Domů     Když se motá hlava
Když se motá hlava
16.2.2022

Není to nic příjemného a zažil to už každý. Najednou se svět s námi zatočí a máme co dělat, abychom neupadli. Co se stalo?

Točení hlavy může mít celou řadu příčin. Důvod může být naprosto banální, jako je únava nebo dehydratace. Možná je to jen důsledek včerejšího bujarého večírku, nebo jste vypili moc kávy. To jsou věci, které můžete snadno napravit.

Ale co když se situace opakuje? Kdy se o nic nejedná a kdy vyhledat lékaře?

Časté problémy

Závrať při změně polohy – když zakloníte hlavu, prudce vstanete nebo si lehnete. Stává se to každému, ve vyšším věku častěji. Obvykle závrať sama po chvíli zmizí.

Pomáhají cviky zaměřené na pohyby hlavy.

Dehydratace – pokud se se závratí potýkáte pokaždé během fyzické aktivity, nebo dokonce i v klidu, zaměřte se na svůj pitný režim.

Měli byste vědět, že ne každá tekutina zavodňuje organismus, např. sladké nápoje, kofeinové nápoje (káva, nápoje typu coca-cola) mohou sice zahnat žízeň, ale v organismu působí opačně. Vodu mu naopak berou a tím dochází k dehydrataci.

Je potřeba zjistit, zda se problém upravením příjmu tekutin vyřeší. Závrať při cvičení nebo pohybu venku totiž může vést k pádu a následnému zranění.

Hyperventilace – jde o zrychlené dýchání, které nastává hlavně při běhání a intenzivním cvičení. Ve chvíli, kdy sotva lapáte po dechu, poklesne hladina oxidu uhličitého v krvi, což má za následek právě závratě.

Nejde o nic vážného, ale pamatujte, že jakýkoliv trénink by měl být postupný a nikdy by neměl vést k totálnímu vyčerpání.

Při změnách krevního tlaku – obvykle se zamotáte, když ráno prudce vstanete, nebo při rychlém předklonu a návratu zpět do vzpřímené polohy.

Většinou není nutné se lekat – na chvíli si sedněte, vypijte sklenici vody a zvedejte se pomalu. Opakuje-li se to však často, zvažte návštěvu lékaře:

mohlo by jít nejen o nízký tlak, který se nabízí, ale i nebezpečný tlak vysoký či kolísavý nebo také o srdeční problémy (arytmii nebo selhání) či cukrovku.

Příčina psychická – je úplně normální, že tělo reaguje na naši psychiku. Své by mohli vyprávět lidé trpící depresemi, kteří se někdy nejsou schopni ani pohnout.

Právě tak se může stát, že pokud utrpíte nějakou psychickou újmu, ať už ztrátu blízké osoby nebo třeba zaměstnání, mohou se u vás objevit závratě a při nich hrozí pád a zranění.

V tomto případě patří léčba do ruky lékaře, nejlépe zkušeného psychiatra. Ten totiž může předepsat léky, které vám od nepříjemných stavů pomohou.

Fobie – většinou jsou následkem prožité závrati a trpí jimi spousta lidí. Jen si vzpomeňte kolik vašich kamarádů má například závrať ve výškách. Méně se ví o fobiích z otevřeného prostoru, nebo naopak uzavřeného. Navíc spousta fobií se vyvíjí s věkem.

Některé činnosti, o kterých víme, že nám nedělají dobře, těžko můžeme omezovat. Pravda, lézt na střechu nemusíme, ale spoustu ostatních činností nelze obejít, čili nezbude nic jiného, než vyhledat pomoc psychologa či psychiatra, kteří navrhnou řešení. Obvykle jde o nácvik v řádu měsíců.

Poruchy krční páteře – nejde-li o stav po úrazu, obvykle si za problémy můžeme sami, a to nevhodným sezením či jinými návyky.

Většinou pomůže cílená rehabilitace a na tuto oblast zaměřené každodenní cvičení. Fyzioterapeut vás naučí vhodné cviky a poradí pomůcky. Určitě byste si měli koupit ortopedický polštář, ale zvolte prodejny, kde vám poradí a budete si ho moci vyzkoušet. Každý totiž potřebuje jiný.

Signál vážnější choroby

Porucha v rovnovážném ústrojí – skládá se z vnitřního ucha, nervu a dále z centrální mozkové struktury vestibulárního systému, který odvádí informace do mozku. Jednou z nejčastějších příčin je prodělaný úraz, operace ve středouší nebo infekce. Další příčinou mohou být poruchy zraku, eventuálně jejich kombinace.

Migréna – určitému typu migrény mohou předcházet také závratě, dvojité vidění nebo i ztráta vidění. Někteří migrenici mohou mít také problémy s udržením rovnováhy.

Kdy zbystřit?

Závratě jsou časté – točí se vám hlava každou chvíli.

Závrať trvá déle než pár minut – trvá-li motolice třeba i několik hodin nebo dojde ke zhoršení sluchu, může jít o vážnou poruchu ucha nebo migrénu.

Závrať doprovází problém s řečí nebo viděním, náhlá slabost, silná bolest hlavy a potíže s chůzí. V takovém případě je nezbytné ihned zavolat záchranku.

Dá se to léčit?

Udává se, že zhruba šedesát až sedmdesát procent závratí se dá diagnostikovat a léčit již na ambulantní úrovni. Klíčové ovšem je přesné odhalení příčiny potíží.

Léčba se dá rozdělit na terapii pomocí léků, psychoterapii a neméně důležitou vestibulární rehabilitaci (jde o systém cvičení a manévrů, které povzbuzují mechanismy organismu, nebo budují nové rovnovážné stereotypy), eventuálně klasickou fyzioterapii.

Farmakoterapie má velmi dobrý efekt především u akutních forem závratí, při kterých se tlumí hlavně symptomy.

Co můžeme udělat my?

Většinou lékař zároveň s předepsanou léčbou doporučí upravit životosprávu, což bychom měli udělat stejně. A jak na to?

Snižme množství konzumovaného alkoholu, kofeinu, černého čaje, soli atd.

Důležitý je dostatečný a kvalitní spánek. Měli bychom ulehnout do postele před 24. hodinou a před spaním se nepřejídat, vynechat kouření a nepít příliš tekutin.

Dopřejme si častý pobyt na čerstvém vzduchu.

Vyhýbejme se stresovým situacím. (Tenhle bod je v dnešní době těžké splnit, ale soustředěním na hezkou knihu, hudbu či prostě činnosti, které vás těší, si lze alespoň trochu ulevit od napětí.)

Všichni, a především starší lidé, by se měli vyhýbat všem činnostem, při kterých hrozí pád.

Foto: Shutterstock

Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
historyplus.cz
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
V Moskvě usoudili, že po dobrém to s litevskými, lotyšskými a estonskými rolníky nepůjde. Proto Stalin sáhne po osvědčené zbrani. Masovými deportacemi chce odpor obyvatel Pobaltí zlomit. Sověti zorganizují operaci Příboj, během níž pošlou do vyhnanství na 100 000 nežádoucích osob! Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásí v roce 1918 nezávislost. To ale neznamená, že by
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý