Znáte to, člověk se i při vší opatrnosti někdy poraní. Nejčastěji se řízneme v kuchyni, ale od jara do podzimu se nám nevyhnou ani odřená kolena a lokty.
Samozřejmě že každé zranění nás zamrzí, už proto, že nás omezuje a potřebujeme je vyléčit co nejrychleji. Při vší snaze se to někdy nedaří tak, jak bychom chtěli. Jak si tedy můžeme pomoci?
Nejdřív vyčistit
Pokud je poranění menší a vidíte, že ošetření zvládnete sami, začněte tím, že ránu vyčistíte. Omyjte ránu i její okolí vodou a poté aplikujte dezinfekci. Tyhle dvě fáze jsou důležité proto, aby se rána dokonale vyčistila.
Dezinfekčních přípravků je mnoho a určitě nějaký máte ve své lékárničce. Většinou alespoň peroxid vodíku nebo jodovou tinkturu. Existují i dezinfekce, které nepálí. Ty můžete aplikovat dětem nebo citlivým dospělým.
Vždycky zakrýt
Většinou se k zakrytí rány používá sterilní čtvereček gázy a přes něj sterilní obvaz. Na menší zranění postačí náplast. Ránu bychom měli kontrolovat a v případě prosáknutí obvaz vyměnit.
Kontrolovat ale neznamená neustálé převazování, protože tím se rána jen jitří a hojení se prodlužuje. Když se rána částečně zacelí, zakrývat ji nemusíte, ale to pouze v případě, kdy nehrozí, nové poškození.
Například řezná rána na prstu se daleko lépe hojí, pokud vydržíte mít prst zalepený do skoro úplného zhojení (samozřejmě náplast vyměňujete). Pak totiž nehrozí opětovné rozšklebení rány.
Jakou náplast?
Na trhu je náplastí velké množství, takže si určitě vyberete. Ale pozor, každá se hodí na něco jiného.
Klasické textilní s polštářkem
Jsou určené na ošetření drobných ran všeho druhu. Nejčastěji je koupíme v šířce 6 cm nebo 8 cm a v délce 1 m a jsou určené na stříhání. K dostání jsou i po jednotlivých kusech.
Odolné pružné
Textilní elastické prodyšné náplasti se hodí hlavně na části těla, které ohýbáme (prsty, klouby, kolena, lokty). Polštářek může být zesílený, aby odolával nárazům a ráně poskytoval maximální ochranu, což se hodí zejména sportovcům. Bývají i voděodolné.
Hypoalergenní na citlivou pokožku
Měli by ji používat hlavně ti, kteří mají citlivou pokožku se sklonem ke kožním alergiím, ale protože méně dráždí, je vhodná pro každého.
Omyvatelné a voděodolné
Omyvatelné náplasti fungují hlavně při kratším kontaktu s vodou (např. mytí rukou). Voděodolné se hodí při koupání ve vaně, bazénu či v moři. Ty poznáte podle toho, že mají centrálně umístěný polštářek, aby bylo místo před vodou chráněné ze všech stran.
Zvláštní náplasti
Asi je mít doma nebudete, ale je dobré o nich vědět, protože po prvním ošetření rány si je můžete opatřit.
Hydrokoloidní
Fungují na principu tzv. vlhkého hojení. Zajišťují vlhkost v ráně, která je potřebná k rychlému hojení. Gelový polštářek náplasti reaguje se sekretem z rány a vzniká vlhký gel, který chrání ránu jako druhá kůže.
Náplast tlumí bolest, je prodyšná a k ráně se nepřilepí. Většinou se několik dní nevyměňuje. Používá se nejen na řezné rány, ale je skvělá i na puchýře. Nezastupitelná je tato náplast při popáleninách. Na podobném principu funguje i náplast na opary.
Když se rána nehojí
Může to mít více důvodů. Tím nejčastějším je cukrovka nebo ateroskleróza, ale i to, že se do rány dostala infekce. U starších osob může hrát roli nedostatečná výživa, která nemusí být patrná na první pohled.
Je tedy třeba dbát na rozmanitou stravu s dostatkem bílkovin, vitaminu C a prvků, jako je železo, měď či zinek.
Přírodní lékárna
V době, kdy nebyla antibiotika a o různých léčebných preparátech se mohlo lidem jen zdát, si naši předkové dovedli poradit s tím, co bylo nejblíž. Znali účinky léčivých rostlin a s úspěchem je používali na velké množství chorob. Samozřejmě i na rány se našlo mnoho léčivek.
Šalvěj
Má svíravé a dezinfekční účinky. Rána se vymývá odvarem nebo se přiloží obklad.
Heřmánek
Na hojení je skvělý, bohužel u některých lidí vyvolává alergické reakce a může ránu vysušovat, což je v některých případech nežádoucí.
Měsíčková mast
Dříve se vyráběla v každém selském stavení a mnozí si ji dělají i dnes. U nehojících se ran se mažou jen okraje. Mast pomáhá ale i na spálenou kůži, opařeniny i omrzliny. Zklidní také kůži, která je popálená od sluníčka. Pomáhá na záděry, prasklinky kůže i boláky.
Jitrocel kopinatý
Má výrazné protizánětlivé a antibiotické účinky. Díky vysokému obsahu zinku a křemíku napomáhá rychlému a bezproblémovému zhojení rány. Rozmačkané listy jitrocele se přiloží přímo na postižené místo.
Aloe vera
Gel z aloe vytvoří na ráně jakýsi vlhký film, který zabraňuje pronikání infekce do rány a zároveň se rána moc nevysušuje. Jde vlastně o vlhké hojení ran, které je prosazováno v moderní medicíně. Ale pozor!
Gel z aloe je vhodný především na menší poranění, na rozsáhlé rány se nedoporučuje.
Med
Jeho užití je známé již po staletí. Na povrchu rány se z medu a bílých krvinek vytváří peroxid vodíku, který ránu dezinfikuje, antibakteriální látky zabraňují napadení rány bakteriemi. Působí jako ochranná bariéra.
Vysoký obsah glukózy a fruktózy podporuje růst a regeneraci kožních buněk. Rozpory panují v názorech odborníků na to, jaký med použít. Nejčastěji se doporučuje drahý med manukový, ale někteří odborníci tvrdí, že tytéž účinky má květový med. Musí být ovšem z čistého prostředí bez pesticidů.