Domů     Trouba jako hlavní pomocnice v kuchyni
Trouba jako hlavní pomocnice v kuchyni
29.4.2022

Tak přesně taková by měla být vaše pomocnice, která vám pomůže vykouzlit ty největší dobroty, na které se srdce směje a rodina těší.

Možná jste si právě řekli, že ta vaše stará trouba už není nic moc, také třeba nestejnoměrně peče, a i když to s ní umíte, rádi byste prostě nějaký jiný, novější model. Takže nastal čas vydat se na nákupy.

Ale než to uděláte, zjistěte si pár informací, abyste pak nebyli v obchodě zaskočeni. Znáte to, obchodník do vás hučí, jak je jeho zboží dokonalé, a vy máte pocit, že mluví čínsky.

A to ještě když nakupuje muž, většinou ho zajímají technické vychytávky, zatímco žena chce prostě vědět, jak to peče a co to umí, a zase až tak moc ji nezajímá, jak to ta trouba dělá.

Na co ji použijete

S tím souvisí například to, pro kolik lidí běžně připravujete jídlo. Jiné budou asi vaše představy, když bydlíte sami v malém bytě, a jiné, když pečete pro rodinu a kamarády jako o závod. Další, co potřebujete vědět, je, jaká jídla nejčastěji připravujete.

Pokud vám stačí klasika, nepotřebujete mnoho funkcí, ale jste-li tak trochu experimentátory, nebo se jimi brzo stanete, pak už potřebujete funkcí více. V tom případě si ale budete muset připlatit.

Další, neméně důležitou otázkou je, jestli chcete vestavnou, nebo volně stojící. Faktem je, že většina lidí se dnes přiklání k vestavěným modelům už proto, že zaberou méně místa. Výhodou pro vás bude, jestliže chcete zrekonstruovat celou kuchyň.

Tak si totiž můžete naplánovat přesné umístění spotřebiče. Pokud se vám ale do takové akce nechce, zvolte prostě volně stojící spotřebič.

Rozměry trouby

Určitě si je při výběru ohlídejte. Tady opravdu platí dvakrát měř. Rozměry vestavné trouby musí odpovídat prostoru v kuchyňské lince. Pomůže vám to, že součástí dodávky je vždy technický nákres pro instalaci s přesnými rozměry.

Na výběr máte od takzvaných trub kompaktních s výškou do 45 cm, po standardní trouby, které jsou vysoké zhruba 60 cm či více. Pozor ale na to, že šířka a hloubka bývá specifická pro každý model. Vnitřní objem trouby by měl být přímo úměrný vašim potřebám.

Menší objem se rychleji, a tedy i levněji vytopí na požadovanou teplotu, vyšší zase dovolí péct objemnější potraviny.

Jednotlivec či pár si zpravidla vystačí s vnitřním objemem do 45 litrů.

Pro menší rodiny by měly sáhnout po troubách s objemem 40 až 70 litrů.

Pro čtyř a vícečlenné rodiny jsou vhodné trouby s objemem nad 70 litrů.

Třída energetické účinnosti

Je to stejné jako u každého spotřebiče. Trouby většinou spadají do kategorie A, nebo dokonce A+ a samozřejmě platí, že čím vyšší třída, tím je trouba úspornější a zároveň efektivnější. Na štítku najdete také údaj o objemu (viz obr.).

Z čeho vybírat?

S klasickým ohřevem

Horní i spodní ohřev, a často i funkce grilování.

+ nízká pořizovací cena

+ dobrá regulace teploty

– nerovnoměrné rozložení tepla

– pečení pouze na jednom plechu

Horkovzdušné

Podobají se klasickým s tím rozdílem, že disponují více ventilátory, které lépe distribuují teplo a díky tomu dochází k rovnoměrnějšímu propečení pokrmu. Existují dva typy horkovzdušných trub:

S kruhovým topným tělesem (i ventilátorem) – jsou sice výrazně dražší, ale dokážou v celé troubě udržet stejnou teplotu, a tak zaručit rovnoměrné propečení pokrmu.

Pouze s ventilátorem – jsou levnější a méně efektivní, co se týče udržení stálé teploty a rychlosti pečení.

+ rovnoměrné pečení

+ pečení na více pleších zároveň

– vysušování pokrmu

Parní

Místo horkého vzduchu využívají k pečení, vaření nebo grilování páru, díky níž získáte lahodnější, šťavnatější a zdravější jídlo, které si zachová většinu vitaminů, minerálů a potřebných živin.

+ lepší vykynutí moučníků a nevysoušení pokrmů

+ regulace množství páry podle typu připravovaného pokrmu

+ příprava jídla i bez použití tuku

+ šetrná a zdravá příprava

+ rychlost pečení

+ univerzální využití

– vyšší pořizovací cena

Při výběru trouby je důležité se zamyslet nad tím, jaké funkce skutečně využijete. Obvykle totiž platí, že čím více funkcí, tím dražší spotřebič. Je proto zbytečné platit za něco, co vám k ničemu nebude.

Pokud pečete jen občas, s největší pravděpodobností vám postačí klasický horní ohřev, spodní ohřev, kombinovaný horní a spodní ohřev, případně gril.

Jestliže ale plánujete péct často, oceníte také 4D pečení, pečení v páře, rychlý ohřev nebo udržení servírovací teploty. Uživatelsky výrazně oblíbenou funkcí je také časovač (minutka).

Na co se soustředit při nákupu?

Jsou to zdánlivé maličkosti, na které byste se měli zaměřit, ale mohou vám pomoci v rozhodování. Tady je pár tipů:

Vnitřní světlo: Praktičtější jsou dvě, protože budete mít lepší přehled o stavu připravovaného pokrmu.

Dvířka: Podívejte se, jestli jsou dostatečně průhledná a jak se s nimi manipuluje. Větší počet vrstev skla může zabránit nadměrnému zahřátí vnějších částí. Dvě vrstvy jsou minimum, tři poslouží lépe.

Vnitřek trouby: Zkontrolujte boční teleskopické kolejnice a pojezdy.

Gril: Pokud ho trouba má, nechte si ho v prodejně předvést a sami si vyzkoušejte, jak se s ním zachází, protože jeho správné umístění do trouby bývá často problematické.

Ovladače: Pokud je trouba vybavena otočnými, je lepší, když je lze zasunout (snadnější údržba). Okolí tlačítek zvolte raději skleněné, na nerezu zůstávají otisky prstů.

Dotykové ovládání: Je potřeba ještě v prodejně vyzkoušet. Některé modely vyžadují poměrně silný stisk. Trouby s digitálním nastavením teploty jsou obecně přesnější než dřívější modely s mechanickým nastavením.

Funkce elektrických trub

Vyplatí se popřemýšlet, jaké funkce skutečně využijete, protože čím víc jich spotřebič má, tím bude cena vyšší.

Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že všechno jde dopředu a to, na co jste před tím nemohli ani pomyslet, vás může nadchnout nebo povýšit vaše pokrmy do vyššího levelu. Tak se na některé pojďme podívat.

4D pečení (Four Flow) – víceúrovňové pečení, díky němuž můžete připravit až tři různá jídla najednou, aniž by došlo k prolnutí chutí nebo vůní (díky speciální cirkulaci vzduchu).

Infrapečení – speciální pečení s pomocí přídavného ventilátoru usnadňuje přípravu masa.

Programovatelné pečení – umožňuje nastavit přesný průběh pečení pro konkrétní pokrm (jednotlivé režimy můžete uložit do paměti spotřebiče).

MultiFlow 360° – díky speciální vnitřní konstrukci trouby je zajištěno rovnoměrné pečení,

rozmrazování – ideální pro šetrné rozmrazování potravin na pokojovou teplotu.

Pizza program – pomocí ventilátoru, kruhového a spodního ohřevu vykouzlíte skvělou pizzu.

Jet (rychlý ohřev) – velmi rychlé předehřátí, vynikající pro pečení moučníků.

Udržování servírovací teploty (Keep Warm) – vhodné také pro předehřátí talířů, sušení ovoce nebo kynutí těsta.

Dětská pojistka – brání dětem v otevření spotřebiče v průběhu pečení.

Ochlazování dvířek – ochrana proti popálení, mezi skla dvířek je speciálním ventilátorem vháněn chladný vzduch, který jejich povrch neustále ochlazuje na přibližně 40–60 °C.

WiFi – některé moderní chytré trouby umožňují komunikaci prostřednictvím WiFi, v aplikaci můžete sledovat přípravu pokrmu, navštívit můžete také webové stránky s novými recepty, zprávami ze světa nebo oblíbeným pořadem k vaření, který si na obrazovce pustíte.

Video recepty si promítnete přímo na dotykovou obrazovku dvířek, po skončení videa je trouba nastavena na pečení právě sledovaného receptu.

Čištění je důležité

A proto se u něj zastavíme. Technologie pokročila, a tak se zdá, že pouhé vytírání trouby hadříkem s trochou saponátu je minulostí.

Udělat nějak jako tabulku

Pyrolýza

Čištění pomocí horkého vzduchu. Spotřebič se při ní rozehřeje až na 500 °C, díky čemuž dojde k úplnému spálení všech nečistot, které se přemění na popel. Poté povrch (ideálně ještě lehce teplý) setřete navlhčeným hadříkem.

Čištění trvá 90 minut, ale je možné jej podle potřeby prodloužit. Během pyrolytického čištění jsou dvířka automaticky uzamknuta. Otevřít je můžete až po skončení procesu a v okamžiku, kdy teplota klesne na bezpečnou hranici.

Výhody

– dokonalé vyčištění

– žádné čisticí prostředky

– šetrnost k životnímu prostředí

Nevýhody

– časová náročnost (Obvykle stojí za to spouštět ji jen tehdy, když je trouba silně znečištěna. U některých výrobců je k dispozici vícestupňová pyrolýza.)

Katalýza

Katalýza je založena na absorpci nečistot a mastnoty výměnnými katalytickými vložkami ze speciálního pórovitého smaltovaného materiálu. Tyto vložky na sebe vážou nečistoty, které jsou při čištění odpařeny. Čištění probíhá při teplotě 200 °C po dobu 60 minut.

Výhody

– automatické provedení s programem vaření nad 200 stupňů

– úspora energie

– šetrnost k životnímu prostředí

Nevýhody

– po několika letech nutnost výměny katalytických stěn

– pronikání nečistot i za tyto stěny

Aquaclean

K čištění se používá hluboký plech naplněný vodou, umístěný uvnitř. Na troubě se zapne příslušný program, trouba se ohřeje a odpařovaná voda změkčí spálené zbytky jídla. Ty by pak měly být snáze odstranitelné. V tomto případě se však o samočisticí funkci mluvit nedá.

Výhody

– jednoduchý systém

– usnadnění ruční práce

Nevýhody

– dodatečná spotřeba energie při spuštění programu

– odstraňování nečistot ručně

1) Dobrá trouba vám přinese radost, ale koupit ji není jen tak.

2) Některé lze ovládat pomocí WiFi.

Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale