Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne.
Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60.
Jak si vybrat?
Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je několik. Důležité je, kolik prostoru můžete želvě vyhradit a kde ji míníte převážně chovat. Máte malý byt nebo domek se zahradou, kde bude moci v létě pobývat? Těmto podmínkám je třeba přizpůsobit výběr želvy.
Některé dorůstají jen 25 centimetrů, jako třeba želva stepní, takže postačí i malý byt. Ale jsou i větší, třeba taková želva ostruhatá může mít v dospělosti klidně i 80 centimetrů. Ta už vyžaduje větší prostor.
Pořiďte jí bydlení
Na mysli máme vhodné terárium. Pro dospělou želvu, která nedoroste víc než 30 centimetrů, by mělo mít minimálně 1 metr krát 60 centimetrů. Samozřejmě, máte-li dost prostoru, může být větší.
Na dno by měla přijít vhodná podestýlka, tedy jemný štěrk, mulčovací kůra a k tomu můžete přidat kousky dřeva i trochu sena a suchého listí i nějaké kamínky. Vůbec nevadí, když bude povrch trochu členitý.
V teráriu musíte vybudovat domeček, tedy něco, kam by se mohla želva schovat. Poslouží vám třeba samorost z kořenů stromu, můžete vystavět domeček z kamenů a větví, fantazii se meze nekladou, jen musí být dost velký, aby se tam mohla želva schovat.
Tip: Pokud je vaše terárium skleněné, radí chovatelé polepit je zvenku papírem, protože želvu sklo mate a snaží se jím projít.
Má ráda teplo
Počítejte s tím, až budete řešit osvětlení terária. Nejvhodnější je UV lampa, ta totiž terárium zároveň vyhřeje. Někteří dávají do terária takzvaný vyhřívací kámen.
Ten může být obyčejný přírodní a dá se pod lampu, která ho ohřeje, nebo se prodává vyhřívaný na elektřinu. Ten by ovšem neměl být zapnutý nepřetržitě. Důležité je, aby želva měla možnost být v teple, ale také se ochladit. Pomůže umístění osvětlení do rohu, aby ve zbytku terária bylo chladněji.
Nezapomeňte na vodu
Želva se potřebuje samozřejmě napít, ale také se ráda smočí. K tomu jí poslouží plochá miska s vodou. Vybírejte takovou, kterou nedokáže převrátit a do níž si může i vlézt.
Někteří chovatelé doporučují, nechat želvu jednou za čas vykoupat v umyvadle s trochou napuštěné vody. Musí jí být opravdu málo, aby mohla dýchat. Po koupeli ji necháte uschnout a můžete ji i prohlédnout, jestli má v pořádku krunýř.
Jak ji krmit
Želva je převážně býložravec, i když v přírodě slupne sem tam nějakou žížalu. V domácích podmínkách jí dávejte zeleninu rozsekanou na malinké kousky, trávu, listy i květy. Má ráda i ovoce, ale s tím šetřete, abyste jí nezadělali na zdravotní problémy.
Občas může dostat kousek vařeného bílku, nebo kousíček vařeného masa, ale ani to nesmíte přehánět. Co jí chutná, zjistíte časem sami. Samozřejmě v létě bude výběr pestřejší.
Želva na zahradě
Od jara do léta může být venku. Ale i tady jí musíte vytvořit podmínky. Jestli si myslíte, že tak pomalý tvor vám nemůže utéci, jste na omylu. Taky se umí zdatně podhrabávat.
Měli byste jí tedy vytvořit ohrádku, nejlépe z prken nebo z plechu či cihel zapuštěných do země a výškou nešetřete. Strany ohrádky by měly směřovat šikmo dovnitř. Necháte-li ji pohybovat se volně, nezbyde vám, než ji hlídat.
Ani v ohrádce nesmíte zapomenou na stinné místo. Buď ji umístěte někam pod keře, nebo udělejte domeček, který můžete pokrýt hlínou nebo drny. U malých želv se vyplatí výběh přikrýt pletivem. A pokud máte psa nebo kočku, nedovolte, aby na želvu útočili.
Zimní spánek
Někdy v listopadu byste želvě měli vytvořit podmínky k zimnímu spánku, který v ideálním případě potrvá až do března. Před tím postupně snižujte teplotu v teráriu. Želva sama postupně přestává žrát a začíná se více vyprazdňovat. A kde zimovat?
Ideální je sklep, do kterého dáte bedýnku naplněnou směsí různých materiálů. Použít můžete hobliny, hrabanku, listí i třeba kusy látky. Želva musí mít možnost se zahrabat.
Teplota by měla být od 5 do 7 °C. Někteří chovatelé zimují v lednici, ale pozor, rozhodně ne tam, kde uchováváte potraviny. Mělo by jít o lednici připravenou k tomu to účelu s možností kontrolovat teplotu.
Víte, že…
…želvy jsou chráněné? A co to pro vás znamená? Když budete želvu kupovat musíte k ní dostat certifikát CITES. To je zkratka mezinárodní úmluvy o obchodování s ohroženými druhy volně žijících živočichů.
Vlastně takový doklad původu, který obsahuje veškeré informace o vašem zvířátku. S ním pak musíte do měsíce dojít na odbor životního prostředí a želvu přihlásit. Určitě to udělejte, protože jinak by vám hrozila pokuta.
Už toho vyplývá, že želvu je potřeba koupit jen u oficiálních prodejců nebo prověřených chovatelů, kteří vám certifikát vydají.
Foto: Shutterstock