Možná právě vy patříte k lidem, kteří zatoužili po příjemném sálavém teple, pohledu do plamenů za příjemných večerů. A je to jasné, chcete krb.
Od nápadu není k realizaci tak daleko, jak by se mohlo zdát, ale než se do toho dáte, měli byste si vše dobře promyslet a ujasnit si pár věcí. Zkusíme vám v těch základních poradit.
Čím začít?
Samozřejmě na prvním místě jsou prostory, které chcete vytápět. Je totiž velký rozdíl, jestli si krb pořizujete na chalupu k občasnému vytápění, nebo do domu či bytu, kde plánujete topit celoročně.
Také musíte vědět, jestli budete vytápět jen jednu místnost, kde si budete užívat teplíčka s rodinou či přáteli, nebo chcete rozvést teplo po domě do některých dalších místností, případně ohřívat také vodu.
To všechno jsou základní údaje, které potřebujete k výpočtu toho, jaký výkon musí vaše topidlo mít. Pamatujte, že nejde o lacinou investici a už vůbec ji neplánujete jen na pár let. Krb by vám měl sloužit dlouho, a když v přípravě něco zanedbáte, máte problém.
Aby nejen vypadal
Samozřejmě že vzhled je důležitý, ale daleko důležitější je právě výkon, který obstarává takzvaná krbová vložka.
Ta totiž tvoří vnitřnosti krbu, které jsou posléze obestavěny podle vašich představ.
Není to úplně jednoduchá záležitost, protože je třeba dodržovat správné postupy, vybírat vhodné materiály podle pokynů výrobce, veledůležitý je odvod spalin a celková bezpečnost. K tomu musíte dodržet spoustu bezpečnostních předpisů.
Z toho vyplývá, že sami se do toho asi nepustíte, ale objednáte si firmu, pokud možno prověřenou.
Chcete to jednodušeji?
Pak vám situaci ulehčí krbová kamna. Není to sice úplně ono, ale mají své výhody. A mnozí uživatelé, kteří zvolili tuto variantu, si je pochvalují.
Krbová kamna jsou totiž vlastně hotový produkt, takže je umístíte prostě na místo, která pro ně zvolíte a připojíte ke komínu. Jediné, co může trochu vadit, je, že můžete vybírat jen z těch, která jsou na trhu.
Musíte také počítat s danými rozměry a místo přizpůsobit právě jim. Možností je ale dnes už tolik, že si ta svá určitě najdete.
Na velikosti záleží
Proto je tak důležité vědět, co všechno chcete vytápět. Zvolíte-li totiž malá kamna, v zimě se moc neohřejete, a protože je budete s velkou pravděpodobností přetápět, můžeme poškodit topný systém.
Moc velká zase nedokážete pořádně roztopit, budete věčně čistit začouzené sklo a topidlo bude kouřit. Možná vám pomůže zjednodušené pravidlo pro určení výkonu, které říká, že 1 kW výkonu stačí k vytopení 20 m3 prostoru. Vše ovšem záleží ještě na typu stavby, jejím zateplení atd.
Otevřený krb
To je sen snad všech od zálesáků po podnikatele. Pozor ale na jednu věc. Je sice krásné dívat se do plamenů rovnou a ne přes sklo, ale otevřené krby jsou právě jen pro příležitostné použití a nesou s sebou nebezpečí vypadávajících uhlíků.
Jaký typ vybrat?
S tím vám samozřejmě také poradí odborníci. Ale nějakou představu o možnostech byste mít měli, ještě dříve než je oslovíte.
Teplovzdušný
Funguje na principu proudění vzduchu. Studený vzduch vstupuje ve spodní části, kde se ohřívá, a vystupuje zpět do místnosti horním vývodem, což bývá ventilační mřížka.
Po ohřátí stropu a stěn, začne ochlazený vzduch klesat a v vrací se zpět do spodní části krbu. Nevýhodou je, že krb není schopen akumulovat teplo a často dochází k přetopení.
Přikládat musíte tak jednou za hodinu, a navíc se nevyhnete víření prachu v místnosti, což může být problém pro alergiky. Výhodou je ovšem poměrně nízká cena.
Teplovodní
Krby založené na tomto principu ukládají teplo do akumulační nádrže. Nepřetápí tak interiér a jsou vhodné pro modernější domy s nízkými energetickými standardy. Přikládat můžete v libovolných intervalech.
Výhodou je, že z akumulační nádrže můžete teplo rozvádět například do radiátorů, či ohřívat vodu, kdykoliv potřebujete. Hodí se jako hlavní zdroj tepla.
Akumulační sálavý
Vypadá na první pohled stejně jako teplovzdušný. Vzduch neputuje mřížkou, ale postupně sálá přes celý povrch. Funguje to tak, že za první tři až čtyři hodiny topení se nabije sálavou energií, a tu pak předává do okolí.
Obvykle se počítá se třemi hodinami přikládání, tedy topení, a šesti hodinami sálání. Výhodou je, že nevíří prach v místnosti a plášť krbu je ohřátý na příjemnou teplotu. Jedná se však o lokální topidlo, které neumí teplo předávat do dalších prostor.
Čím topit?
Jakmile se rozhodnete pro tento druh vytápění. Je to důležitá otázka.
Většina moderních krbů umí spalovat dřevo i ze něj lisované brikety.
Jsou samozřejmě i krby na plyn. Romantici ovšem nedají dopustit na dřevěná polena a brikety používají nárazově. Ono je to nakonec i tím, že nejsou nejlevnější. Ovšem i dřevo musíte koupit. Představa sbírání klacíků v lese je nereálná.
Platí stejná zásada jako u jakýchkoliv kamen. Čím tvrdší dřevo, tím lepší, protože má vyšší výhřevnost. V našich krajích se obvykle používá buk. Zapálení tvrdého dřeva trvá o něco déle, takže na podpal potřebujete ještě pár polínek měkkého a třísky.
Určitě se vyhněte jakékoliv chemii, abyste si nezaneřádili komín. I topení dřevem má však svá pravidla. Především musí být dobře vyschlé, na což je ideální doba uložení pod střechou tak dva roky. Mělo by mělo mít maximální vlhkost 20 %, lepší je 10 až 15 %.