Domů     Nakládané okurky a spol. aneb milujeme zavařování
Nakládané okurky a spol. aneb milujeme zavařování
11.8.2021

Receptů na nakládání není nikdy dost, i když v naší zemi jsme právě v tomto oboru přeborníci. Přesto jsme se rozhodli přijít také se svou troškou do mlýna.

Zavařujeme okurky

Až to tak vypadá, že každý má nějaký tajný recept se speciální přísadou, který neprozradí živé duši. Jsou mezi námi i tací, kteří dolaďují každou sezonu, ale také ti, kteří se rádi pochlubí a se svým receptem nedělají žádné ciráty.

V každém případě základem pro okurky, jaké široko daleko nikdo nejedl, jsou nejen ony samy, ale hlavně nálev. A ten může být všelijaký. Podívejte se sami.

Sladkokyselé

Na osm velkých sklenic: 1,8 l vody, 600 ml 8% octa, 80 g soli, 150 g pískového cukru, 22 tabletek sacharinu. Koření do 1 sklenice:

1 hřebíček, 2 bobkové listy, 2 kuličky černého pepře, 2 kuličky nového koření, 1 lžička hořčičných semínek, 2 kolečka cibule, 3 kolečka mrkve, 2 kolečka křenu, snítka kopru.

Vodu s octem, solí a cukrem přivedeme do varu, přidáme sacharin, promícháme a necháme vychladnout.

Do každé čisté a vypařené zavařovací sklenice narovnáme omyté okurky, které proložíme kořením, zeleninou a zalijeme vychladlým nálevem. Navrch dáme kopr, sklenice uzavřeme víčkem a sterilujeme 20 minut při teplotě 80 °C.

Voňavé

3,5 l vody, 1 l octa, 360 g cukru, 200 g soli, 28 koleček sacharinu, 20 zrnek pepře, 20 zrnek nového koření, 56 hřebíčků, hořčičné semínko

Všechny suroviny na nálev svaříme. Do sklenic dáme snítky kopru, na kolečka nakrájenou cibuli, na to naskládáme menší okurky a zalijeme nálevem.

Znojemské do sklenice

Do velké zavařovačky dáme okurky, 5 kuliček černého pepře, 3 kuličky nového koření, 3 hřebíčky, 1 bobkový list, 1 lžičku hořčičného semínka, 1 lžičku soli, 2 lžičky cukru, 4 tablety sacharinu, pár plátků cibule, několik koleček mrkve, snítku kopru, pár kousků křenu, 80 ml octa, doplníme vodou.

Poté sterilizujeme.

Znojemské speciál

1,5 litru vody, 0,5 litru octa, 30 kostek cukru, 20 tablet sacharinu, 15 kuliček pepře, 15 hřebíčků, balíček Deka, lžička soli

Svaříme, necháme vychladnout. Sklenice vyložíme čtyřmi dubovými listy, naskládáme okurky, přidáme plátek cibule a několik plátků mrkve. Zavíčkujeme a 20 minut sterilizujeme při 80 °C.

Dědův nálev

2 l vody, 0,5 l octa, 80 g soli, 15 dkg cukru, 25 koleček cukerinu, vše svařit. Do skleničky: 3 kuličky nového koření, 5 kuliček celého pepře, hořčičné semínko, 2 bobkové listy

Omyté okurky rovnáme do sklenic, prokládáme cibulí, křenem a koprem. Nalijeme lák, zavíčkujeme a zavařujeme 15 min při 80 °C.

Řezy v sladkokyselém roztoku

Čerstvé salátové okurky, cibule, žluté hořčičné semínko, česnek

Nálev: 1/3 litru 8% octa, 2/3 l vody, 30 g soli, 4 zrnka pepře, 2 zrnka nového koření, 1 bobkový list

Oloupané okurky nakrájíme na delší řezy, semínka vydlabeme lžící, řezy vložíme do kameninové nebo porcelánové mísy a zalijeme vřelým roztokem s kořením.

Uložíme do chladné místnosti, druhý den roztok slijeme, převaříme, nalijeme do sklenic s urovnanými okurkovými řezy, které jsme proložili nudličkami cibule, plátky česneku a hořčičnými semínky.

Uzavřeme víčky a v zavařovacím hrnci zahříváme sklenice 20 minut na 90 °C. Sklenice hned vyjmeme a necháme vychladnout.

Sterilizace pro trvanlivost

Když už máte sklenice plné a zavíčkované, můžete sterilizovat. Ale i to se dá dělat různě.

V hrnci

Tak zavařuje většina domácností. Sklenice vložíme do hrnce s horkou vodou, zahřejeme je na 80 °C (to trvá asi 25 minut) a poté ještě půl hodiny sterilujeme. Je jedno, jestli máte obyčejný hrnec nebo

elektrický. Jen v tom prvním případě potřebujete nutně teploměr.

V elektrické troubě

Troubu nejprve předehřejeme na 80–90 °C, na horní i spodní topení. Naplněné sklenice stavíme na dno trouby na suchý plech. Sklenice můžeme podložit nepotřebnou mokrou utěrkou. Druhou možností je postavit sklenice na plech s vodou.

Nesmějí být poskládány hustě, ale musejí mít mezi sebou rozestupy, aby mezi těmito mezerami mohl proudit volně vzduch a ohřívání bylo stejnoměrné.

Po vložení ovoce v dobře uzavřených sklenicích sterilujeme stejnou dobu, jako podle receptur na zavařování v klasickém zavařovacím hrnci.

V mikrovlnce

Do trouby vložíme maximálně 4 sklenice o obsahu do 0,7 l a sterilujeme 10 minut při teplotě 70 W (rozmrazování) a 10 minut na 100 W. Tento způsob sterilace je vhodný zejména pro menší množství zavařovaných sklenic.

Lze použít jak klasická zavařovací víčka, tak i uzávěry twist off. Nemusíte se bát, v mikrovlnné troubě tyto uzávěry nejiskří!

V myčce

Zde musíte dodržet několik základních rad a samozřejmě nezavařujete současně s mytím nádobí.

Větší sklenice se v myčce dávají do spodní části.

Menší sklenice se mohou dávat i do horní části myčky.

Sklenice musí stát rovně a nesmí se vzájemně dotýkat – ideální vzdálenost od sebe je 5 cm.

Používáme základní mycí program.

Nastavená teplota vody by měla být 70 až 80° C.

A jak zavařujete okurky vy? Máte nějaký speciální recept? Budeme rádi, když nám napíšete.

Co zahrada dala

I když okurky jsou asi nejoblíbenější, zpracovat se dá všechno, co jsme si vypěstovali. Ať už tradičně na sladkokyselo, nebo na nějaký jiný způsob. A tak přinášíme pár receptů, které nás zaujaly.

Plněný lilek – makdous

1 kg malých lilků

Náplň: 2 velké červené papriky nebo kapie, nakrájené na úplně drobné kousky, 1 kávová lžička harissy (nebo jiné pálivé pasty), 12 stroužků česneku, nasekaných najemno (ne rozmačkaných), 1,5 lžíce soli, 120 g hrubě drcených vlašských ořechů

1) Suroviny na náplň smícháme v misce, překryjeme fólií a uložíme do lednice.

2) Lilky omyjeme, vložíme je do vroucí vody a necháme vařit asi 7 až 10 minut. Poté je dáme do cedníku, opláchneme studenou vodou a uřízneme jim konečky. Seříznutou plochu posolíme a necháme je hodinu odpočinout.

3) Znovu osolíme a srovnáme je na mísu, kterou nakloníme (aby z lilků vyteklo co nejvíce vody) a necháme tak přes noc.

4) Ráno každý lilek nařízneme podélně, naplníme připravenou směsí a zavážeme, aby se neotvíral. Naplněné lilky narovnáme do sklenice, každou vrstvu posolíme. Sklenici přikryjeme gázou nebo plátnem a necháme tak 24 hodin. Druhý den sklenici zavřeme, překlopíme dnem vzhůru a necháme zase 24 hodin.

5) Třetí den slijeme tekutinu, zalijeme olivovým olejem a necháme tři dny rozležet. Pak umístíme do lednice.

Maďarský zeleninový

1 kg zelených paprikových lusků, 1 kg rajčat, 1 malá hlávka bílého zelí (asi 750 g), 1 velká cibule, 1 feferonka

Sladkokyselý nálev: 1 l bylinkového nebo vinného octa (bílého), 1,5 l vody, 150 g cukru, 4 kávové lžičky soli, 3 polévkové lžíce zrnek černého pepře, 1 balíček pomůcky ke konzervování ovoce a zeleniny

1) Paprikové lusky rozpůlíme, odstraníme stopku, jádřinec a bílé přepážky. Lusky omyjeme, necháme okapat a pokrájíme na nudličky. Rajčata omyjeme, necháme okapat, vykrojíme tvrdá lůžka a rozkrájíme na čtvrtiny.

2) Z hlávky bílého zelí odtrhneme několik venkovních listů, zbytek rozkrájíme na osminy, vykrojíme košťál. Zelí omyjeme, necháme okapat a pokrájíme nebo nastrouháme na nudličky.

3) Cibuli oloupeme, rozpůlíme, nakrájíme na tenké plátky a rozdělíme na jednotlivá kolečka. Z feferonky odstraníme stopku a jádřinec, lusk omyjeme a nakrájíme na tenká kolečka. Všechnu připravenou zeleninu smícháme a naplníme do sklenic.

4) Na přípravu sladkokyselého nálevu smícháme ocet s vodou, cukrem, solí a zrnky pepře. Přivedeme k varu a necháme vařit tak dlouho, až se cukr rozpustí. Odstavíme z plotny a do horkého nálevu přidáme Pomůcku ke konzervování.

Důkladně zamícháme, až se rozpustí. Hotovým nálevem zalijeme zeleninu. Sklenice uzavřeme nejlépe šroubovacími uzávěry a necháme 5 minut otočené víčkem dolů.

TIP: Zeleninový salát lze v chladu a temnu uchovávat přibližně 6 měsíců. Podle chuti můžete ještě k ostatním přísadám přidat ještě 3–4 oloupané a na plátky nakrájené stroužky česneku.

Rajčata podomácku

Na jednu sklenici: 1 lžíce (třtinového) cukru, 1 nové koření vcelku, 1 celý pepř, špetka tymiánu, 1 bobkový list, 1 lžíce octa

1) Rajčata nejprve omyjeme vodou a zbavíme nečistot. Ideální je také překrojit rajčata na polovinu anebo na několik částí dle jejich velikosti.

2) Pak je vložíme do sklenic, které jsou také důkladně omyté a připravené. Následně dáme do každé sklenice zmiňované ingredience, zaplníme vodou a pak zavíčkujeme.

3) Rajčata se ve sklenicích sterilují zhruba 25 minut při teplotě 85 ° Celsia.

Křehký květák

1 květák, 2 mrkve, čerstvý kopr

Zálivka: 200 g cukru, 0,5 l octa, 500 ml vody, 1 lžíce soli, 1 lžíce celého barevného pepře

1) Květák rozeberte na malé růžičky, mrkev nakrájejte na kolečka a spolu s koprem naskládejte do čistých zavařovacích sklenic.

2) Smíchejte ingredience na zálivku, nechte přejít varem a nalijte na zeleninu. Sklenice dobře uzavřete a nechte alespoň tři dny odležet při pokojové teplotě. Poté skladujte v lednici.

Text Eva Hořánková

Foto PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
18.5.2024
Nebudou se lepit na zuby a postup je velmi snadný díky jednoduchému fíglu. Nebudete potřebovat nic než běžný bílý cukr a trochu smetany. I tajná ingredience, která zaručí měkkost bonbonů, je běžná – jde o obyčejnou jedlou sodu. Tak pojďme na to! Do vyššího hrnce dejte 250 g bílého cukru a 50 ml vody. S cukrem neexperimentujte, nezkoušejte hnědý ani třtinový, obsahují melasu a karamel by se p
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
15.5.2024
Jde to a uvidíte, že budou i chutné. Někdy stačí opravdu jen pár surovin a můžete vykouzlit opravdovou dobrotu. Sýr pečený v těstě (2 porce) 2 kusy sýra camembert nebo hermelín, 1 balíček listového těsta, 100 g vlašských ořechů, tymián, rozmarýn, sůl, pepř mletý, 1 cibule, máslo, 12 čerstvých žampionů, smetana ke šlehání, vejce na potření 1) V pánvi rozpusťte kousek másla, na kterém nechte zes
13.5.2024
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli též ze švédštiny pohřbený losos, znamená losos šikovně naložený do su
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno ale přišli na to, že Pe
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet