Pokud jste se už zaoblin na břiše pokoušeli zbavit, pak víte, že se hubnutí tvrdošíjně brání. Břišní tuk je totiž jiný než podkožní. Nebezpečnější a záludný.
Proč je břišní tuk jiný? Protože se neliší jen tím, že je uložený hluboko v těle. Břišní tuk je čímsi jako izolací pro orgány uložené v břiše, chrání před chladem i nárazem. To není jediný důvod, proč je – v přiměřeném množství – nezbytný.
Má také fungovat jako železná zásobárna energie pro čas dlouhé nouze. Tělo dokáže břišní tuk rychleji využít a měnit na cukr než ten podkožní, takže slouží jako pohotový zdroj energie. To jsou pozitivní stránky břišního tuku. Těch rizikových je bohužel víc.
Problém je množství
Že je břišní tuk pro zdraví užitečný, dokazuje i fakt, že je v malém množství uložený také v těle jinak štíhlých až hubených lidí. Rozhodně nejde, jak se někde můžete dočíst, o skryté tloustnutí.
Problém začíná až ve chvíli, kdy se obvod břicha skutečně začne rozšiřovat. K tomu bohužel dojde velmi snadno, protože břišní tuk veškeré přebytky enegie ochotně přijímá.
Jakmile se tukové buňky v břiše zvětší, začnou v mnohem větší míře než podkožní tuk produkovat určité hormony a řadu látek vyvolávajících záněty. Ty se dostávají do krve, kolují s ní tělem a vyvolávají rozmanité zdravotní potíže.
Co hrozí:
– chronická zánětlivá onemocnění, například kloubů
– ateroskleróza, neboť látky uvolňované břišním tukem napadají přímo také cévní stěny, i tam působí zánětlivě, proto urychlují vznik aterosklerózy a dalších oběhových potíží s možným rizikem infarktu a mozkové mrtvice
– gynekologické potíže, protože břišní tuk produkuje také estrogen, čímž narušuje hormonální rovnováhu, následkem může být například endometrióza nebo syndrom polycystických vaječníků.
Rýsuje se i cukrovka…
To je největší riziko spojené s narůstajícím obvodem břicha. Břišní tuk ve stále větším objemu uvolňuje do krevního oběhu směs látek, která snižuje schopnost těla reagovat na inzulín. Blokuje tak využití cukru a jeho hladina v krvi narůstá.
Naštěstí je to proces velmi pozvolný, cukrovka se rozvíjí plíživě po dlouhou dobu, takže je možné ji změnou životosprávy zastavit, ještě než se projeví příznaky.
Rizikové míry: Orientačním vodítkem je objem pasu. U žen běžné výšky postavy by neměl přesahovat 80 cm, při obvodu 88 cm je už vysoká pravděpodobnost, že se cukrovka začala rozvíjet.
U mužů značí vysoké riziko obvod břicha 102 cm, varovným signálem je pak už 94 cm.
Více tuku v krvi
Výčet potíží, které nadbytek břišního tuku způsobuje, ovšem stále ještě není u konce. Zdravotní riziko totiž představuje také přebytek volného tuku, který z této tkáně odchází do krve.
Tam nemůže zůstat, mohl by způsobit krevní sraženiny, a tak ho tělo „uklízí“, nejčastěji do jater. Při značném objemu břišního tuku je to množství, které játra nedokážou zpracovat, proto volný tuk ukládají.
Struktura jater se tím mění a tukovatí, což může vést k cirhóze. Volný tuk ale komplikuje stav i dalších orgánů, jako například slinivky nebo srdce.
Proč tuku v břiše přibývá?
Hlavní příčiny jsou dvě. Ukládání tuku hluboko v útrobách především podporuje testosteron, proto je velké břicho typicky mužským obrazem nadváhy, zatímco u žen se kila navíc ukládají spíše v partii boků a stehen.
Ovšem při hormonálním rozkolísání, k němuž může dojít například v období přechodu, se může také u žen poměr testosteronu zvýšit a přispět k zaoblování břicha.
Druhou příčinou je vydatný jídelníček s přemírou tučných jídel, uzenin, tučných sýrů a lahůdkářských výrobků nebo slabost pro sladkosti.
Pozor i na alkohol: Má vysoký kalorický obsah, navíc brzdí odbourávání tuků.
Zrádný ovocný cukr
U sladkostí vyráběných průmyslově se háček skrývá nejen v nadměrné konzumaci, ale také ve sladidle, které potravináři s oblibou používají, a tím je fruktózový sirup. Fruktóza je složkou běžného řepného cukru, ovšem v čistém stavu má poněkud odlišné vlastnosti.
Je sladší, ale tělo ji neumí využít jako přímý zdroj energie, proto ji ukládá jako tuk – přednostně do jater a do břicha. Vedle průmyslově vyráběných sladkostí jsou velmi zrádné také přírodní sirupy, doporučované jako zdravější varianta cukru.
Ať už jde o javorový, agávový, rýžový nebo jiný sirup z prodejen zdravé výživy, obsahují vysoký podíl volné fruktózy. Výjimkou je sladidlo z ječmenného sladu, prodávané jako sladěnka nebo sladovit.
Tam je hlavní složkou jiný typ cukru – maltóza, která nárůst břišního tuku tak intenzivně nepodporuje.
Stres škodí skrytě
Stres je velmi přehlížený, přitom velmi mocný zdroj rozmanitých zdravotních potíží, včetně nežádoucího nárůstu břišního tuku. Problém je v tom, že si někdy ani neuvědomujeme, že jsme ve stavu stresu.
Tělo totiž jako stres hodnotí každou neúměrnou fyzickou a psychickou zátěž a automaticky reaguje zvýšenou produkcí stresových hormonů. Ty pak mimo jiné zvyšují ukládání energie ve formě tuku v břiše.
Jak se břišního tuku zbavit?
Bohužel neexistuje žádný návod, jak snížit cíleně objem břicha a s ním i útrobního tuku. Cesta vede pouze přes celkové snížení hmotnosti aktivním pohybem a změnou jídelníčku. Co ovšem snahu ulehčí, jsou určité potraviny, které podporují odbourávání tuku.
Co jíst
– Libové maso, ryby a netučné mléčné výrobky
Netučné potraviny bohaté na bílkoviny podporují hubnutí a spalování uloženého tuku. Současně chrání před odbouráváním svalové hmoty, k němuž může docházet při příliš přísných a nevyvážených dietách.
– Luštěniny
Jako nejbohatší zdroj vlákniny jsou užitečné při hubnutí tím, že pomáhají zpomalovat transport jídla při trávení ve střevech.
Rozpustnou vlákninu, kterou obsahují, pak přeměňují střevní bakterie na určitý typ užitečných mastných kyselin, které omezují pocit hladu, protože snižují hladinu tzv. hormonu hladu – grelinu. Podobně prospívá také rozmixované lněné semínko.
– Olej ze lněných semen, vlašských ořechů a mořských ryb
Společným jmenovatelem těchto tuků je vysoký obsah látek, pro něž se vžilo označení omega 3 (nenasycené mastné kyseliny). Ty chrání především proti působení zánětlivých látek, které uvolňuje břišní tuk.
To znamená, že snižují riziko vzníku aterosklerózy a chronických onemocnění. Předpokládá se také, že mírně podporují odbourávání přebytečného břišního tuku.
Prospěšné mají být také další druhy rostlinných olejů s výjimkou kokosového tuku. Mnohem méně než tuky živočišné totiž vedou k nabývání na váze a usazování uložené energie v břišní partii.
Pohyb prospívá
Cílené posilování břišní partie sice zpevní břišní stěnu, takže se obvod pasu zmenší, na objem břišního tuku ale vliv nemají. K tomu je třeba celkové snížení váhy.
Odborníci proto doporučují spíše aerobní cvičení, protože se při něm dá spálit až o dvě třetiny více energie z břišního tuku než při posilovacích cvičeních.
Ideální je 3x týdně trénink v délce 45 minut, který bude zahrnovat aerobní cvičení nebo běh doplněný několika cviky na posílení břišních svalů.