Domů     I batoh občas potřebuje vyčistit
I batoh občas potřebuje vyčistit
23.12.2021

Ať už školní, nebo dospělácký: Jakmile je batoh setrvale v akci, potřebuje také údržbu.

Zatímco bavlněný batoh můžete klidně vyprat, u polyesterového, což je nejběžnější materiál, pračka představuje velmi nevhodný způsob čištění. Praní může narušit strukturu materiálu nebo zdobení, také barvy mohou ztratit sytost. Mnohem vhodnější je proto ruční čištění.

Jak na to:

* Nejdřív prázdný batoh důkladně vykartáčujeme, zejména ve všech záhybech a švech, kde mohou být drobky nejrůznějšího původu. Po namočení by vytvořily blátivý povlak.

* Před mytím vyčistíme skvrny. Na většinu z nich platí žlučové mýdlo. Namydlíme, vydrhneme kartáčem a pak ještě necháme asi 10 minut působit. Potom opláchneme mokrým hadříkem a vysušíme.

* Obtížně vypratelné bývají skvrny od inkoustu a od náplní propisek. Účinný prostředek proti inkoustu z plnicích per přitom bývá v dětském penálu – pomůže totiž obyčejný zmizík. U stop od propisky nezbývá než experimentovat.

Barva se dá rozpustit lihem, má to ale háček, neboť za své může vzít i barva batohu. Takže nejprve zkoušejte odolnost barvy na skrytém místě materiálu. Pokud líh nepřipadá v úvahu, zkuste žlučové mýdlo nebo koncentrovaný saponát.

Ruční praní

Batoh zbavený hrubých nečistot a skvrn pak můžeme vyprat. Napustíme mírně teplou vodu (maximálně 40 °C) do kbelíku nebo do vany a batoh ponoříme. Pak na něj hadříkem rozetřeme saponát a třeme, dokud pouští špínu. Na závěr důkladně osprchujeme čistou vodou.

Silněji znečištěné batohy ovšem musíme nechat v prací lázni namočené několik hodin, pak teprve vydrhnout a opláchnout čistou vodou.

Pozor: Prací prostředky lze teoreticky použít také, ale často obsahují bělicí složky, které by mohly způsobit vyblednutí barvy. Proto si nejprve pročtěte složení.

Sušit šetrně

V žádném případě bychom neměli mokrý batoh dávat do sušičky, neboť hrozí poškození vzhledu. Sušení by mělo být šetrné a pomalé. Nejprve hadříkem z batohu co nejvíce vytřeme zbylou vodu.

Pak ho necháme volně sušit na šňůře, za dobrého počasí venku, nikoli však na slunci, aby nevybledla barva. Zavěsíme ho dnem vzhůru a rozevřeme všechny zipy a přihrádky, aby batoh co nejvíce větral.

I tak je třeba počítat s tím, že důkladné proschnutí trvá podle teploty vzduchu dva až tři dny.

Impregnace prospívá

Po důkladném vyschnutí nastříkáme vnější část batohu impregnací, k dostání jsou speciální prostředky ve spreji právě pro tento účel. Chrání obsah před provlhnutím za deště, ale současně zachovávají prodyšnost, takže nehrozí vznik zatuhlého pachu uvnitř.

Impregnace kromě toho prodlužuje životnost barev, takže batoh tak rychle nevybledne a snižuje špinění.

Tip: Nezapomeňte nastříkat také spodní stranu batohu, i tudy se totiž může dovnitř dostat vlhkost.

Na kožený se musí jinak

Kožený batoh se po úvodním vykartáčování dá už jen vytřít hadříkem s mýdlovou pěnou. Hadřík je nutné vyždímat. Pokud by byl mokrý, na kůži by vznikly nepěkné mapy a po zaschnutí by ztvrdla.

* Na silněji znečištěný batoh si pořiďte speciální čisticí pěnu na kůži. Pokud po ošetření pěnou budou stále zůstávat viditelné skvrny, zkuste je odstranit gumou na kůži. Ta čistí i do hloubky.

* Po uschnutí naneste ošetřující prostředek na kožené výrobky. Na batohy z hlazené kůže jsou určeny tekuté přípravky obsahující pečující vosk nebo olej. Na velur se ale nehodí, slepily by povrchová vlákna.

Pro broušenou kůži se proto vyrábějí jiné přípravky a jsou ve formě spreje. Každopádně správné ošetření osvěží vzhled batohu a někdy ještě pomůže dočistit skvrny.

* Jako závěrečnou péči je vhodné ještě použít impregnaci na kůži. Brání provlhnutí, umaštění, zašpinění, ale i vzniku zápachu.

Doporučujeme: Kůže mívá sklon vysychat a pak praská. Abyste tomu předešli, stačí si čas od času vzpomenout a vetřít do povrchu batohu vyživující krémy nebo impregnační tuky určené na kožené výrobky.

A co eko kůže?

Eko kůže čili koženka není nic jiného než textilní materiál se speciální úpravou. Výhodou je, že ho můžeme omývat vlhkým hadříkem se saponátem. Většina mastných nečistot se tak dá bez větší námahy odstranit. S těmi zbylými se ale musíme smířit.

Eko kůže je choulostivá na silnější tření nebo kartáčování, povrchová struktura by se tím nenávratně poškodila. Stejně tak nesmíme koženku namáčet, aby voda nepronikla do textilního podkladu.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale