Domů     Nakládané okurky a spol. aneb milujeme zavařování
Nakládané okurky a spol. aneb milujeme zavařování
11.8.2021

Receptů na nakládání není nikdy dost, i když v naší zemi jsme právě v tomto oboru přeborníci. Přesto jsme se rozhodli přijít také se svou troškou do mlýna.

Zavařujeme okurky

Až to tak vypadá, že každý má nějaký tajný recept se speciální přísadou, který neprozradí živé duši. Jsou mezi námi i tací, kteří dolaďují každou sezonu, ale také ti, kteří se rádi pochlubí a se svým receptem nedělají žádné ciráty.

V každém případě základem pro okurky, jaké široko daleko nikdo nejedl, jsou nejen ony samy, ale hlavně nálev. A ten může být všelijaký. Podívejte se sami.

Sladkokyselé

Na osm velkých sklenic: 1,8 l vody, 600 ml 8% octa, 80 g soli, 150 g pískového cukru, 22 tabletek sacharinu. Koření do 1 sklenice:

1 hřebíček, 2 bobkové listy, 2 kuličky černého pepře, 2 kuličky nového koření, 1 lžička hořčičných semínek, 2 kolečka cibule, 3 kolečka mrkve, 2 kolečka křenu, snítka kopru.

Vodu s octem, solí a cukrem přivedeme do varu, přidáme sacharin, promícháme a necháme vychladnout.

Do každé čisté a vypařené zavařovací sklenice narovnáme omyté okurky, které proložíme kořením, zeleninou a zalijeme vychladlým nálevem. Navrch dáme kopr, sklenice uzavřeme víčkem a sterilujeme 20 minut při teplotě 80 °C.

Voňavé

3,5 l vody, 1 l octa, 360 g cukru, 200 g soli, 28 koleček sacharinu, 20 zrnek pepře, 20 zrnek nového koření, 56 hřebíčků, hořčičné semínko

Všechny suroviny na nálev svaříme. Do sklenic dáme snítky kopru, na kolečka nakrájenou cibuli, na to naskládáme menší okurky a zalijeme nálevem.

Znojemské do sklenice

Do velké zavařovačky dáme okurky, 5 kuliček černého pepře, 3 kuličky nového koření, 3 hřebíčky, 1 bobkový list, 1 lžičku hořčičného semínka, 1 lžičku soli, 2 lžičky cukru, 4 tablety sacharinu, pár plátků cibule, několik koleček mrkve, snítku kopru, pár kousků křenu, 80 ml octa, doplníme vodou.

Poté sterilizujeme.

Znojemské speciál

1,5 litru vody, 0,5 litru octa, 30 kostek cukru, 20 tablet sacharinu, 15 kuliček pepře, 15 hřebíčků, balíček Deka, lžička soli

Svaříme, necháme vychladnout. Sklenice vyložíme čtyřmi dubovými listy, naskládáme okurky, přidáme plátek cibule a několik plátků mrkve. Zavíčkujeme a 20 minut sterilizujeme při 80 °C.

Dědův nálev

2 l vody, 0,5 l octa, 80 g soli, 15 dkg cukru, 25 koleček cukerinu, vše svařit. Do skleničky: 3 kuličky nového koření, 5 kuliček celého pepře, hořčičné semínko, 2 bobkové listy

Omyté okurky rovnáme do sklenic, prokládáme cibulí, křenem a koprem. Nalijeme lák, zavíčkujeme a zavařujeme 15 min při 80 °C.

Řezy v sladkokyselém roztoku

Čerstvé salátové okurky, cibule, žluté hořčičné semínko, česnek

Nálev: 1/3 litru 8% octa, 2/3 l vody, 30 g soli, 4 zrnka pepře, 2 zrnka nového koření, 1 bobkový list

Oloupané okurky nakrájíme na delší řezy, semínka vydlabeme lžící, řezy vložíme do kameninové nebo porcelánové mísy a zalijeme vřelým roztokem s kořením.

Uložíme do chladné místnosti, druhý den roztok slijeme, převaříme, nalijeme do sklenic s urovnanými okurkovými řezy, které jsme proložili nudličkami cibule, plátky česneku a hořčičnými semínky.

Uzavřeme víčky a v zavařovacím hrnci zahříváme sklenice 20 minut na 90 °C. Sklenice hned vyjmeme a necháme vychladnout.

Sterilizace pro trvanlivost

Když už máte sklenice plné a zavíčkované, můžete sterilizovat. Ale i to se dá dělat různě.

V hrnci

Tak zavařuje většina domácností. Sklenice vložíme do hrnce s horkou vodou, zahřejeme je na 80 °C (to trvá asi 25 minut) a poté ještě půl hodiny sterilujeme. Je jedno, jestli máte obyčejný hrnec nebo

elektrický. Jen v tom prvním případě potřebujete nutně teploměr.

V elektrické troubě

Troubu nejprve předehřejeme na 80–90 °C, na horní i spodní topení. Naplněné sklenice stavíme na dno trouby na suchý plech. Sklenice můžeme podložit nepotřebnou mokrou utěrkou. Druhou možností je postavit sklenice na plech s vodou.

Nesmějí být poskládány hustě, ale musejí mít mezi sebou rozestupy, aby mezi těmito mezerami mohl proudit volně vzduch a ohřívání bylo stejnoměrné.

Po vložení ovoce v dobře uzavřených sklenicích sterilujeme stejnou dobu, jako podle receptur na zavařování v klasickém zavařovacím hrnci.

V mikrovlnce

Do trouby vložíme maximálně 4 sklenice o obsahu do 0,7 l a sterilujeme 10 minut při teplotě 70 W (rozmrazování) a 10 minut na 100 W. Tento způsob sterilace je vhodný zejména pro menší množství zavařovaných sklenic.

Lze použít jak klasická zavařovací víčka, tak i uzávěry twist off. Nemusíte se bát, v mikrovlnné troubě tyto uzávěry nejiskří!

V myčce

Zde musíte dodržet několik základních rad a samozřejmě nezavařujete současně s mytím nádobí.

Větší sklenice se v myčce dávají do spodní části.

Menší sklenice se mohou dávat i do horní části myčky.

Sklenice musí stát rovně a nesmí se vzájemně dotýkat – ideální vzdálenost od sebe je 5 cm.

Používáme základní mycí program.

Nastavená teplota vody by měla být 70 až 80° C.

A jak zavařujete okurky vy? Máte nějaký speciální recept? Budeme rádi, když nám napíšete.

Co zahrada dala

I když okurky jsou asi nejoblíbenější, zpracovat se dá všechno, co jsme si vypěstovali. Ať už tradičně na sladkokyselo, nebo na nějaký jiný způsob. A tak přinášíme pár receptů, které nás zaujaly.

Plněný lilek – makdous

1 kg malých lilků

Náplň: 2 velké červené papriky nebo kapie, nakrájené na úplně drobné kousky, 1 kávová lžička harissy (nebo jiné pálivé pasty), 12 stroužků česneku, nasekaných najemno (ne rozmačkaných), 1,5 lžíce soli, 120 g hrubě drcených vlašských ořechů

1) Suroviny na náplň smícháme v misce, překryjeme fólií a uložíme do lednice.

2) Lilky omyjeme, vložíme je do vroucí vody a necháme vařit asi 7 až 10 minut. Poté je dáme do cedníku, opláchneme studenou vodou a uřízneme jim konečky. Seříznutou plochu posolíme a necháme je hodinu odpočinout.

3) Znovu osolíme a srovnáme je na mísu, kterou nakloníme (aby z lilků vyteklo co nejvíce vody) a necháme tak přes noc.

4) Ráno každý lilek nařízneme podélně, naplníme připravenou směsí a zavážeme, aby se neotvíral. Naplněné lilky narovnáme do sklenice, každou vrstvu posolíme. Sklenici přikryjeme gázou nebo plátnem a necháme tak 24 hodin. Druhý den sklenici zavřeme, překlopíme dnem vzhůru a necháme zase 24 hodin.

5) Třetí den slijeme tekutinu, zalijeme olivovým olejem a necháme tři dny rozležet. Pak umístíme do lednice.

Maďarský zeleninový

1 kg zelených paprikových lusků, 1 kg rajčat, 1 malá hlávka bílého zelí (asi 750 g), 1 velká cibule, 1 feferonka

Sladkokyselý nálev: 1 l bylinkového nebo vinného octa (bílého), 1,5 l vody, 150 g cukru, 4 kávové lžičky soli, 3 polévkové lžíce zrnek černého pepře, 1 balíček pomůcky ke konzervování ovoce a zeleniny

1) Paprikové lusky rozpůlíme, odstraníme stopku, jádřinec a bílé přepážky. Lusky omyjeme, necháme okapat a pokrájíme na nudličky. Rajčata omyjeme, necháme okapat, vykrojíme tvrdá lůžka a rozkrájíme na čtvrtiny.

2) Z hlávky bílého zelí odtrhneme několik venkovních listů, zbytek rozkrájíme na osminy, vykrojíme košťál. Zelí omyjeme, necháme okapat a pokrájíme nebo nastrouháme na nudličky.

3) Cibuli oloupeme, rozpůlíme, nakrájíme na tenké plátky a rozdělíme na jednotlivá kolečka. Z feferonky odstraníme stopku a jádřinec, lusk omyjeme a nakrájíme na tenká kolečka. Všechnu připravenou zeleninu smícháme a naplníme do sklenic.

4) Na přípravu sladkokyselého nálevu smícháme ocet s vodou, cukrem, solí a zrnky pepře. Přivedeme k varu a necháme vařit tak dlouho, až se cukr rozpustí. Odstavíme z plotny a do horkého nálevu přidáme Pomůcku ke konzervování.

Důkladně zamícháme, až se rozpustí. Hotovým nálevem zalijeme zeleninu. Sklenice uzavřeme nejlépe šroubovacími uzávěry a necháme 5 minut otočené víčkem dolů.

TIP: Zeleninový salát lze v chladu a temnu uchovávat přibližně 6 měsíců. Podle chuti můžete ještě k ostatním přísadám přidat ještě 3–4 oloupané a na plátky nakrájené stroužky česneku.

Rajčata podomácku

Na jednu sklenici: 1 lžíce (třtinového) cukru, 1 nové koření vcelku, 1 celý pepř, špetka tymiánu, 1 bobkový list, 1 lžíce octa

1) Rajčata nejprve omyjeme vodou a zbavíme nečistot. Ideální je také překrojit rajčata na polovinu anebo na několik částí dle jejich velikosti.

2) Pak je vložíme do sklenic, které jsou také důkladně omyté a připravené. Následně dáme do každé sklenice zmiňované ingredience, zaplníme vodou a pak zavíčkujeme.

3) Rajčata se ve sklenicích sterilují zhruba 25 minut při teplotě 85 ° Celsia.

Křehký květák

1 květák, 2 mrkve, čerstvý kopr

Zálivka: 200 g cukru, 0,5 l octa, 500 ml vody, 1 lžíce soli, 1 lžíce celého barevného pepře

1) Květák rozeberte na malé růžičky, mrkev nakrájejte na kolečka a spolu s koprem naskládejte do čistých zavařovacích sklenic.

2) Smíchejte ingredience na zálivku, nechte přejít varem a nalijte na zeleninu. Sklenice dobře uzavřete a nechte alespoň tři dny odležet při pokojové teplotě. Poté skladujte v lednici.

Text Eva Hořánková

Foto PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
Související články
22.11.2024
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála fronta u automatu Koruna na
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný