Domů     Jak vybrat vakuovačku?
Jak vybrat vakuovačku?
9.2.2022

Pokud často ukládáte potraviny do plastových sáčků, možná už jste uvažovali o vakuování. Ale jaký přístroj vybrat?

Samozřejmě vakuovačka nejen ušetří práci, ale také trvanlivost potravin prodlouží. Jen si budete muset koupit takovou, která se hodí právě do vaší domácnosti. A protože nabídka přístrojů pro domácí využití je čím dál tím širší, zkusíme vám poradit.

Na první pohled totiž vypadají všechny téměř stejně, ale když budete pečlivěji zkoumat jejich parametry, zjistíte, že rozdíl tu přece jen je.

Ruční, nebo automatická?

Obě mají své výhody a nevýhody. Ruční asi zvolíte při minimálním používání. Jinak na trhu převládají automatické. Někteří výrobci je dokonce přidávají do vestavných spotřebičů.

Ruční

+ nízká cena

+ snadná manipulace

– nutnost zapojit svaly

Automatická

+ rychlá práce

+ dokonalé odsátí vzduchu

– vyšší cena

– možná poruchovost

Jak často?

Důležitá otázka, kterou si musíte ujasnit nejdřív. To totiž také souvisí s tím, kam ji umístíte. Pokud má být ve vaší domácnosti stále po ruce, je to úplně něco jiného, než když ji chcete vždy po použití uklidit.

V tom případě totiž musíte počítat i s tím, kolik váží. Přístroj, který chcete přenášet, by neměl vážit více než 1,5 kg.

Kde je zásuvka?

Pokud koupíme ruční vakuovačku, problém odpadá. Ale u automatických na to myslet musíme. Zejména ve starších bytech je v kuchyni zásuvek málo, nebo jsou již obsazeny.

V každém případě myslete na vzdálenost od zásuvky už proto, abyste si nekoupili spotřebič s krátkým kabelem. Jejich rozpětí se pohybuje od 80 cm do 2 metrů.

Kam s ní?

Pokud máte malou kuchyň a malé úložné prostory, měli byste se zaměřit i na rozměry a na to, jak lze přístroj skladovat.

Naopak budete-li vakuovat větší objemy potravin, třeba výpěstky ze zahrádky nebo maso z vlastního chovu, zjistěte si, jak široké sáčky nebo fólie můžete použít. Obvyklá šířka je 30 centimetrů.

Příkon a sací výkon

Mezi klíčové parametry pro výběr patří příkon a sací výkon. Ty udávají rychlost, s jakou dojde k odsátí veškerého vzduchu. Obecně platí, že čím vyšší sací výkon a příkon, tím lépe. Má to ale význam při větších objemech.

Standardně je možné na trhu zakoupit zboží o příkonu 300 W a sacím výkonu okolo 10–20 l/min.

Hlučnost

S hlučností je to stejné jako u jiných přístrojů. Prostě ty hlasité nemá nikdo rád, ani sousedé.

Určitě se zkuste poohlédnout po produktech pohybujících se okolo 65 dB. Na trhu se totiž objevují i takové, jejichž hluk dosahuje i více než 85 dB, a to už je opravdu pořádný rachot.

Funkce

Opět záleží na vašich potřebách. Od kvalitnějších přístrojů však můžete čekat i přidružené funkce a přínosné možnosti rozšíření.

Odsávání vzduchu – praktická funkce, která ze sáčku dokonale vysaje všechen vzduch a teprve poté dojde k vakuování pochutiny.

Dvojitý svár – klesá možnost roztrhání v místě sváru.

Měkké odsávání – využívá se u potravin typu omáčky, polévky apod.

Elektronické sledování teploty – tímto prvkem je obvykle vybavena citlivá vakuová pumpa. Ta zajišťuje šetrnější ochranu potravin.

Indikátory – povětšinou se jedná o světelné diody informující o aktuálně probíhajícím programu, popřípadě o dalších procesech.

Vakuové dózy – k některým přístrojům můžete dokoupit speciální dózy pro skladování potravin. Z nich je vysáván vzduch za pomoci hadičky.

Pojistka proti přehřátí – zabraňuje přehřátí přístroje.

Možnost mytí v myčce – některé části jsou vyjímatelné a lze je dát do myčky na nádobí. Vyhnete se tak zdlouhavému ručnímu čištění.

Proč vakuovat?

Když pomineme, že se před vámi otevřou nové možnosti zpracování potravin, důvodů je celá řada.

Potraviny si déle uchovávají své aroma, chuť a obsah vitaminů a minerálů.

Déle vám vydrží.

Neplýtváte a jíte zdravěji.

Udržujete mrazák a chladničku v čistotě a bez zápachu.

Sáčky s vakuovanými potravinami jsou skladné.

Můžete plánovat jídelníček pro celou rodinu dopředu.

Máte balená a hotová jídla vždy po ruce.

Co lze vakuovat?

Maso a ryby před uložením do mrazáku. Vakuování je ale skvělou metodou, jak maso či ryby marinovat před dalším zpracováním. Syrové maso a marinádu vložte do vakuovacího sáčku.

Když vakuovačka odstraní ze sáčku všechen vzduch, póry masa se otevřou a marináda se vsákne do masa.

Vakuovat můžete rovněž sýr, aby vydržel déle čerstvý. Vyjde obvykle levněji, když sýr koupíte ve větším množství najednou. Doma ho pak rozdělíte na menší porce, každou porci vakuujte v sáčku a uskladníte v ledničce.

Suché potraviny

Vakuovat můžete také pevné suché potraviny, když je budete chtít uskladnit na dlouhou dobu. Platí to i pro cukr a hnědý cukr, které na vzduchu obvykle ztvrdnou.

S úspěchem jdou zavakuovat třeba vyloupaná jádra ořechů nebo sušené houby a sušené i čerstvé bylinky.

Porcovaná jídla

Máte-li vakuovačku, klidně si dopředu připravte více jídla a rozdělte ho na porce nebo menší svačinky. Ideálně tak vyřešíte kupříkladu rychlé snídaně.

Nachystejte si obložené bagety nebo sendviče s různými náplněmi, např. se salámem, vejci, párkem nebo se sýrem, a pak je jednotlivě vakuujte. Vakuovat můžete i samotné pečivo, které tak zůstane déle čerstvé.

Foto: Archiv

Související články
28.5.2025
Je to k zlosti, mouka už je v míse a najednou zjistíte, že nemáte ani jediný balíček prášku do pečiva. Při dobře vybavené spíži to ale nemusí být takový problém. Prášek do pečiva není takový unikát, jak by se mohlo zdát, je jen pohodlně připravený k použití. Podstatou jeho účinku je uvolňování bublinek, které těsto nadlehčí. O tento efekt se stará hydrogenuhličitan sodný smíchaný s kyselou přísad
23.5.2025
Co si budeme povídat, i když se gastronomie vyvíjí zdravějším směrem a šéfkuchaři se předhánějí v inovacích, stejně ta naše česká jídla prostě milujeme a čas od času po nich zatoužíme, protože tu vůni a chuť nic nenahradí. Šumavská kulajda (4 porce) 4 větší brambory, 200 ml smetany na šlehání, 35 g sušených hub (200 g čerstvých), 2 lžíce nasekaného kopru (lze použít i sterilovaný), 1 litr zelen
21.5.2025
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
19.5.2025
Máte rádi smažená jídla, ale protože víte, že nejsou nejzdravější, tak stará olejová fritéza odpočívá někde ve spíži? Nebo jste ji pro jistotu nikdy neměli? Zkuste horkovzdušnou. Proti té tradiční má hodně výhod a přitom jsou pokrmy stejně chutné a křupavé, ovšem lehčeji stravitelné. K přípravě jídla totiž využívá horký vzduch, a když olej, tak opravdu jen minimální množství. Nemusíte tedy řešit,
16.5.2025
Bojíte se mikrovlnky? Pro jedny je to nepostradatelný domácí spotřebič, pro druhé riziko pro zdraví. Přitom technicky vzato používá stejný zdroj pro svoje fungování jako rádia, televizory, mobilní telefony, přístroje GPS nebo třeba hřejivé infralampy a dotaženo do detailů i náš zrak – elektromagnetické vlny delšího rozsahu. Elektromagnetické záření může být skutečně nebezpečné, ale až při vlnách v
reklama
Šikovné tipy
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Inspirace jménem Blue Jay Way
rezidenceonline.cz
Inspirace jménem Blue Jay Way
Přání majitele mít rezidenci postavenou kolem vodní plochy museli architekti zvládnout v podmínkách, které určoval prudký skalnatý svah. Neobyčejné výhledy na Los Angeles definují výjimečnost rezidence, kterou si známý hudební producent nechal postavit v ulici Blue Jay Way, vysoko nad tepnou velkoměsta Sunset Strip. Název ulice se stal známý díky Georgi Harrisonovi, který si v těchto místech 1.
Tunisko: Klíč k tajům afrického kontinentu
nejsemsama.cz
Tunisko: Klíč k tajům afrického kontinentu
Nádherné pláže, starověké památky, jízda na velbloudech v poušti Sahara nebo tradiční pouliční bazary, kde pořídíte úplně cokoli – takové je Tunisko, mnohdy označované jako brána do Afriky. Toužíte po exotice, zároveň ale nechcete letět přes půl světa a za dovolenou utratit takříkajíc maljant? Zvolte Tunisko! Africká země na pobřeží Středozemního moře se řídí tradičními arabskými pravidly,
Šneci z listového těsta
tisicereceptu.cz
Šneci z listového těsta
Slané koláčky se špenátem a bylinkami jsou výborným pohoštěním nebo chuťovkou k vínu. Suroviny na 16 kusů 300 g listového těsta 2 hrsti baby špenátu 2 hrsti listového špenátu hrst oregana hr
Výlety do dětství: Hurá za hračkami
epochanacestach.cz
Výlety do dětství: Hurá za hračkami
Kam to bude? No přece za hračkami. Ty milují všechny děti i ty, které se skrývají v naší dospělé duši. Takže výlet pro celou rodinu jako dělaný. Panenkárium – Muzeum panenek v Hradci Králové Stálou výstavu panenek od roku 1900 až do současnosti najdeme je v Úzké ulici v Hradci Králové. A bude se na
Residence Four Elements okoření krásu Jizerských hor
iluxus.cz
Residence Four Elements okoření krásu Jizerských hor
Představte si, že ráno otevřete oči – a místo hluku města vás probudí vůně lesa, světlo pronikající přes větve a ticho, které léčí. Už žádné „až jednou“. Váš nový život může začít právě teď. V místě,
Mám astrální dvojče? Někdo na mě mluví!
skutecnepribehy.cz
Mám astrální dvojče? Někdo na mě mluví!
Celý život mě provází hlas, který mi radí, konejší mě a domlouvá mi. Probírám s ním nejdůležitější věci. Jeho rady jsou vždycky nad zlato. Jako dítě jsem si ráda hrála sama, možná proto, že jsem si sama nepřipadala. Spíše naopak. Hrála jsem si vždy s někým, v myšlenkách si s ním povídala a ta bytost mi odpovídala. A taky se se mnou
Záhadné nitro hory Blaník: Ukrývá vojsko, ostatky druidů, či časovou bránu?
enigmaplus.cz
Záhadné nitro hory Blaník: Ukrývá vojsko, ostatky druidů, či časovou bránu?
Vrch Blaník je znám zejména díky legendě o blanických rytířích, které má z nitra hory vyvést kníže Václav, až bude českému národu nejhůř. Že jde jen o legendu? Proč se však v okolí hory ozývá nevy
Odpustila Bridget Fonda manželovi jeho skandální delikty?
nasehvezdy.cz
Odpustila Bridget Fonda manželovi jeho skandální delikty?
Celý hollywood žije už roky v domnění, že americká herečka Bridget Fonda (61) a její manžel, muzikant Danny Elfman (71), už dávno netvoří pár. Manželé, kteří se brali v roce 2003 a mají spolu syna
František Kinský zaplnil Radiocafé do posledního místa
epochalnisvet.cz
František Kinský zaplnil Radiocafé do posledního místa
Projekt „Podzim s láskou a humorem“ již třetím rokem podporuje jeho generální partner skupina Invest Gate. Ta prostřednictvím vlastního, ryze českého fondu kvalifikovaných investorů Invest Gate Funds SICAV nejen buduje, ale také provozuje specializovaná centra péče pro klienty s neurodegenerativními onemocněními, především Alzheimerovou chorobou a roztroušenou sklerózou. Zároveň stojí za vznikem tzv. senior resortů, které
Blesková válka: Naletěli Spojenci Hitlerovi úplně ve všem?
historyplus.cz
Blesková válka: Naletěli Spojenci Hitlerovi úplně ve všem?
Mohutný pevnostní systém na hranicích s Německem se budoval více než deset let. Velení francouzské armády věří, že Maginotova linie jejich zemi před případným útokem spolehlivě ochrání. Němci na jaře 1940 masivní opevnění skutečně dobývat nebudou. Nechtějí plýtvat svými silami a vcelku snadno ho obejdou. Německo v březnu 1936 vojensky obsadilo demilitarizované Porýní. Adolf Hitler
Zločin na svatbě: Makedonského krále Filipa probodl člen jeho stráže
epochaplus.cz
Zločin na svatbě: Makedonského krále Filipa probodl člen jeho stráže
Zatímco Alexandr Makedonský v pouhých 16 letech porazí společně s Hefaistonem kmen Madeirů, jeho otec Filip slaví veselku. Chrabrý syn se vrátí z bojů rovnou do víru oslav. „Jez a pij můj milý statečný synu na moji počest,“ vyzve otec makedonský král Filip (kolem 382–336 př. n. l.) vítěze. Jenže Alexandr se může přeskočit vzteky. Filip zapudil
Původ zuboviny sahá až ke smyslové tkáni prvohorních živočichů
21stoleti.cz
Původ zuboviny sahá až ke smyslové tkáni prvohorních živočichů
Zubovina, označovaná často také jako dentin, je žlutobílá hmota podobající se kosti, která tvoří většinu lidského zubu. Nedávný objev, který američtí vědci učinili tak trochu náhodou, odhalil, že zřej