Že nám křečové žíly nepřidají na kráse, to každý ví. Jenže to není všechno. Pokud se nebudeme léčit, mohou vyvstat i další zdravotní problémy.
Jaké? Nejen že křečové žíly často způsobují otoky dolních končetin, únavu, bolesti, svědění, křeče, ale dokonce mohou zapříčinit i vznik bércového vředu, protože nedochází k dostatečnému prokrvení nohou, a je tu i nebezpečí trombózy.
A nejedná se o žádné nové civilizační onemocnění. Varixy sužovaly ženy i muže už ve starém Egyptě, potrápit ale dokážou i v jedenadvacátém století. Nevybírají si pohlaví ani věk, i když starší lidi a ženy trápí více.
Důvodem vyššího rizika u žen je mimo jiné působení progesteronu, který tlumí napětí hladké svaloviny, a tím vede současně ke snížení pevnosti žilní stěny.
Co jsou varixy?
S onemocněním křečovými žilami neboli odborně varixy se během života potká většina lidí. Jde o patologicky rozšířené povrchové žíly, které jsou viditelné pod kůží pouhým okem. Nejčastěji je vidíme na dolních končetinách, ale mohou se vyskytovat kdekoli.
A příčina je často vrozená. Takže se klidně může stát, že má varixy člověk už od útlého mládí. Většinou se objeví na jedné končetině, což právě svědčí o genetickém původu onemocnění. Naopak onemocnění získané bývá symetricky na obou končetinách.
Vznikají i jinak
I když dědičnost hraje velkou roli, všechno na ni svádět nelze. Velkou roli hrají naše pohybové návyky, ale i pracovní prostředí. Určitě nohám nesvědčí dlouhé stání nebo sezení. Jediné, čím je lze kompenzovat, je pohyb.
Žilám na nohách totiž výborně pomáhá tzv. svalová pumpa. Když se lýtko hýbe, funguje to podobně, jako když si necháte namasírovat nohy. Pomáhá žilám vytlačovat krev zpátky nahoru k srdci.
Jak onemocnění předcházet?
Když víte, že jste k varixům náchylní, protože se ve vaší rodině objevují po generace, je jasné, že jste dispozice zdědili. Jsou ale zdánlivé maličkosti, kterými můžete rozvoji onemocnění předcházet. A věřte, že se nejedná o žádnou vědu.
Neseďte dlouhou dobu, občas se postavte a protáhněte nohy. Myslete na to o to více, pokud máte sedavé zaměstnání.
Máte-li nadváhu, zkuste zhubnout.
Nenoste těsné oblečení.
Dopřávejte si masáž nohou a jednou za čas si sprchujte lýtka střídavě teplou a studenou vodou.
Předcházejte zácpě – jezte dostatek vlákniny, jako jsou cereálie, jablka a hrušky, fazole atd. Namáhavé vyprazdňování při zácpě brzdí tok krve z nohou a vyvíjí tlak na žíly lýtek.
Zapomeňte na vysedávání v horké koupeli. V ní by vám cévy ještě více naběhly.
Nezapomínejte cvičit
Zkuste jednoduché cviky z jógy – lehněte si na záda u zdi, opřete si o ni chodidla (kolena jsou rovná a nohy zdvižené v úhlu 45°). Zůstaňte v této pozici asi tři minuty a zhluboka a rovnoměrně dýchejte.
Cvičení můžeme provádět i během práce – s patami na podlaze zdviháme opakovaně špičky. Další možností je kroužení nohou v kotníku. Žilní pumpu v lýtkách rozproudí i jednoduché stání na špičkách – můžeme si tak stoupnout například při každém čištění zubů.
Choďte často na procházky, jezděte rekreačně na kole nebo choďte pravidelně plavat. Prostě hýbejte se, co nejčastěji to jde.
Pokud jsou pro vás některé aktivity moc náročné nebo je nestíháte, pomáhá i jednoduchý cvik, při kterém simulujete jízdu na kole vleže na zádech. Takové šlapání vleže na pár minut stihnete v klidu každý den. Začněte hned příští ráno.
Co nedělat?
Zcela nevhodné jsou aktivity, které zahrnují prudké změny pohybů a vysokou silovou zátěž. Proto by se lidé s křečovými žilami měli vyhýbat zvedání činek a statickému posilování. Vhodný není ani squash nebo tenis. V pokročilém stadiu se nedoporučuje ani sjezdové lyžování nebo jízda na koni.
Co si vezmu na sebe?
Samozřejmě vám nebudeme mluvit do barev oblečení, ale pokud vás trápí křečové žíly, vybírejte si pohodlnou obuv s podpatky maximálně 5 cm vysokými. Ani oblečení by nemělo být příliš těsné a nikde by nás nemělo škrtit, protože pak zbytečně zamezuje průtok krve. Někdy je vhodné používat zdravotní kompresivní punčochy.
Kdy navštívit lékaře?
Pokud máte onemocnění žil v rodině, otékají vám nohy, cítíte v nich tíhu, bolí vás, svědí nebo vidíte na svých nohách metličky, neváhejte a nečekejte, až se váš stav zhorší.
Lékař vás nejdříve vyšetří pohmatem a různými polohovými testy s pomocí škrtidla si ověří stupeň postižení. Pak ještě může provést speciální ultrazvukové vyšetření. Navrhne léčbu podle stupně onemocnění.
V méně závažných případech doporučí kompresní punčochy, které se nosí přes den hlavně při dlouhém stání. Jejich úkolem je zlepšovat tlak a průtok krve v žilách.
Někdy doporučí verotonika, což jsou léky, které zvyšují pružnost cévních stěn a pomáhají potlačit zánět. Pokud je onemocnění vážnější, doporučí operaci.
Operace se nebojte
A určitě se jí nebraňte. Nejde totiž jen o estetický problém, jak by se mohlo zdát. Mimo již zmíněných onemocnění vám může hrozit onemocnění zvané trombóza.
Zjednodušeně řečeno, pokud dojde k ucpání hluboké žíly na noze, může se stát, že část sraženiny, trombu, žílu opustí a putuje směrem k srdci a do plic, kde pak může způsobit plicní embolii, což je onemocnění, které může být ve svém důsledku i smrtelné.
I proto je třeba křečové žíly řešit včas. Lékař vám doporučí způsob, který je pro vás nejvhodnější.
Kosmetická sklerotizace
Je vhodná u pacientů, kteří nemají ještě chlopně poškozeny, ale žíly mají již rozšířené a viditelné, nejčastěji jako metličky. Provádí se ambulantně bez potřeby znecitlivění, trvá 20–30 minut a nevyžaduje žádnou speciální přípravu.
Do viditelné žilky lékař aplikuje látku, která poškodí stěnu žilky – ta se pak uzavře a vymizí. Po ošetření budete muset nosit několik týdnů elastickou punčochu, aby se ošetřené žilky opět nenaplnily krví.
Klasická operace
Vyžaduje celkovou narkózu. Žíla se přeruší v tříslech a pod kolenem a pomocí chirurgické sondy se v podstatě vytrhává z těla. Při operaci dochází k hojnému krvácení, a proto je nutná hospitalizace.
Bohužel následkem jsou modřiny, jizvy po řezech, někdy je třeba pracovní neschopnost a samozřejmě 1–2 měsíce nošení stahovacích punčoch. Hlavním důvodem pro využívání tohoto výkonu je, že ho hradí zdravotní pojišťovny.
Laser a radiofrekvenční ablace
Poškozené žíly uzavírají pomocí tepla, které se vytváří buď laserovým, nebo radiofrekvenčním vláknem. Ani při jednom z těchto způsobů není žilní kmen z končetiny odstraněn, ale jen uzavřen, což je šetrnější k okolním tkáním.
Provádí se v místním znecitlivění nebo celkové narkóze, protože v žíle se musí vytvořit vysoká teplota. Hojení je rychlejší a méně bolestivé. A co je důležité, končetiny můžete běžně zatěžovat od druhého dne po operaci.
S větší fyzickou zátěží však musí asi týden počkat. Tento výkon pojišťovny nehradí.
Šetrná sklerotizace
Nejnovější a také nejšetrnější způsob operace nevyžaduje žádné znecitlivění, tedy ani místní anestezii, a výkon, který najdete pod označením Clarivein, je téměř bezbolestný.
Ze vpichu je do poškozené žíly zaveden speciální katetr, pod kontrolou ultrazvuku je pak pomocí mechanického a současně chemického poškození žíla uzavřena.
Výkon se provádí ambulantně, takže se můžete hned věnovat běžným aktivitám – kompresní punčochy se nosí 2 týdny (trvale jen prvních 7 dnů). Ani tento zákrok pojišťovny nehradí.
Foto: Shuttersock, archiv