Nemyslíme tím rozhodně ty lidské, ale parazity, kteří se do našich domovů dostali a je velmi obtížné se jich zbavit.
Každý si jistě řekne, mně se to nemůže stát, já mám doma čisto. Jenže to je parazitovi, který se u vás rozhodl zabydlet, úplně jedno. I když samozřejmě ve špíně a nepořádku se mu bude žít a rozmnožovat daleko lépe.
Takže pokud se i k vám takový návštěvník nastěhoval, neváhejte a bojujte. Je to přece váš byt a vaše místo k žití.
Štěnice
O té jste v dětství možná tak leda slyšeli vyprávět, jenže situace se změnila a s těmito drobnými brouky bojují nejen na ubytovnách.
Je to jednoduché, začali jsme víc cestovat do exotických zemí, svět se propojil, a navíc k nám přijíždí za prací lidé ze zemí, kde je výskyt tohoto parazita normální. Ale štěnici si můžete přivézt i z luxusního hotelu.
Čím škodí?
Štěnice v noci sají spícím lidem krev a na rozdíl od blech či komárů se z ložnic téměř nedají vypudit. Přesto má ve srovnání s jinými parazity, jednu velkou výhodu. Na rozdíl od klíšťat nebo blech nepřenáší žádné infekce. Poštípaná místa ovšem natečou a nepříjemně svědí.
Jak se jich zbavit?
Dobře vám radíme, zapomeňte na experimenty s vysavačem, chlórem a spreji a okamžitě se obraťte na odbornou desinsekční firmu.
Přípravky na trhu většinou mají za úkol škůdce vypudit, ale nezahubí je a vy si tak v dobré víře vyženete vetřelce i do přilehlých prostor. Při rozsáhlém zamoření vás odborník na dezinsekce navštíví celkem třikrát.
Zásah trvá přibližně hodinu a po zaschnutí postřiku se můžete vrátit a prostory bez omezení využívat. Po první aplikaci ještě třeba zahlédnete živé štěnice zasažené insekticidem, možná objevíte také nová kousnutí. Pokud se po 4–6 týdnech přestanou štěnice objevovat, máte vyhráno.
Blechy
Majitelé domácích zvířat se s nimi už jistě někdy setkali. Ale nejen oni. Možná si teď vzpomínáte na dědu Komárka z filmu Na samotě u lesa, který vyslovil slavnou hlášku: To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou. Ale všichni víme, že jdou. A nejen ty psí.
Blech existuje několik druhů (obecná, psí, kočičí, slepičí i králičí…) a dorůstají 2–4 mm. Pověstné je jejich skákání. Problém je i v tom, že žijí od tří měsíců do tří let.
A co možná vůbec nevíte je, že kukla klidně přežívá několik měsíců a dospělci se líhnou až po otřesech způsobených pohybem zvířat nebo lidí. Vlastně čekají na potravu.
Čím škodí?
Mohou přenášet závažné nemoci. V historii se blecha stala slavnou přenosem dýmějového moru. Ten už sice nehrozí, ale i tak je nebezpečná. Může přenášet například lymskou boreliózu.
Jak se jich zbavit?
Nejlepší je prevence. Pravidelně odblešujte svoje mazlíčky. Existují šampony, antiparazitika ve formě Spot-on, někdo nedá dopustit na obojky proti blechám. Každopádně je třeba také pravidelně čistit pelíšek.
A pokud už problém s blechami nastane, snažte se jich zbavit co nejdříve. Počítejte s tím, že to bude běh na dlouhou trať, protože většina přípravků neúčinkuje na larvy ani na vajíčka. Ani vyprání na 60 °C nestačí.
Takže pokud je blech hodně, musí přít na řadu profesionální likvidace. Deratizační firmy používají prostředky s dlouhou dobou účinnosti, ale i přesto je někdy potřeba akci zopakovat.
Ale ještě než firmu pozvete, snažte se domácnost zbavit prachu a vysajte všechny škvíry. Tím výsledku hodně prospějete. A také se připravte na to, že budete muset byt či dům na pár hodin opustit i se svými mazlíčky.
Vši
Další cizopasník, o kterém jsme dřív jen četli a spojovali si ho s chudinou, je dnes zdrojem obchodů našich ratolestí. Objevíte-li v hlavě dítěte lezoucí, asi pět milimetrů velké, skoro průhledné broučky, je to neklamné znamení že se jedná o veš dětskou.
To ale vůbec neznamená, že by pohrdla dospělým. Nejčastěji se vyskytují na temeni hlavy a kolem uší. Ale, když jí v tom nezabráníme, může obsadit celou hlavu.
Pokud se bojíte, že na vás přeskočí je to nesmysl, protože vši neskáčou, ale na druhého člověka přelezou. Nejsnadnější to mají v dětských kolektivech, protože děti se často dotýkají a půjčují oblečení, třeba čepice.
Čím škodí?
Nebezpečné choroby v našich podmínkách vši nepřenášejí. Ale postižení, hlavně děti, se cítí unavené a bývají nevyspalé. Vší kousnutí svědí a s ním celá hlava, takže si v noci neodpočinou. Dalším rizikem je, že si do rozškrábaných ranek můžete zanést infekci.
Kromě dětských vší existují ještě vši šatní a muňky. Veš šatní žije nejčastěji ve spodním prádle na straně přiléhající k tělu a klade vajíčka do vláken látky. Způsobuje červené skvrnky a svědivé pupence.
Na rozdíl od vši dětské přenáší nebezpečný skvrnitý tyfus nebo plísně. Dalším typem vši je muňka. Tu najdete v ochlupení pohlavních orgánů, ale také ve vousech, obočí nebo na očních řasách. Přenáší se při pohlavním styku.
Ale zdrojem nákazy může být i sdílené oblečení či ložní prádlo. Na kůži se objevují škrábance s drobným krvácením, patrným na spodním prádle, strupy, hnisání i ekzémy.
Při delším pobytu muněk v ochlupení dochází účinkem enzymu v jejich slinách, které působí na krevní barvivo, ke vzniku modrých skvrn.
Jak se jich zbavit?
Na internetu najdete spoustu návodů a zaručených rad, ale to ještě neznamená, že právě u vás zaberou. Samozřejmě můžete vyzkoušet ocet, olejový zábal, tea tree, žehličku na vlasy. Dospělé vši můžete vyhubit některým z přípravků, které zakoupíte v lékárně.
Bohužel i když na pár dnů ulevíte svědění, a dítě se přestane drbat, ještě to neznamená, že máte vyhráno. Pořád totiž zůstávají hnidy, na které jsou všechny šampony a přípravky krátké. Už naše babičky říkaly hustému hřebínku všiváček. Proč asi?
Jenže na rozdíl od vší pevně přilepené hnidy všiváček neodstraní úplně dokonale. Nejjednodušším a nejrychlejším způsobem je ostříhání vlasů na několik milimetrů. Jenže u holčiček? Budete muset prohlížet hlavu téměř vlásek po vlásku.
Prohlížení byste měli opakovat každý třetí den po dobu minimálně dvou týdnů od první aplikace odvšivovacího přípravku (jeho aplikaci je potřeba opakovat znovu po týdnu).
A nezapomeňte prohlédnout hlavy celé rodině a také vyprat šály čepice a všechno oblečení, které mohlo přijít s vešmi do styku a samozřejmě povlečení a ručníky.
Foto: PX FUEL, Shutterstock