Není to nic příjemného a zažil to už každý. Najednou se svět s námi zatočí a máme co dělat, abychom neupadli. Co se stalo?
Točení hlavy může mít celou řadu příčin. Důvod může být naprosto banální, jako je únava nebo dehydratace. Možná je to jen důsledek včerejšího bujarého večírku, nebo jste vypili moc kávy. To jsou věci, které můžete snadno napravit.
Ale co když se situace opakuje? Kdy se o nic nejedná a kdy vyhledat lékaře?
Časté problémy
Závrať při změně polohy – když zakloníte hlavu, prudce vstanete nebo si lehnete. Stává se to každému, ve vyšším věku častěji. Obvykle závrať sama po chvíli zmizí.
Pomáhají cviky zaměřené na pohyby hlavy.
Dehydratace – pokud se se závratí potýkáte pokaždé během fyzické aktivity, nebo dokonce i v klidu, zaměřte se na svůj pitný režim.
Měli byste vědět, že ne každá tekutina zavodňuje organismus, např. sladké nápoje, kofeinové nápoje (káva, nápoje typu coca-cola) mohou sice zahnat žízeň, ale v organismu působí opačně. Vodu mu naopak berou a tím dochází k dehydrataci.
Je potřeba zjistit, zda se problém upravením příjmu tekutin vyřeší. Závrať při cvičení nebo pohybu venku totiž může vést k pádu a následnému zranění.
Hyperventilace – jde o zrychlené dýchání, které nastává hlavně při běhání a intenzivním cvičení. Ve chvíli, kdy sotva lapáte po dechu, poklesne hladina oxidu uhličitého v krvi, což má za následek právě závratě.
Nejde o nic vážného, ale pamatujte, že jakýkoliv trénink by měl být postupný a nikdy by neměl vést k totálnímu vyčerpání.
Při změnách krevního tlaku – obvykle se zamotáte, když ráno prudce vstanete, nebo při rychlém předklonu a návratu zpět do vzpřímené polohy.
Většinou není nutné se lekat – na chvíli si sedněte, vypijte sklenici vody a zvedejte se pomalu. Opakuje-li se to však často, zvažte návštěvu lékaře:
mohlo by jít nejen o nízký tlak, který se nabízí, ale i nebezpečný tlak vysoký či kolísavý nebo také o srdeční problémy (arytmii nebo selhání) či cukrovku.
Příčina psychická – je úplně normální, že tělo reaguje na naši psychiku. Své by mohli vyprávět lidé trpící depresemi, kteří se někdy nejsou schopni ani pohnout.
Právě tak se může stát, že pokud utrpíte nějakou psychickou újmu, ať už ztrátu blízké osoby nebo třeba zaměstnání, mohou se u vás objevit závratě a při nich hrozí pád a zranění.
V tomto případě patří léčba do ruky lékaře, nejlépe zkušeného psychiatra. Ten totiž může předepsat léky, které vám od nepříjemných stavů pomohou.
Fobie – většinou jsou následkem prožité závrati a trpí jimi spousta lidí. Jen si vzpomeňte kolik vašich kamarádů má například závrať ve výškách. Méně se ví o fobiích z otevřeného prostoru, nebo naopak uzavřeného. Navíc spousta fobií se vyvíjí s věkem.
Některé činnosti, o kterých víme, že nám nedělají dobře, těžko můžeme omezovat. Pravda, lézt na střechu nemusíme, ale spoustu ostatních činností nelze obejít, čili nezbude nic jiného, než vyhledat pomoc psychologa či psychiatra, kteří navrhnou řešení. Obvykle jde o nácvik v řádu měsíců.
Poruchy krční páteře – nejde-li o stav po úrazu, obvykle si za problémy můžeme sami, a to nevhodným sezením či jinými návyky.
Většinou pomůže cílená rehabilitace a na tuto oblast zaměřené každodenní cvičení. Fyzioterapeut vás naučí vhodné cviky a poradí pomůcky. Určitě byste si měli koupit ortopedický polštář, ale zvolte prodejny, kde vám poradí a budete si ho moci vyzkoušet. Každý totiž potřebuje jiný.
Signál vážnější choroby
Porucha v rovnovážném ústrojí – skládá se z vnitřního ucha, nervu a dále z centrální mozkové struktury vestibulárního systému, který odvádí informace do mozku. Jednou z nejčastějších příčin je prodělaný úraz, operace ve středouší nebo infekce. Další příčinou mohou být poruchy zraku, eventuálně jejich kombinace.
Migréna – určitému typu migrény mohou předcházet také závratě, dvojité vidění nebo i ztráta vidění. Někteří migrenici mohou mít také problémy s udržením rovnováhy.
Kdy zbystřit?
Závratě jsou časté – točí se vám hlava každou chvíli.
Závrať trvá déle než pár minut – trvá-li motolice třeba i několik hodin nebo dojde ke zhoršení sluchu, může jít o vážnou poruchu ucha nebo migrénu.
Závrať doprovází problém s řečí nebo viděním, náhlá slabost, silná bolest hlavy a potíže s chůzí. V takovém případě je nezbytné ihned zavolat záchranku.
Dá se to léčit?
Udává se, že zhruba šedesát až sedmdesát procent závratí se dá diagnostikovat a léčit již na ambulantní úrovni. Klíčové ovšem je přesné odhalení příčiny potíží.
Léčba se dá rozdělit na terapii pomocí léků, psychoterapii a neméně důležitou vestibulární rehabilitaci (jde o systém cvičení a manévrů, které povzbuzují mechanismy organismu, nebo budují nové rovnovážné stereotypy), eventuálně klasickou fyzioterapii.
Farmakoterapie má velmi dobrý efekt především u akutních forem závratí, při kterých se tlumí hlavně symptomy.
Co můžeme udělat my?
Většinou lékař zároveň s předepsanou léčbou doporučí upravit životosprávu, což bychom měli udělat stejně. A jak na to?
Snižme množství konzumovaného alkoholu, kofeinu, černého čaje, soli atd.
Důležitý je dostatečný a kvalitní spánek. Měli bychom ulehnout do postele před 24. hodinou a před spaním se nepřejídat, vynechat kouření a nepít příliš tekutin.
Dopřejme si častý pobyt na čerstvém vzduchu.
Vyhýbejme se stresovým situacím. (Tenhle bod je v dnešní době těžké splnit, ale soustředěním na hezkou knihu, hudbu či prostě činnosti, které vás těší, si lze alespoň trochu ulevit od napětí.)
Všichni, a především starší lidé, by se měli vyhýbat všem činnostem, při kterých hrozí pád.
Foto: Shutterstock