Domů     Slunečné Jižní Tyrolsko
Slunečné Jižní Tyrolsko
18.8.2021

Italsky Alto Adige, německy Südtirol a česky Jižní Tyrolsko. Slunce tu prý svítí tři sta dní v roce. Samozřejmě, že i na podzim, když přijde babí léto.

Přestože jsme v Itálii, mluví se tu převážně německy. Část rakouskéhoTyrolska totiž získala po první světové válce Itálie. Dodnes se tu mísí vlivy obou kultur. I to je možná důvod se sem podívat.

Jak se sem dostat?

Asi nejlepší, je cestovat autem. Z Prahy do Bolzana dostanete za necelých šest hodin. Z Brna do dojedete za sedm. Velmi oblíbenou trasou a nejvíce projížděným alpským sedlem je přitom Brennerský průsmyk.

Jako alternativu můžete použít starou brennerskou silnici. Je pomalejší, ale krásná. Trasa s četnými serpentinami vás přes malé vesnice provede z Innsbrucku až na Brenner.

Příjezdové trasy

Z Prahy – 680 km: směr Plzeň – Rozvadov – Mnichov – Innsbruck – Brenner – Brixen/Bressanone – Bozen

Z Brna – 735 km: směr Linec – Salzburg – Innsbruck – Brenner – Brixen – Bozen

Jak se domluvíte?

Záleží na tom, kde se ocitnete. Ve městě většinou italsky, na venkově vládne němčina. Tou tu mluví 70 % lidí. Zavítáte-li do údolí Val Gardena nebo Val Badia narazíte na ladinštinu, což je místní nejstarší jazyk.

Ale nemějte strach, v turistických centrech se domluvíte samozřejmě anglicky a tam, kde to nepůjde, ještě máte ruce a nohy.

Kam se vydat?

Záleží na tom, jestli preferujete turistiku městskou a památky, nebo přírodu, nebo obojí. V tomhle období vás určitě přilákají vinice nebo si třeba chcete zasportovat. Začněme tedy městy.

Brixen – vyhnanství Havlíčkovo

Samozřejmě nejen, ale my prostě tohle město máme spojeno se jménem Karla Havlíčka Borovského, který sem byl poslán do vyhnanství. Tedy jak se to vezme. Nežil si tu nijak špatně, bydlel v hostinci U slona, jehož název odkazuje na zvláštní dar tureckého sultána.

Tohle zvíře poslal roku 1551 císaři Maxmiliánovi do Vídně jako akt usmíření. Zvíře po dlouhé a náročné cestě v Brixenu onemocnělo a půl roku se o ně starali právě v budově, na jejímž místě dnes stojí hotel.

I Havlíček se tu měl podle všeho celkem dobře, soudě podle veršů: Teletina jako mandle, vína také dost, jakou pak chceš, všivá duše jinou blaženost. V každém případě v Brixenu pilně psal.

Důkazem jsou Tyrolské elegie, Král Lávra a Křest svatého Vladimíra. Do hotelu s restaurací se můžete podívat i dnes. Poznáte ho snadno, protože má na fasádě co jiného než slona.

Město biskupů

Tak se Brixen nazývá odedávna. Takže určitě neopomeňte navštívit některou ze sakrálních staveb.

Na náměstí Domplatz najdete katedrálu se skvostnými prostory, které zdobí 33 druhů vzácného mramoru, pozdně gotická soška Madonny a nádherná postranní křížová chodba z 12. století s freskami ze století čtrnáctého.

Otevřeno je tu denně od 6.00 do 18.00 . V listopadu, lednu, únoru a březnu je od 12.00 do 15.00 je dóm uzavřen.

Pár kroků od katedrály se nachází kompletně zachovalý biskupský palác Hofburg, který byl od poloviny 18. století až do roku 1973 sídlem říšských biskupů. Dnes se zde nachází Diecézní muzeum se 70 sály.

Bolzano – město historie a zámků

Projděte se uličkami starého města, zejména ty s podloubím byly po dlouhá staletí považovány za centrum obchodu mezi Itálií a Německem.

Na severu, hned za starým městem, se tyčí zámek Runkelstein, který byl postaven v roce 1237. Tato památka skrývá úžasné fresky. Jihu města dominuje majestátní zámek Sigmundskron, ve kterém se nachází horské muzeum, které vybudoval Reinhold Messner.

Starší vědí, že jde o slavného Reinholda Messnera, který má na kontě nejvíc výstupů na osmitisícovky bez použití kyslíkových přístrojů.

A když už tu budete nezapomeňte, že v Jihotyrolském archeologickém muzeu odpočívá Ötzi, známá mumie, která byla nalezena v ledovci na vrcholu Similaun.

Cesta za vínem

Pokud chcete spojit turistiku a víno, což se v tomto období nabízí, vydejte se vinařskou stezkou, která se táhne od Etschtalu přes Bozen do Überetsche a podél jezera Kalterer See do oblasti Unterland.

Šestnáct vinařských obcí lemuje panoramatickou cestu, na které se otevírají pohledy do rozmanitého světa jihotyrolských vín. A co si dát po příjemné cestě?

Záleží to na vaší chuti, ale určitě byste neměli vynechat aromatický kořeněný tramín a sametově chutnající Lagrein.

Chcete bydlet na statku?

A být tak přírodě co nejblíž? V Jižním Tyrolsku máte ideální příležitost. Můžete si vybrat statky historické, vinařské, bio, některé jsou bezbariérové. A co si užijete? Čistý vzduch, procházky nebo třeba jízdu na koni, ale i pozorování zvěře.

Ochutnáte domácí produkty, jako marmelády, sýry, mléko a samozřejmě domácí kuchyni. Když budete chtít,vyzkoušíte si různé farmářské práce, prostě zažijete tu pravou venkovskou atmosféru.

Náš tip: Vodítkem pro výběr může být značka kvality Roter Hahn (Červený kohout), kterou uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999 a statky najdete na roterhahn.cz.

Na kole po Sella Ronda

Majestátní skalní masiv Sella, který se dá objet v zimě na sjezdových lyžích, zná většina českých lyžařů. Na podzim se zde nabízí jiná výzva – obkroužit Sellu Rondu na kole. Možnosti jsou dvě – v terénu a na silnici. Která je lepší?

Trasa pro horská kola vede přes čtyři horské průsmyky a dá se absolvovat ve dvou směrech. Je určená pro zkušené bikery a měří 55 kilometrů. Pokud zvolíte silnici bude vám cesta rychle utíkat a krásné výhledy zažijete také.

Co ochutnat?

Absolutní klasikou jihotyrolské kuchyně jsou knedlíky ve všech podobách, ať už špekové, špenátové, s červenou řepou nebo sýrové. Servírují se v polévkách, jako hlavní chod, příloha, slisované, uvařené či upečené.

Bezpodmínečně vyzkoušejte i Schlutzkrapfen, těstoviny se špenátovou náplní podávané s máslem často jako první chod. A nezapomeňte na sladké, třeba pohankový koláč nebo jablečný štrúdl. Zejména ve venkovských oblastech se připravují smažená kolečka Tirtlan.

Foto: PX FUEL

Další článek
Související články
19.11.2024
Nebo jste o ní ještě neslyšeli? Ale ano, je to umění krasopisu. A možná si vzpomenete, že ještě vaši prarodiče se mu učili ve škole. Krasopis byl obávaným školním předmětem, a když někdo škrábal jako kocour, byla to ostuda. Naopak ten, kde měl písmo úhledné, byl oceňován, což mělo svůj důvod. Žádné počítače nebyly a úřední dokumenty byly psány rukou. Takže vyhlídka dobrého zaměstnání v teple úřad
31.10.2024
Někdejší hvězda jeviště brněnského Národního divadla, dnes jedna z opor pražského Divadla na Vinohradech. Když mu bylo pětatřicet, toužil po tom uspořádat si osobní život. A dnes? „Díky manželce prožívám opravdu šťastné období…“ Vzteklý sedlák a zároveň pytlák v Četnických humoreskách, táta Jan Horák v seriálu Horákovi, plukovník Jeřábek, ředitel kriminálky, v Případech 1. oddělení, a také bohatý
7.10.2024
Dcerka poštovního zřízence Pumplmě ve Vlaku dětství i naděje, Popelka z lékárny v Básnících a v poslední době hlavně vesničanka Jana v seriálu Slunečná. Má krásné tmavé oči, nepopiratelné charisma, dva České lvy a říká o sobě, že je pečovatelka. Hereckých genů dostala Tereza Brodská do vínku jako málokdo – však byl také jejím otcem Vlastimil Brodský a matkou je Jana Brejchová! Tereza se narodila
1.10.2024
Po prázdninách se do prostor pražské rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské 12 opět vrací populární talk show Hovory W, jejichž protagonisté a zároveň moderátoři Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros si do něho už tradičně zvou zajímavé hosty. Tento poněkud neobvyklý formát „dva na jednoho“ si pořad udržuje po celou dobu svého desetiletého trvání, a v Radiocafé, kde své hosty představuje
15.9.2024
Doba, kdy se do lázní jezdilo výhradně na léčení po nemoci, na měsíc, a hlavně se žádankou od lékaře, už je pryč. Novým trendem je Medical Wellness, kombinace profesionální léčebné kúry s wellness programem a aktivním odpočinkem. Do lázní dnes Češi míří hlavně za prevencí a posílením zdraví a imunity. Současně mnohem více než dřív žádají profesionální zdravotnické služby v podobě konzultace
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný