Domů     Ostruhy dokážou potrápit
Ostruhy dokážou potrápit
8.11.2022

Bolí vás každý krok. Je to jako by se vám do paty zabodávaly jehly. V takovém případě může jít o kostní výrůstek nazývaný ostruha.

A je to pořádná bolest. Cítíte ji už od prvních ranních kroků, někdy je vyšší při zátěži, ale přihlásí se, i když v práci dlouho sedíte a pak se dáte do pohybu. V noci vás bolí pata na dotek, je oteklá a načervenalá.

Mezi chůzí po městské dlažbě a chůzí po měkkém terénu není rozdíl. Bolí to stále.

Jak vzniká?

Při dlouhodobém zatěžování vazivového aparátu začnou vápenatět úpony a šlachy pod patní kostí. Tkáň se málo okysličuje a je omezen přítok živin a odvod odpadních látek z postiženého místa. Dochází k zánětu kvůli nedostatečné výživě měkkých tkání.

Vzniká jakýsi kostní výrůstek, jenž roste dovnitř. Takže je to jako byste došlapovali na malou jehličku. Bodavá bolest vystřeluje buď z paty do chodidla, nebo po Achillově šlaše do lýtka. To se však nestane najednou. Ostruha vzniká postupně a může to trvat i několik měsíců.

Co ji způsobí?

Nevhodná obuv – na vině mohou být boty s úzkou špičkou, nebo nepružnou podešví, příliš vysoký podpatek. Nevhodné jsou ale také boty bez podpatku, zvláště tenisky s tenkou podrážkou. Pozor by si měli dát i ti, kteří si oblíbili takzvanou bosou obuv. Ta se nehodí zejména na dlouhodobou chůzi po městské dlažbě.

Opakované a dlouhodobé zatěžování nohy – může to být běh, ale i chůze po tvrdém podkladu či dlouhodobé stání.

Deformace nohy – plochá noha, propadlá příčná klenba a deformace kostí. Příčinou může být i úraz chodidla nebo Achillovy šlachy či revmatické onemocnění.

Vadné držení bederní páteře – nevhodné pohybové návyky ovlivňují i další svalové skupiny.

Pěnové vložky do bot
Pěnové vložky do bot

První pomoc

Nejjednodušším opatřením je snížení zátěže. Můžete si pořídit gelové či pěnové vložky do bot, které tlumí nárazy.

Vhodná je i ortopedická obuv, která má měkkou stélku a dostatečný prostor pro chodidlo. Vždy je vhodné ji kupovat ve specializovaných prodejnách.

Pokud máte nadváhu, měli byste upravit životosprávu a zhubnout.

Vhodné je cvičení, které pomůže uvolnit lýtkový sval a svaly v chodidle. Pomoci vám může masážní molitanový míček nebo míček s bodlinkami. Doporučuje se i hnětení chodidla prsty.

Zkusit můžete i relaxační koupele nebo pro uvolnění teplé obklady lýtka. Ty se ale nesmí aplikovat ve fázi akutního zánětu, protože by ho mohly zhoršit.

Někdy pomůže kineziotaping, ten by ovšem měl aplikovat fyzioterapeut.

Vzniknout mohou i přílišným běháním, případně špatnou technikou běhu či výběrem nevhodných běžeckých bot.
Vzniknout mohou i přílišným běháním, případně špatnou technikou běhu či výběrem nevhodných běžeckých bot.

Babské rady

Lze je použít jen v případě, že bolest není ještě tak intenzivní. Zkusit můžete tújový olej, který uvolňuje otoky. Třezalkový olej či olšová mast zlepšují zánětlivé stavy. Někteří bylinkáři doporučují obklady ze zelných listů.

Stačí zelný list nahřát, aby pustil šťávu, přiložit na bolavé místo, připevnit a nechat působit přes noc. Účinné jsou i výluhy a masti z kostivalu nebo masti s konopím.

Konzervativní léčba

Většinou se využívají masti, tablety, injekční obstřiky na tlumení bolesti či zánětu. Někdy se používá rentgenové ozařování, které ovšem zatěžuje organismus. Lékař může předepsat i další procedury, jako je laser, ultrazvuk nebo magnetoterapie.

Léčba rázovými vlnami

Speciální přístroj s hlavicí vysílá rázové vlny, které působí na postižené místo. Možnosti jsou dvě:

Radiální – působí sérií silných akustických rázů. Nejvyšší energii má v místě dotyku hlavice s kůží, odkud se rozbíhá do stran.

Fokusovaná – energie se naopak koncentruje až pod povrchem těla a působí pouze v místě aplikace ve velmi malé oblasti.

Operace

Pokud všechny neinvazivní metody selžou, lékař rozhodne o artroskopické operaci, která pacienta tolik nezatíží. K úponu v patě pod rentgenem zavede artroskop a odstraní zánětem změněný obal šlachového úponu, případně ho částečné protne.

Může odbrousit i kostní výrůstek. Po operaci je potřeba dodržovat klidový režim asi 6 týdnů a chodit s berlemi. Plné zatížení je možné asi po třech měsících. Po této době se většinou můžete vrátit i ke sportu.

Léčba vlastní krví

Jde o terapii růstovými faktory filtrovanými z vlastní krevní plasmy. Ty jsou injekcí aplikovány do místa bolesti. Nedochází ovšem k odstranění kostního výběžku, ale léčí se pouze zánět. Proto se potíže mohou časem vrátit. A jak vypadá?

Speciální dvoukomorovou injekční stříkačkou je odebrána krev ze žíly a ihned je zpracována odstředěním v centrifuze, kde dojde během 5 minut k oddělení červených a bílých krvinek od krevních destiček a růstových faktorů.

Plazma je nasáta do vnitřní stříkačky a ihned se aplikuje do místa bolesti. Počet aplikací závisí na závažnosti onemocnění. Tato léčba ovšem není hrazena zdravotními pojišťovnami.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru