Květiny v bytě nejen zlepšují ovzduší, ale spolu s hezkým a vkusným květináčem tvoří
i estetický prvek v interiéru. Barva květináče a jeho materiál by měl odpovídat druhu rostliny.
Mnohé pokojové rostliny si koupíme již s květináčem, jiné začneme pěstovat ze semínek nebo odnoží. Pak budete potřebovat správný květináč z vhodného materiálu, aby s rostlinou vytvářel harmonický celek. Rozhoduje samozřejmě i individuální vkus.
Někdo má radši více barviček v bytě, jiný dá spíše na jednoduchost v citlivém sladění barev v interiéru.
Jak květináče vybírat?
Podle vzhledu
– Na trhu je dnes velká nabídka materiálů od klasických kameninových, přes glazurovanou keramiku, minimalistickou ušlechtilou ocel a hliník, šikovné kompozitní materiály až po vysoce moderní beton.
Různorodá je také stylová úprava, oblíbené jsou různě dekorované květináče, například v provensálském stylu s typickým motivem levandule.
– Rostliny s pestrými listy nebo květy obvykle nepotřebují příliš barevný nebo zdobený květináč.
– Když nám barva květináče s květem neladí, můžeme vzít barvu ve spreji a přelakovat květináč na jiný odstín, tvořivosti se meze nekladou.
Obyčejný plastový květináč pro krátce kvetoucí rostliny můžeme ozdobit jednoduše tím, že je ovineme kouskem juty. Podle barvy květů se dají ještě přidat sladěné stužky.
Podle praktických požadavků
Květináč musí především plnit svůj účel, což znamená, že měl by být přiměřeně velký. To předpokládá, že bychom měli předem vědět, jakých rozměrů rostlina dosáhne a jak rychle poroste.
Pro většinu květin je výhodný samozavlažovací květináč. Dají se sehnat v různém provedení a cenových hladinách, nejčastěji jsou plastové, kdy ovšem luxusní plast má vzhled luxusní keramiky.
Velmi elegantně vypadají samozavlažovací květináče s vnějším pláštěm z ušlechtilé ocele.
Specialitou jsou tzv. „chytré květináče“. Jsou určeny především pro pěstování zelených bylinek, ale zasadit do nich můžete i cokoli dalšího.
Obsahují speciálně upravený substrát, který má pěstování a růst maximálně podpořit, a také zabudované osvětlení v držáku nad nádobou. Obvykle jsou k dostání v bílé barvě, která odpovídá prostředí kuchyně.
100% bezsubstrátové tzv. hydroponické se hodí především pro domácnosti, kde některý z členů trpí alergií na plísně. Na rozdíl od zeminy nepředstavuje karamický granulát živnou půdu pro plísně.
V hydroponickém prostředí se dá pěstovat většina pokojových rostlin, možná vás překvapí, že svědčí i kaktusům.
Každý bytový architekt s květinovou výzdobou počítá. Nezáleží vůbec na tom, zda dáváte přednost živým květům nebo si pořídíte květiny umělé, které jen občas utřete od prachu, a hlavně stále kvetou!
Pokud vám v interiéru zbývá prázdné místo, větší váza dojem z pokoje spíše umocní.
Inspirace pro domácí tvoření
Jedním ze způsobů je skleněná mozaika, kdy se květináč zdobí skleněnými střípky. Materiál – barevnou sklěněnou mozaiku – zakoupíme celkem bez obtíží ve specializovaných prodejnách s obklady nebo i na webech s potřebami pro výtvarnou tvorbu.
Co budeme potřebovat: skleněná mozaiková sklíčka, lepidlo na mozaiku, štípací kleště, špachtli a spárovací cementovou směs na vyplňování mezer, houbičku
A můžeme začít: Sklíčka pro mozaiku mají čtvercový tvar, můžete s nimi přímo pracovat a složit motiv, jaký se vám bude líbit. Můžete je ale také štípacími kleštěmi změnit na jiné tvary.
Kousky, ať už původní, nebo rozštípnuté, se lepí na květináč a po zaschnutí se po celé ploše nanese stěrkou cementová hmota. Houbičkou namočenou ve vodě ji pak ze sklíček smyjte a dílo nechte podle návodu na cementové směsi zatvrdnout.
Foto: Shutterstock