Domů     Iva Hüttnerová: Raději uklízím, než vařím
Iva Hüttnerová: Raději uklízím, než vařím
15.9.2022

Hraje divadlo. Maluje obrázky plné klidu a lásky a starých časů. Sbírá babičkovské rady. Pečuje o zahradu. Raduje se z rozrůstající se rodiny. Pro spoustu televizních diváků je však díky seriálu Ordinace v růžové zahradě hlavně bezdomovkyní Jolanou Lepařovou.

Je rozená Pražačka. Její rodiče se záhy rozvedli a ona pak žila u babičky a dědečka a k rodičům, jednomu či druhému, chodila na návštěvy. Babička Karolína byla typická babička – malá, silnější, s drdůlkem bílých vlasů a moc hodná.

Skvěle vařila, hlavně z brambor, protože to bylo nejlevnější. Dělala je na všechny způsoby, placky, škubánky, nastavovanou kaši… Mrzí mě, že jsem tenkrát nedávala pozor, jak se to dělá.

Moji výchovu nijak zvlášť neřešila, ale byla přísná na to, abych se dobře učila a vymezila mi mantinely. Děda býval policajt.“ K otcovým rodičům do jižních Čech jezdívala na prázdniny.

Celý život s Babičkou

Jako školačka chodila do dramatického kroužku, zkoušeli Babičku Boženy Němcové a Iva hrála Barunku.

„Zamilovala jsem se tam nejen do divadla, ale i do Boženy Němcové a do téhle knížky, ke které se celý život vracím.“ Po základní škole šla na přání otce na gymnázium, ale neexcelovala. „Chodila jsem za školu, propadala jsem. Vůbec mě to tam nebavilo.

Měla jsem první lásku a všechno se mi zdálo mnohem zajímavější než biologie a chemie.“ Nakonec ji kvůli špatnému chování ze školy vyloučili. Naštěstí se pak vzpamatovala a přihlásila se ke zkouškám na divadelní akademii. Vzali ji.

„Mým profesorem herectví byl Ota Sklenčka, skvělý herec i člověk, který mi hodně pomohl a patří k důležitým lidem mého života.“

Cena za Pepina

První její štací po absolutoriu bylo divadlo v Karlových Varech. Začala tam s profesionálním divadlem, vdala se.

A také tam začala malovat! „ Krásné divadlo, skvělá parta, můj první muž Ivan Rajmont, narodil se mi tam syn…Malovat jsem začala právě na mateřské.“ S mužem se sice po pár letech rozešli, ale přáteli zůstali, až do jeho nedávné smrti. Později v Praze byl její asi nejvyhlášenější rolí ukřičený strýc Pepin z Hrabalových Postřižin inscenovaných v Rubínu.

Získala za ni roku 1978 cenu na festivalu Divadelní mládí v Českých Budějovicích.

Začala od babičky

S malířskými pokusy sice začala až v době, kdy už kvůli těhotenství nemohla na jeviště, ale lákalo ji mnohem dřív.

„Vždycky jsem ráda malovala, jako holka jsem si třeba malovala módu.“ A během studii na DAMU bydlela na stejné koleji jako její budoucí kolega Jan Kanyza. „Měl na pokoji malířský stojan a já mu chodila koukat přes rameno.

Moc se mi to líbilo.“ Dlouho nevěděla, jaký styl je pro ni ten pravý. „To je nejtěžší, nesmí se švindlovat. Kdysi jsem třeba namalovala obrázek podobný tomu, co dělal Salvátor Dalí. Ale vůbec jsem nevěděla proč.

Až časem jsem přišla na to, že nejvíc mě těší malovat věci, o kterých přemýšlím, které znám. A začala jsem obrázkem mojí babičky v kuchyni.“ Pochvaluje si, že ji malování naučilo trpělivosti a soustředění.

„Každý den, když přijdu domů, sednu si alespoň na pět minut k malování. Báječně to uklidní…“

Pepin jí přinesl štěstí

Díky už zmíněnému Pepinovi poznala svého druhého muže, s nímž žije dosud, přes 30 let!

V roce 1981 zaujalo inženýra Petra Mändla tohle představení, a hlavně Ivin výkon natolik, že přišel třikrát za sebou!

„Pak jsme zjistili, že máme podobný smysl pro humor a zajímají nás stejné věci.“ Nedávno paní Iva humor svého muže specifikovala na příkladu: Jela jsem v Třeboni z kopce na kole a zastavili mě policajti.

Že jsem překročila v místě povolenou rychlost!!! Pak se ukázalo, že chvilku přede mnou jel můj muž a přemluvil je k tomu…“

Dům za chalupu

Kdysi zdědila po babičce byt na Letné. „Byt to byl mizerný, vodovod i záchod byly jen na chodbě.

Ale podařilo se mi ho vyměnit za byt kousek od Divoké Šárky.“ Nejprve měli jen maličký družstevní byt, ale postupně ho rozšiřovali a přikupovali další části domu, až získali jednopatrový dům celý. „Prodali jsme kvůli tomu i chalupu, ale nelituju!

Dnes si myslím, že ta výměna patřila k nejšťastnějším okamžikům mého života. Už si nedovedu představit, že by mě něco donutilo opustit tenhle kout Prahy. Tady je člověk vlastně skutečně v přírodě.“

Stromy jsou základ…

Když jim dům a přilehlý dvorek začaly říkat pane, dali se do budování zahrady. „Dřina mi nevadí.

Naopak, je to nejlepší relaxace a fitcentrum na světě.“ Dnes jsou na zahradě jezírka s rybkami a lekníny, umělý potok, velké balvany, posezení pod pergolou, spousta květin a hlavně stromy. „Květiny jsou úžasné, ale správně založená zahrada je o stromech.

Ty zůstávají, rostou a najít pro ně ideální místo je věda. Až moji vnuci posoudí, jestli je babička tenkrát zasadila správně.“

Založením sběratelka

Kdysi prý začala nevinně sbíráním autogramů. A dostala se do stadia, že měla půdě regály plné krabic s kdečím. „Já jsem šílený sběratel. Sbírám všechno, co je pro mne hezké nebo zajímavé, a hlavně staré.

Zajímají mne věci do roku 1938, před druhou světovou válkou. Úplně největší část mé sbírky zabírá staré prádlo, výšivky, krajky, dětské oblečky…“ A protože je pořádná, tak má pořádek i v krabicích: dečky výstavní, dečky obyčejné, dečky blbé.

Ale i ty blbé jí bylo líto vyhodit: „Vždyť to muselo dát strašnou práci!“ Dnes má stálou výstavu své sbírky na zámku Chyše a tvrdí, že sbírání omezuje: „Musím, už se to nikam nevejde…“

Ten umí to a ta zas tohle…

Paní Iva přiznává, že vaření nikdy nebyla její parketa. Až teď, v pokročilejším věku se prý trochu rozvařila, i díky cestování – v Norsku třeba pro sebe objevila ryby. „Buchty vnukům neupeču, to neumím, ale o hladu je nenechám.

Mají rádi třeba můj buřtguláš. Často ale dáme přednost restauraci, kde si každý vybere. Každý umí něco jiného, já třeba mnohem raději uklízím, než vařím.“ V jednom rozhovoru také zavzpomínala na jeden z receptů své babičky, tzv.

grenadýrmarš, který sama občas připraví: uvaří asi pět velkých brambor a rozmačká je. Vedle si uvaří čtvrt kila širokých nudlí. Na cibulce podusí nakrájenou malou hlávku bílého zelí a pak to smíchá všechno dohromady.

Osolí, opepří, okmínuje a na talíři polije uškvařenou slaninou. „Tohle jídlo moc často nevařím, protože vařit na všech hořácích současně je nervák. Ale stojí to za to!“

Kamarádi nade vše

Co dělá pro dobrou kondici a veselou mysl? „Zahrada je lepší než fitko, ale asi nejvíc mi prospívají každodenní dlouhé procházky se psem. A baví mě jízda na kole. Myslím, že je strašně důležité potkávat se s lidmi.

Zachovat si svou partu, kamarády z mládí, pracovat na tom. Zavolat si, sejít se. Na skleničku, na procházku. Udělat si kolem sebe mírový prostor a být obklopený lidmi, co vás mají rádi, a také přírodou.“

Foto: TV Nova, Herminapress, Nextfoto

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
historyplus.cz
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
V Moskvě usoudili, že po dobrém to s litevskými, lotyšskými a estonskými rolníky nepůjde. Proto Stalin sáhne po osvědčené zbrani. Masovými deportacemi chce odpor obyvatel Pobaltí zlomit. Sověti zorganizují operaci Příboj, během níž pošlou do vyhnanství na 100 000 nežádoucích osob! Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásí v roce 1918 nezávislost. To ale neznamená, že by
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý