Jak nahoře, tak i dole. Tak by se dalo výstižně popsat působení plísní, a to nejen v potravinách. Co to znamená? A jak se proti nim bránit?
Téma plísní je v souvislosti s jídlem aktuální v každém ročním počasí, ale právě v zimě nejvíc. Ve spíži i v kuchyni se méně větrá a v obou místnostech stoupá vlhkost. To jsou pro plísně optimální podmínky k růstu.
Proto je důležité potraviny často kontrolovat a snažit se, aby se k nim plísně vůbec nedostaly. Jak?
1. Dbejte v kuchyni na zvýšenou hygienu
Než začnete brát potraviny do rukou, pořádně si ruce umyjte. Nikdy k tomu nepoužívejte utěrku na nádobí. Tu pak často, nejlépe denně měňte za čistou a udržujte ji suchou. Mikrotenové sáčky nepoužívejte opakovaně (například k uschování chleba nebo pečiva).
2. Řiďte se doporučeními výrobců
Sýry s tzv. ušlechtilou plísní (Camembert, Hermelín,…) uchovávejte pouze v chladničce. Porcované potraviny, balené ve vakuu nebo v ochranné atmosféře, po otevření co nejdříve snězte.
Uzeniny, sýry a další pochutiny, které jste si přinesli v mikrotenovém sáčku, buď rychle spotřebujte, nebo je přendejte do jiného obalu.
3. Pořiďte si dózy
Tzv. suché potraviny (mouku, luštěniny, těstoviny, rýži, ořechy, rozinky, strouhaný kokos, kakao,…) mějte uschované v uzavíratelných dózách na suchém a pokud možno tmavém místě. Potřebnou dávku z nádoby odebírejte vždy čistou odměrkou nebo lžící.
Pak nádobu hned zase uzavřete. Čas od času obsah nádob zkontrolujte, a když objevíte byť jen náznak plísně, celý obsah vyhoďte.
4. Čerstvé potraviny neskladujte dlouho
A nekupujte si je do zásoby. Jestliže zplesniví, neokrajujte a nevykrajujte je. Nedávejte je ani zvířatům. To platí jak o chlebu a pečivu, tak i o ovoci a zelenině. Plesnivé jsou posuzovány jako zdravotně závadné.
Ovoce, které je „natlučené“ nebo scvrklé, můžete jíst, ale musí být bez sebemenších stop plísně. Syrové potraviny by měly být v ledničce odděleno od ostatních pokrmů. Zbytky jídla patří vždy do ledničky a sníst byste je měli maximálně do dvou dnů.
5. Kontrolujte kompoty, zavařeniny a mošty
Pokud sami zavařujete nebo vyrábíte mošt, používejte pouze čerstvé ovoce či zeleninu a nezávadné suroviny. Ani tady nestačí nahnilé části vykrojit. Některé plísně jsou totiž odolné i vůči vysokým teplotám.
Objeví-li se na zavařenině plíseň, stejně jako u ostatních potravin ji nemilosrdně vyhoďte. Ani u kompotů a marmelád nestačí odebrat viditelný nárůst plísně lžící, je třeba zlikvidovat celý obsah sklenice a tu pak důkladně vymýt.
Proč nejíst jídlo, u kterého jsme plíseň odstranili z povrchu nebo odkrojili?
* Je-li plíseň na povrchu potraviny, je zcela jisté, že její mikroskopické spóry jsou i uvnitř. Mycelium (podhoubí plísně) není vidět, a přitom může být prorostlé hluboko do potraviny.
Nejenže jídlo rozkládá a spotřebovává z něj vitaminy, minerály a ostatní živiny, takže už je pro nás bezcenné, ale vyvolává i život ohrožující onemocnění. Do jídla totiž vylučuje jed zvaný mykotoxin.
* V současné době je známo přes 200 mykotoxinů. Některé z nich poškozují játra a ledviny, jiné mají karcinogenní účinky a podílejí se na vzniku nádorového bujení (např. tzv.
aflatoxin B1 nebo ochratoxin A, který je dáván do souvislosti s nádorovým onemocněním ledvin). Jiné snižují obranyschopnost organismu, zvláště u starších lidí a u dětí. Podílí se na alergiích a přecitlivělosti, mohou vyvolávat kožní problémy.
6. Pravidelně a často uklízejte
Dostatečné větrání, funkční odsávač par v kuchyni, pravidelné malování… to vše zamezí přítomnosti a rozvoji plísní. Samozřejmostí je i časté vynášení odpadků či čištění ledničky, spíže a kuchyně vhodnými dezinfekčními prostředky.
Jedině tak znemožníte plísni, aby kontaminovala potraviny a jejich prostřednictvím i vás samotné.
Připravila: Dana Pešková, Zdroj: MVDr. Vladimír Ostrý (Státní zdravotní ústav), RNDr. Lucie Houšková (chciseuzdravit.cz), Foto: Shutterstock