Nezoufejte. I když to vypadá, že se jídlo nedá zachránit a budete je muset vyhodit, většinou nějaká pomoc existuje.
Sůl může být nepřítel
Zvlášť, když se vám takzvaně utrhne ruka nebo jste koupili jiný druh a ten solí více. Přesolenou polévku nebo omáčku zvládá napravit brambor. Oloupaný kousek nechte v hrnci povařit. Podobně zafunguje i kůrka od chleba, vaječný bílek nebo mrkev.
Vše krátce povařte a vylovte z hrnce. Pokud je ale jídlo hodně přesolené, nemusí to zafungovat.
Pak vyzkoušejte rady našich babiček. Ty třeba nepodařenou polévku či omáčku zachraňovaly cukrem. Dáte ho na lžičku a ponoříte do jídla. Když z cukru vznikne kašička, vyndáte ji ven.
Staré kuchařky radí, že výborně funguje i ponořená stříbrná lžička, která vstřebává nechtěné a přehnané chutě, ale to zaručit opravdu nemůžeme.
Pokud vás napadne pokrm zředit, raději než po vodě sáhněte po mléce nebo smetaně.
Připálená omáčka
Někdy stačí chvilka a neštěstí je na světě. Jídlo se připálilo a získalo nepříjemnou pachuť. Nepanikařte. Pomůže třeba mrkev, korková zátka nebo krajíc chleba.
Důležité je co nejrychleji vše přendat do čistého hrnce a povařit s některým z pohlcovačů pachu, který se samozřejmě vyhodí. Pokud používáte korek, je lepší ho dát do sítka na koření, kdyby se náhodou rozpadl.
Ve starých kuchařkách se radí připálené jídlo vyklopit do nádoby, kterou přikryjete mokrou utěrkou. Po několika minutách utěrku vyměníte a opakujete tak dlouho, až zápach zmizí.
Maso jako podrážka?
Vaříme je hodiny a hodiny a stále je tvrdé? I to se někdy stane. Zkuste přidat lžičku prášku do pečiva, ocet nebo jedlou sodu, alespoň tak to dělají šéfkuchaři. Každá tato ingredience dokáže proměnit maso v poživatelnou pochoutku.
Na pečené maso dobře zafunguje i pár lžic alkoholu. Stačí maso podlít brandy, slivovicí, pivem nebo červeným vínem a uvidíte ty zázraky. Kromě měkkého pokrmu získáte i krásně voňavý oběd či večeři. Alkohol se vždy vyvaří, proto se nemusíte bát servírovat jídlo dětem.
Je to příliš ostré
Ostrá jídla můžete milovat, přesto to někdy může být příliš i na vás. Naštěstí existuje několik surovin, s jejichž pomocí můžete pálivost pokrmu zmírnit a na jídle si pochutnat.
První pomoc by vždy měla být v podobě něčeho kyselého. Podle toho, o jaké jídlo jde, zkuste přidat trochu citronové nebo limetkové šťávy. Chuťově se hodí téměř ke všem pokrmům. Další možností je také ocet.
Chuť zjemníte i přidáním zeleniny. Strouhaná mrkev nebo brambory jsou pro tento účel perfektní, neboť cukr v nich pomůže vyrovnat pálivost, a navíc mohou pomoci absorbovat část koření.
I cukr si s pálivou omáčkou nebo jiným jídlem pomůže. Přidejte lžičku cukru, medu, ale můžete i sladký kečup.
Pomohou i mléčné výrobky. Použít můžete mléko, smetanu, řecký jogurt nebo kokosové mléko. Proti pálivosti může pomoci i jemný sýr, jako například parmezán.
Nebo prostě přidejte ještě jednou ingredience, ze kterých se jídlo skládá, jen koření vynechte. Pálivá chuť už nebude tak výrazná.
Přidejte ořechy. Ne celé, ale zkuste některá z ořechových másel. Stejně funguje také tahini (pasta ze sezamových semínek).
Řídká omáčka
Ať děláte, co děláte, omáčka nechce zhoustnout. Možností, jak to napravit, je víc. Ale záleží na tom, o jakou omáčku jde.
Když už je omáčka hotová, jíška vám nepomůže. Použijte škrob bramborový nebo kukuřičný. Rozmíchejte ho v malém množství vody, vlijte do omáčky, rozmíchejte a už dále nevařte.
Pokud vás napadlo zahustit moukou rozmíchanou ve vodě, říká se tomu záklechtka, nedělejte to. Ani dlouhým vařením se moučné chuti nezbavíte.
Zkuste francouzský trik, který se jmenuje beurre manié. Jde o těsto z nevařené mouky a změklého másla, které se po velmi malých dávkách přimíchává do omáčky. Tam se rozpustí a omáčku zahustí.
Guláše nejlépe zahustí chléb. Dává se nastrouhaný tvrdý. Ale dokážete to i s měkkým nakrájeným na kostičky, jen to déle trvá, než se rozvaří.
Jak na mastná oka
Je hodně těch, kterým přílišná mastnota vadí. Tuk je sice nositelem chuti, ale když je ho moc, naopak ji přebije.
Pokud máte naspěch, seberte mastná oka plochou velkou lžící nebo na povrch vývaru položte silně savý kuchyňský papír a tím odstraňte tukový povlak. Nebo do vývaru vhoďte několik kostek ledu, a jakmile k nim mastnota přilne, vyndejte je.
Máte-li více času, nechte vývar vychladnout. Tuk vyplave na povrch, ztuhne a bílá tuková vrstva se pak dá snadno odebrat vidličkou.
Když je maso suché
Stane se to, ale jde to napravit, tedy alespoň tak, aby hosté nic nepoznali? Maso nakrájejte na tenké plátky napříč svalovými vlákny. Maso tím sice nezměkne, ale bude tak působit.
Můžete je přelít šťávou, kterou připravíte z výpeku, do kterého vmícháte buď kousek másla, nebo smetanu. Nechte nějaký čas odležet. Možností, do čeho maso namočit, je spousta. Vždycky se vyplatí výraznější chuť.
Můžete dát místo vývaru víno a přidat aromatické bylinky (česnek, cibule, bylinky).
Možná to nevíte, ale když je maso studené, nepůsobí tak suše. Pokud to jde, připravte studené pohoštění a k tomu přidejte nakládanou zeleninu, majonézu či různé omáčky.
Suché drůbeží nebo i jiné maso natrhejte, nechte rozležet ve vlastní šťávě a použijete do sendvičů a baget. Přidejte zeleninu a vhodný dresink.
U steaků, ať už opečených na pánvi, nebo grilovaných, je zásadní nechat je odpočinout. Pokud sundáte steak z pánve a rozkrojíte ho, bude na okrajích šedý a uvnitř růžový a šťáva vyteče. Když ho ale necháte několik minut odležet, šťáva se v mase rozleží.
Foto: Shuterstock