Jsou moc bolestivé, špatně a dlouho se hojí a nepřinášejí nic radostného. Proleženinám je proto lépe předcházet. Tak dlouho, jak nejvíc to jde.
Pečujete o člověka, který je nepohyblivý? Vznik proleženin u něj nepodceňujte. Vyhodnoťte si, jestli patří do rizikové skupiny a má k nim větší sklony.
Jaká jsou rizika?
To úplně největší riziko je u ochrnutého člověka. U něj se musí ihned zajistit co nejvíce preventivních opatření. U ostatních mají vliv další kritéria. Více náchylná je osoba, která:
* je podvyživená (nemá podkožní tuk) nebo naopak obézní (má sklon k opruzeninám)
* trpí únikem moči (hrozí zapaření pokožky)
* má cukrovku
* se léčí se zánětem nervů, ať už virovým nebo bakteriálním
Jak vlastně vzniká?
Abychom jim mohli předcházet, měli bychom nejprve porozumět tomu, jak dekubity, jak se proleženinám také říká, vznikají. V určitých místech těla si docela snadno nahmatáme kost, protože je více u povrchu. U ležícího pacienta na tyto výčnělky doléhá jeho váha.
A když se tyto části těla, kde máme kost málo „obalenou“ podkožní vrstvou, delší dobu a nepřetržitě dotýkají podložky, přeruší se v nich průtok krve. Když krev necirkuluje, mají pokožka a svaly nedostatek výživy a kyslíku. Kvůli tomu začne pomalu odumírat tkáň.
Dekubity mohou vzniknou velmi rychle, klidně i přes noc nebo dokonce za pár desítek minut!
Nejvíc ohrožená místa na těle jsou vidět na obrázku. Jsou to: hlava, obratle krční páteře, lopatky, lokty, křížová kost a paty.
Odborníci podle rozsahu rozdělují proleženiny do stupňů:
1. Pálení postiženého místa, které je doprovázeno ohraničeným zarudnutím pokožky. To při stlačení zbledne.
2. Dochází k lehkému zduření.
3. Objeví se puchýře naplněné čirou tekutinou. Jsou bolestivé, zvětšují se a praskají. V kůži je zánět.
4. Poškození zasahuje do podkožních vrstev a může docházet k odumírání tkáně. Tvoří se hluboký vřed, často pokrytý černohnědým strupem z odumřelých buněk. Nemocný má teplotu a trpí nechutenstvím.
5. Svalová tkáň odumírá, poškozena je i kost.
Jak můžeme pomoci?
Možností je naštěstí celá řada. K dostání jsou speciální protidekubitní matrace, polohovací kolečka pod paty nebo pod záda, speciální návleky a další. Sehnat se dají v prodejnách se zdravotními pomůckami nebo na internetu. Díky nim lze proleženinám až v 95 % případů předcházet.
* Nutné je polohování nemocného, a to minimálně každé dvě hodiny. Z lehu na zádech ho otočit na levý bok, pak zase přetočit na pravý bok a pak znovu na záda. Při tom je nesmírně důležité, abyste tělo nemocného tzv. nesmýkli.
Říká se tomu „střihový efekt“ a stane se to při otáčení nemocného pomocí prostěradla. V místě „smýknutí“ okamžitě dochází k přerušení prokrvení.
* Když nemocný leží na boku, dejte pozor také na místa, kde se dotýkají kolena a kotníky. Stačí jednu nohu posunout, aby se té druhé nedotýkala.
Nebo mezi kolena či kotníky vložte měkké suché kolečko (dají se koupit, ale udělat si ho můžete i z vaty nebo měkké pěny).
* Kontrolujte, jestli není shrnuté prostěradlo nebo vlhké lůžko. Obojí způsobuje podráždění pokožky a vznik otlaků. Nemocného omývejte, ale hlavně jej vždy utřete do sucha.
* U ženy pamatujte i na kůži pod prsy. I tam vznikají nepříjemné zapařeniny. Prsa několikrát denně nadzvedněte a místo pod nimi otřete a vysušte.
* Před ošetřením nemocného si vždy pořádně umyjte ruce, abyste do rány nezavedli infekci. Vůbec dbejte na hygienu a sterilitu tak nejvíc, jak jen to jde. Používejte dezinfekční prostředky.
* Otevřené rány VŽDY patří do rukou odborníků.
Chcete mít nemocného doma, ale nevěříte si, že péči zcela zvládnete sami? Pozvěte si domů pečovatelku. Tzv. domácí péči zajišťují školené zdravotní sestry, předepíše vám ji praktický lékař a máte ji zadarmo. Bude-li třeba, přijde k vám sestra i několikrát denně.
Bylinky pomohou i pohladí
V lékárnách je celá řada přípravků k péči o kůži, velký výběr mastí, speciálních mazání, pěn a dalších léčiv. Jestli dáváte přednost bylinkám, pak jsou výborné masti s měsíčkem lékařským, který kůži jemně vysušuje a hojí. Úlevné je mentolové mazání. Připravit si můžete také nálev z řepíku, kterým proleženinu polévejte.
Rada Paní domu: Proleženinu NIKDY nemasírujte. Jen natírejte.
Jídlo je „až“ na prvním místě
Strava hraje u ležícího člověka v boji proti proleženinám obrovskou roli. Správnou výživou jim můžete nejen předcházet, ale ty již vzniklé také hojit. Důležitý je přísun bílkovin.
Jsou to základní stavební kameny pro tvorbu nové tkáně, ale i buněk které zajišťují ochranu poškozeného místa před infekcí. Správná strava udržuje pokožku pružnou a vláčnou. O jídelníčku se poraďte s lékařem.
S jídlem se pojí i správné pití – denně 1,5 l tekutin zajistí čaje, ovocné šťávy a minerálky.
Text: Dana Pešková, Zdroj: www.dekubity.eu Foto: Unsplash