Asi každý má rád, když byt krásně voní. A zařídit se to dá všelijak.
Tentokrát ale zapomeňte na laciné a někdy zdraví škodlivé svíčky, k mání jsou i kvalitní bytové vůně. Mnohdy je vyrábějí značky zaměřené na parfémy.
Jak vybírat?
Většinou si řeknete, že vyberete to, co vám voní, ale mělo by vás zajímat ještě několik dalších věcí. Například design, praktičnost a konečně i tvar, materiál a velikost.
Kam s ní?
Při romantické večeři asi dáte vůní blízko třeba na stůl nebo na parapet, a budete vybírat intenzivnější, tak, aby umocnila omamnost chvíle.
Pro běžné příležitosti je lepší vůně menší intenzity, a pravděpodobně ji umístíte dál od místa, kde se nejčastěji zdržujete tak, abyste jen cítili její občasný závan a nezačala vás obtěžovat.
Jaké jsou možnosti?
Aroma difuzéry (viz úvodní foto)
Najdeme mezi nimi několik typů. Ultrazvukové, které používají k rozptýlení oleje do jemné mlhy vodu, rozprašovací, tepelné, které fungují podobně jako ohřívače aromavosků, a mechanické s tyčinkami. Ty složitější umí ještě spoustu dalších věcí.
Kromě toho, že příjemně provoní byt, dokáží eliminovat nepříjemný kouř, či zápach. Dokážou i zvlhčovat a ionizovat vzduch.
Používají se do nich esenciální oleje, samozřejmě je dobré vybírat ty kvalitnější.
Ultrazvukový difuzér kombinuje účinky zvlhčování vzduchu, aromaterapie a si i nastavit čas, kdy má vonět.
Nejjednodušší vonný difuzér bývá lahvička s tyčinkami.
Katalytické lampy
Katalytické lampy pocházejí z roku 1898, kdy francouzský lékárník Berger vytvořil katalytický spalovací systém k dezinfekci vzduchu v nemocnicích. Znala je určitě už vaše babička. Největší rozkvět totiž zažívaly ve 30. letech minulého století. Po roce 1948 zájem o katalytické lampy v Československu opadl.
Z jejich návratu se můžeme těšit od konce 90. let. A jak pracují? Oproti aroma difuzérům u kterých dochází k rozptýlení vůně do prostoru a překrytí nežádoucích pachů jsou katalytickou lampou molekuly pachu pohlcovány a neutralizovány.
Ale třeba na rozdíl od vonných svíček lampa nehoří, takže nespotřebovává kyslík a neuvolňuje do ovzduší zplodiny.
Katalytické lampy mají ještě jednu výhodu, jsou prostě krásné.
Vonné kameny
Používají se kameny s pórovitým povrchem různých barev a tvarů. Stačí na ně nakapat pár kapek oleje a vůně postupně provoní místnost. Výhodou je, že nepotřebujete žádnou svíčku a nehrozí tedy nebezpečí popálenin ani požáru. Můžete je použít i na provonění prádla ve skříni.
Dřevěné kuličky
Jsou obdobou kamenů. Bývají z bukového dřeva. Sloužit budou všude tam, kde nemůžete nebo nechcete použít oheň. Naaranžujete je do misky či jiné nádoby a nakapete na ně éterický olej. Ten se vsákne a bude se postupně odpařovat a uvolňovat do okolí. Kuličky můžete vkládat do šatníků, ale i do bot.
Foto: alchymystique.cz, svetbytovychvuni.cz, alamaison.cz, koreni-krumlov.cz, stylenew.cz