Deformita palců u nohy nazývaná lékařsky hallux valgus způsobuje nepříjemné obtíže při chůzi. Příčinou bývá nejčastěji nošení nevhodné obuvi, proto vbočeným palcem trpí více ženy, které nosí vysoké podpatky. Nezřídka je již nutná operace.
Nevhodná obuv deformaci palce usnadňuje, ale není jediným vyvolávajícím faktorem. Mnohdy mu předchází dědičný sklon, pak se vbočené palce vytvářejí i v mladším věku.
U lidí bez genetických předpokladů může jít zase spíše o následek postupného ochabování vaziva a svalů chodidla, což u žen podporuje i pokles hladin hormonů v klimakteriu. Proto změny na palci postihují nejčastěji lidi ve věku nad padesát nebo šedesát let.
Jak to vidí ortopedové:
– Špatné postavení palce nohy se vytváří z několika příčin: Hlavním důvodem vady jsou
vrozené dispozice a dlouhodobé používání nevyhovující obuvi.
– Ženy jsou touto deformitou postiženy ve větší míře než muži.
– Do ambulance přivádí postižené zejména bolest na vnitřní straně kloubu palce,
kde vzniká bolestivý otlak.
– Druhou nejčastější příčinou vyšetření u lékaře je samotné vbočení palce nohy, které
znemožňuje pohodlné nošení obuvi.
Proč právě palec?
Palec je důležitý, je to hlavní opěrný prst pro chůzi, je silný a odtlačuje další prsty nohou, a tím dochází i k jejich deformaci. Nezřídka se pak stává, že druhý prst nohy je vytlačován směrem vzhůru a v botě nás pak tlačí.
Vbočené palce jsou často velmi bolestivé kvůli otlakům kloubů a křečovitému napětí v některých svalech chodidla. V horších případech může docházet ke vzniku zánětů v kloubech palců nohy nebo k velmi bolestivým útlakům nervů.
Riziko zvyšuje:
– obuv s úzkou špičkou
– lodičky s vysokými podpatky
– nevhodná domácí obuv, která neposkytuje chodidlu oporu
Obuv vybírejte s klínkem
Při výběru vhodné obuvi se zaměřte na její šířku, na roztažitelný materiál, který umožní pohodlí při nošení a kvalitní pružnou podešev.
Bota by měla mít klínek o výšce nejlépe 4 cm, který podporuje klenbu a celkové držení těla, ovlivňující i bederní páteř a kyčle.
Jak napomoci nápravě?
Způsobů, jak tyto bolestivé problémy zvládnout, je více. Ortopedický operační zákrok bývá až tou poslední volbou. Je totiž značně bolestivý a navíc vyžaduje delší hojení a rehabilitaci, podle rozsáhlosti zákroku od několika týdnů po několik měsíců.
Proto je výhodnější využít tzv. konzervativních metod, pokud to stav ještě umožňuje. Doporučuje se cvičení ochablých svalů nožní klenby, popřípadě docházení na speciální rehabilitaci.
Cvičte denně:
Uchopte palec rukou a provádějte s ním široké krouživé pohyby po směru i proti směru hodinových ručiček.
Pořiďte si pružný pás na cvičení (theraband). Zujte se, posaďte se na židli a pružným pásem zachyťte oba palce. Přitahujte k sobě asi 1 minutu – pak povolte. Opakujte 5x.
Stejné cvičení obměňte tak, že budete palci působit proti směru tahu pružným pásem. Tlačte proti němu asi 5 vteřin, pak povolte, opakujte 15x.
Zatínejte prsty směrem do chodidla. Rychle 10x za sebou, pak udělejte pauzu a znovu opakujte.
Masážním míčkem s výstupky rolujte po chodidle a masírujte.
Na koberec položte větší kuličky a prsty je sbírejte.
Položte na podlahu textilní ubrousek a pohyby prstů ho zvedejte.
V sedě zachyťte palec např. o nohu stolu a jemně odtahujte od dalších prstů.
Nezapomínejte na vložky do bot
Stále nedoceněné jsou vložky do bot, přičemž nejlepšího efektu dosáhnete, pokud vám je vyrobí na míru. Vložky zabrání dalšímu propadání klenby chodidla a postupnému zhoršování stavu vbočených palců. Vlastní potíže s již vzniklým vbočením ale nevyřeší.
Na trhu jsou nejrůznější korektory
Koupit je můžete v obchodech se zdravotními pomůckami spolu se zdravotní obuví, která je rovněž prospěšná, i když obecně cenově o něco vyšší než běžná produkce.
Korekční dlaha: Navléká se na noc a upíná se kolem kotníku. Palec polohujte správným směrem. Dlahy bývají účinné, ale fixace není bezbolestná, zejména v počátcích. Pro úlevu můžete otlačená místa obložit vatou před upnutím do dlahy.
Gelové polštářky: Vkládají se mezi palec a druhý prst a jejich účelem je odtlačovat palec. Podle ortopedů je ale účinek mizivý, protože palec je příliš silný na to, aby tato korekce mohla působit.
Proto dále tlačí na další prsty, vbočení se tak nezastaví ani neupraví. Uleví jen při otlacích.
Gelové návleky na palec: Jsou vyrobené z měkkého silikonu s pružnou bandáží. Návlek rovná vbočený palec, absorbuje tlaky a chrání proti odřeninám.
Pozor: Korekční pomůcky je nutné denně udržovat čisté, což znamená umývat je mýdlem a vodou.
Tejpovací páska
To je moderní alternativa korekčních pomůcek. Výhodou tejpovací pásky je kombinace opory a pružnosti, palec udrží v žádoucí poloze, přitom nebrání v pohybu. Navíc se vejde do jakékoli obuvi.
Co nabízí fyzioterapie
Fyzioterapie neřeší pouze vbočený palec, ale celý komplex vadných postavení dalších částí nohy, které s ním souvisejí. Bývají to blokády v dalších kloubech nohy a zvýšené napětí určitých svalů, které může vést až do vyšších částí zad.
Zdravotní cvičení zaměřené na jejich úpravu pak může přinést výraznější úlevu než pouhé používání korekčních pomůcek.
Léčba rázovou vlnou
I tato fyzioterapeutická metoda může přispět k výrazné úlevě od bolestí. Funguje tím způsobem, že zvýší prokrvení postiženého místa a nastartuje jeho regeneraci. Použít se dá i v případě, že se v kloubu palce už rozvinul zánět.
Ten nezhorší, ale naopak podnítí hojení. Na ošetření kloubu se používá hloubkově působící rázová vlna a její účinek se doplňuje povrchovou rázovou vlnou pro úlevu ve svalech chodidla.
Když ortoped nevidí jiné řešení
Bolesti mohou být tak nepříjemné a úporné, zvláště při útlaku nervů a zánětu kloubů, že již jiné než operativní řešení není možné. Pak se musíte rozhodnout, jak výhodný pro vás zákrok bude.
Sama operace není pro organismus velkým problémem, moderní metody jsou šetrnější, nicméně následné hojení rány je bolestivé a nadmíru nepříjemné.
Podle rozsahu zákroku trvá nejméně několik týdnů než se operovaný vrátí k předchozí kondici a bude samostatný v každodenních úkonech. Do té doby budete potřebovat v domácnosti pomocníka na zvládání různých činností.
Operačních metod je více
Výběr konkrétní metody závisí především na pokročilosti deformace palce.
* V jednodušším případě může stačit odstranění kostních výrůstků na kloubu. Je to šetrnější zákrok, ovšem spojený s rizikem, že se vbočení palce bude opakovat.
* V horším případě je už kloub postižen artrózou čili degenerativními změnami. Jejich příčinou je právě nepřirozené stočení a zátěž kloubu, což způsobuje trvalé dráždění. Následkem toho ubývá chrupavky, v kloubu se rozvíjejí zánětlivé změny a bolest narůstá.
Takový komplex problémů se nedá jednoduše a bezbolestně odstranit. Při pokročilých změnách se pak při zákroku zasahuje určitým způsobem do spojení kostí a kloubu a modeluje se podle konkrétního postižení nově.
Někdy je pak palec po operaci kratší a ztrácí předchozí pružnosti při pohybu. Výhodou je šetrnost nových operačních metod a materiálů používaných pro spojení kostí, takže zákrok umožní co nejlepší používání chodidla v dalším životě. Nové spojení kostí současně brání opětovnému vzniku vbočení palce.
Doporučujeme: V každém případě si proto před zákrokem nechte podrobně vysvětlit jeho průběh a očekávaný výsledek a na každou nejasnost se zeptejte, abyste se mohli s vědomím všech důsledků rozhodnout.