbolizovat Kristovu krev.

Carská pascha

1 kg polotučného tvarohu, 100 g másla, špetka drceného hřebíčku, kůra z jednoho citronu, 100 g medu, 50 ml amaretta, 80 g sušených meruněk, 80 g rozinek sultánek, 200 ml smetany na šlehání, 50 g kandované pomerančové kůry, 5 vajec, mandle na zdobení

1) Rozinky, na kostky pokrájené sušené meruňky a nakrájenou kandovanou kůru naložíme do amaretta.

2) Smícháme med, tvaroh, drcený hřebíček, lehce povolené máslo a smetanu s rozšlehanými vejci. Ohřejeme hmotu za stálého míchání zhruba na teplotu 80 °Celsia.

3) Až začne hmota houstnout, odstavíme ji z ohně a necháme vychladnout.

4) Vmícháme sušené ovoce, kandovanou kůru a směs nalijeme do plátnem vyložené formy. Existuje speciální forma, ale my si můžeme vypomoci cedníkem nebo novým květináčem. Směs zatížíme a necháme v chladu odkapat a ztuhnout alespoň dva dny před podáváním.

Velikonoce jsou i v pravoslaví nejvýznamnějším svátkem. Jedním z tradičních dezertů je právě pascha, která symbolizuje boží hrob. Na stranách bývá vytlačen pravoslavný kříž a písmena X a B, což v azbuce znamená Kristus vstal z mrtvých. Pokud nemáte formu, můžete kříž složit z kandovaného ovoce.

Boží milosti

250 gramů hladké mouky, 50 gramů cukru krupice, špetka soli, 50 gramů másla, 2 žloutky, 2 lžíce rumu, 5 lžic zakysané smetany, olej, moučkový a vanilkový cukr na obalení

1) Mouku smícháme napřed se suchými surovinami a potom přidáme žloutky, zakysanou smetanu, máslo, rum a vypracujeme těsto. Na půl hodiny ho dáme přikryté utěrkou odpočinout do ledničky.

2) Na vále vyválíme těsto válečkem na nudle na asi třímilimetrovou placku. Vykrajujeme rádýlkem obdélníčky, které uprostřed dvakrát prořízneme. Můžete samozřejmě vytvarovat mašličky či jiné tvary.

3) Jednotlivé kousky dáme smažit postupně do vysoké vrstvy oleje, při smažení se trochu nafouknou. Když začnou hnědnout, rychle je vyndáváme a pokládáme na papírovou kuchyňskou utěrku, abychom je zbavili přebytečného tuku.

4) Ještě za tepla obalujeme v moučkovém cukru smíchaném s vanilkovým.

Boží milosti mají dlouhou tradici, najdete je i v Domácí kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové. A receptů existuje spousta. Někdo do těsta dává rum, někdo bílé víno.

Můžete přidat i nastrouhanou citronovou kůru a místo oleje můžete na pečení použít sádlo.

Neapolský koláč

1 vejce, 250 g hladké mouky, 125 g krystalového cukru, 125 g změklého másla, 1 kypřicí prášek

250 g rýže arborio, 250 g čerstvého ricotta sýru, 250 g krystalového cukru, 4 vejce, 1 vanilkový cukr, kůra a šťáva z půlky menšího pomeranče, kandované ovoce, olej, strouhanka na vysypání

1) Všechny ingredience na těsto smícháme tak, aby se vše spojilo. Těsto musí být tužší, ale méně než linecké. Zabalíme do potravinové fólie a necháme v lednici vychladit.

2) Rýži uvaříme doměkka, necháme lehce zchladnout, smícháme s ricottou, oběma cukry a vejci, ochutíme pomerančovou kůrou a šťávou. Přimícháme kandované ovoce. Měla by vzniknout tekutější hmota.

3) Dortovou formu vymažeme olejem a vysypeme strouhankou. Vychlazené těsto vyválíme na asi půlcentimetrovou tloušťku a vyložíme jím dno i stěny formy. Pravděpodobně bude přečnívat přes okraj, takže je odřízneme. Do formy nalijeme připravenou náplň.

4) Zbylé těsto vyválíme, nakrájíme na proužky a navrch koláče vytvarujeme mřížku. Pečeme v předem vyhřáté troubě na 200 °C přibližně 45 minut. Koláč necháme zchladnout a odležet. Nejlépe chutná druhý den.

Tento koláč s více než staletou tradicí se připravuje v každé rodině jinak, ale vždy se skládá ze dvou částí, křehkého těsta a náplně podobné nákypu.

Vypráví se, že ho vymyslela jedna neapolská jeptiška, když chtěla připravit moučník s vůní květů pomerančovníku, který rostl v zahradách kláštera.

Pokud to bude dlouhé, nějaký recept vynecháme.

Foto: Shutterstock

Související články
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný