I když jsou v příbalovém letáku uvedeny, někdy si souvislost s léčbou neuvědomíme. Poradíme, na co si zejména dávat pozor.
Antibiotika jsou jedním z nejvýznamnějších objevů moderní medicíny, který zachránil nesčetně životů a zmírnil někdejší nebezpečnost bakteriálních infekcí.
Jenže stejně jako kterákoli jiná léčivá látka mají kromě nezměrných výhod i jisté nepříjemné vedlejší účinky v těle. Ty se často týkají jen určité skupiny antibiotik, takže když potíže lékaři včas nahlásíte, může vám vybrat lék pro vás vhodnější.
Proč nestačí penicilin?
Neexistuje antibiotikum, které by působilo na všechny bakterie. Antibiotik je mnoho skupin, některé se dále dělí na generace. Každá skupina antibiotik má jiné spektrum účinku – to znamená, že působí na jiné druhy bakterií.
A určité rozdíly v účinku jsou i mezi antibiotiky z téže skupiny. Vybrat správný lék pro konkrétního pacienta tedy není jednoduché. Jedním z důležitých ohledů by mělo být to, aby i možné nežádoucí účinky nezhoršily jiné zdravotní potíže nemocného.
* Průjmy
Právě průjmy jsou nejtypičtějším nežádoucím následkem léčby a důvod je prostý – antibiotika ničí nejen původce choroby, ale i prospěšné bakteriální osídlení střev. Tím se zkomplikuje trávení.
Obvykle ale nejde o závažný problém, pro účinnou pomoc stačí probiotika v kapslích.
Ale pozor: Pokud střevní potíže doprovázejí bolesti a křeče břicha a objeví se horečka, pak už nejde o nevýznamný průjem a je třeba co nejdříve kontaktovat lékaře.
Příčinou může být masivní přemnožení škodlivé bakterie clostridium difficile, kterou za normálních okolností udržují prospěšné bakterie pod kontrolou. Po vyhubení střevní mikroflóry se ovšem nebezpečné bakterie mohou volně množit.
Toxiny, které produkují, vyvolají závažný zánět střeva, který může vést k otravě krve, šoku a v krajním případě i ke smrti. Výrazné bolesti břicha při průjmu proto rozhodně nepodceňujte.
* Plísňové a kvasinkové infekce
Antibiotika nerozlišují mikroby přátelské a nepřátelské, čímž poruší přirozenou rovnováhu na sliznicích. Běžným a nepříjemným následkem léčby pak je rozbujení plísňových a kvasinkových onemocnění sliznic, a to nejen dýchacích cest. Odstonat to můžete i gynekologickými potížemi.
* Zhoršení tvorby krve
Pokud trpíte anémií, pak se lékaře předem zeptejte, zda antibiotikum, které vám chce předepsat, neomezuje tvorbu krve. I když je to jen dočasný účinek, připravuje tělo o síly, které k vyléčení nutně potřebuje.
* Zhoršení sluchu
Určitý typ antibiotik může poškodit sluchový nerv, a to s trvalými následky. Proto by zejména lidé, kteří už trpí nějakou vadou sluchu, měli lékaře na tyto potíže upozornit a domluvit se na výběru jiného typu antibiotik.
* Poškození ledvin
Ledviny filtrují krev a odvádějí zbytky antibiotik z těla, proto na ně jejich působení přímo doléhá. Řada typů antibiotik navíc působí přímo na ledviny toxicky, proto se pro lidi s již existujícím postižením ledvin musí vybírat šetrnější typy.
* Vyrážka po oslunění
Antibiotika mohou vyvolat alergické reakce na kůži, což je poměrně dobře známo. Méně se ale ví, že jeden z typů této reakce se objevuje jako vyrážka po oslunění.
Antibiotikum vyvolá zvýšenou citlivost kůže na sluneční záření a projevy alergie se pak výrazně zhorší. Lékař nebo lékárník by vás zejména v teplých měsících měli na toto riziko upozornit. K reakci totiž stačí i kratší pobyt na slunci.
* Bolesti hlavy a závratě
Mohou se objevit při užívání určitých typů antibiotik, které nežádoucími účinky postihují nervový systém. Ta mohou způsobovat také podrážděnost, zmatenost nebo potíže s pamětí. Po ukončení léčby potíže zase zmizí.
Pokud ale na bolesti hlavy, migrény a závratě trpíte, upozorněte na to lékaře před výběrem léku.
Rafinované řešení: Kombinace antibiotik
Zvláště u lidí v horší zdravotní kondici s různými chronickými onemocněními se mohou lékaři rozhodnout pro kombinaci antibiotik. Je to léčba šetrnější, protože jednotlivá antibiotika se podávají v menší dávce, což sníží také jejich nežádoucí účinky. Účinek se však sčítá.
Aby působily co nejlépe
Když už dostanete od lékaře předepsaná antibiotika, je třeba se k jejich užívání stavět nanejvýš zodpovědně a je nutné dodržovat tyto zásady:
vždy dobrat celé předepsané množství antibiotik, a to i když už se cítíte lépe
antibiotika užívat v předepsaném množství i čase (a třeba si i nastavit budík, který vás na další dávku upozorní)
nikdy nedávat svoje antibiotika jiným lidem ani členům domácnosti (existuje například skupina antibiotik, které vůbec nesmějí brát děti).
Pokud se stane, že antibiotika vaše potíže nezlepšují, nebo je vám dokonce hůře, poraďte se
s lékařem. Je možné, že daný druh antibiotik neúčinkuje právě proti těm „vašim“ patogenům. Nikdy ale samovolně antibiotika nevysazujte.
Foto: Shutterstock