Máte odsávač par? Kdy naposledy jste u něj měnili filtr? Vlastně filtry, protože možná má právě váš přístroj filtry dva.
Jestli ještě digestoř nemáte, určitě se po nějaké poohlédněte. Je praktickým pomocníkem v kuchyni, dokáže pohltit páru, mastnotu i pachy. Vybírat můžete klasické i nádherné designové kousky, ať bydlíte v rodinném domě, nebo v panelovém bytě.
Modelů je celá řada a věřte, že nebudete vědět, po kterém sáhnout dřív. Omezeni budete jen svou peněženkou.
Jakou si vybrat?
Nemusíte mít pouze klasickou, dnes již retro, digestoř nad sporákem. Nejprve si proto promyslete, kam ji dáte, a vyberte si hlavní kategorii. Můžete mít digestoř vestavnou, komínovou nebo ostrůvkovou, ale také rohovou, stropní, pod skříňku, …
Poraďte se s odborníkem, která je pro vaši kuchyň vhodná. Vypočte vám také, jaký má mít výkon s ohledem na velikost místnosti a četnost vaření.
Důležité vybavení
V zásadě jsou na výběr dva typy digestoří – jedna (tzv. odvětraná nebo s odtahem) odvádí nasávaný vzduch pryč, druhá pomocí cirkulace přes aktivní uhlíkový filtr vzduch čistí a vrací zpět do místnosti.
Filtru se říká také pachový, protože pohlcuje aromatické složky. Podle intenzity vaření je nutné jej po 3, 6, ale nejpozději 12 vyměnit za nový.
Tukový mají obě
Ať již máte digestoř s odtahem nebo recirkulační, obě obsahují tukový filtr. Bývá kazetový, kovový a je součástí odsavače. Někdy může být i ze speciální tkaniny. Zachytí tukové a mechanické částice. Dá se snadno udržovat mytím v myčce na nádobí nebo v ruce. Čištění těchto filtrů se provádí jednou za 2 měsíce.
Text: Dana Pešková Foto: Shutterstock, digestore-airforce.cz, koupelny-venta.cz, faber-eshop.cz