Domů     Petr Kostka: „Divadlo mě pořád baví“
Petr Kostka: „Divadlo mě pořád baví“

Pan Herec, který dovede také velmi dobře počítat a ovládá těsnopis. Trochu starosvětský gentleman, který ve svém prvním filmu skvěle tancoval rokenrol. A také táta pěti dcer a zasloužilý dědeček.

Pochází ze starého hereckého rodu, také oba jeho rodiče byli herci. Přes maminku a jejího praprapředka Hynka Mušku je jeho rodina spřízněna s rodem Hrušínských. Narodil se v Říčanech u Prahy. „Ale žil jsem tam jen tři týdny.

Pak už divadelní společnost zase cestovala dál.“ Rodiče, Jiří Kostka a Františka Skálová-Wintrová se záhy rozvedli a on pak trávil dětství u babičky Augusty Wintrové, která také hrála u venkovské společnosti.

„S nimi jsem, když mi bylo asi pět, stál poprvé na jevišti. Hrál jsem čerta.“ Školní léta pak prožil v Ústí nad Labem a to, že by se měl on sám více věnovat divadlu, ho ani nenapadlo. „Jako dítě jsem moc do divadla nechodil, neměl jsem zájem. Chtěl jsem být vojákem, pilotem…“

V seriálu Inženýrská odysea s Jaroslavem Satoranským (1979)
V seriálu Inženýrská odysea s Jaroslavem Satoranským (1979)

Na školu kvůli těsňáku

Po smrti babičky si ho vzal k sobě otec, který měl tou dobou angažmá v divadle v Plzni. Petr se po základní škole rozhodl pro studium na místní Vyšší hospodářské škole, což byla obdoba obchodní akademie.

Prý si ji zvolil hlavně proto, že se tam vyučoval těsnopis. „Nevěděl jsem, co to je, bral jsem to jako nějakou šifru a to mě moc zajímalo.

Mimochodem, dodnes těsnopis používám – když mám v roli těžko zapamatovatelné slovo, napíšu si ho v duchu těsnopisem a ten klikyhák si zapamatuju. A pak během mluvení se mi objeví před očima a jen ho přečtu.

Divadlo si ho našlo

Petr Kostka hereckou kariéru neplánoval. „K herectví jsem měl vždycky velký respekt a úctu, a tak jsem si dlouho myslel, že na to nemám. Rodiče to brali za velké poslání.

Probudilo se to ve mně až před maturitou.“ Podal si tedy přihlášku na DAMU a byl přijat. Herecký rod měl pokračovatele. A i když nakonec studia nedokončil a po třech letech ze školy odešel, divadlu už nadobro propadl.

Sanitka 2 s Janem Budařem (2013).
Sanitka 2 s Janem Budařem (2013).

Začátek mezi Mistry

Byť nedostudovaný, získal angažmá v Městských divadlech pražských. „Moc rád na to vzpomínám. Tam byl vynikající soubor, plejáda výborných herců a také noblesních lidí.

Václav Voska, Svatopluk Beneš, Irena Kačírková, Dana Medřická, Josef Kemr… a dlouhá řada dalších!“ Jako mladému herci mu údajně také radou velmi pomohl kolega Vítězslav Vejražka. „Když jsem něco zahrál, byl vždycky dlouho zticha a pak řekl: Petře, mysli!“

Uvedl se rokenrolem

Filmovému publiku ho představil režisér Jiří Krejčík tím, že mu dal krátce za sebou dvě protikladné role – nejprve si zahrál chuligána ve snímku Probuzení a zanedlouho nato studenta, který pro kamarády neváhá riskovat, ve Vyšším principu.

Ve filmu Probuzení je známá a velmi populární scéna, v níž Petr Kostka tančí s Janou Brejchovou u nás do té doby kriminalizovaný rokenrol. „Učil nás to dva měsíce choreograf, cizinec. Trénovali jsme denně. Tak dlouho, až jsme to uměli dokonale.

A pak nás zase učil, jak to tancovat, aby to bylo nedokonalé…“ Tancují fakt úžasně, kam se hrabe Stardance! Video je na internetu snadno dohledatelné.

Mohli jsme ho vidět v mnoha pohádkách, tady s Hanou Maciuchovou v Modrém koberci (1972).
Mohli jsme ho vidět v mnoha pohádkách, tady s Hanou Maciuchovou v Modrém koberci (1972).

S tátou před kamerou

Se svým tatínkem si Petr Kostka údajně zahrál jen jedinkrát, a to ve filmu Zelené obzory. Jiří Kostka v něm hrál otce Petrovy filmové postavy. „Šlo o to, že jsem mu tam sebral nějaké seno nebo co, a on mi to vyčítal.

Byla to jen krátká scéna, ale my jsme byli tak šťastní, že spolu hrajeme, že jsme měli co dělat, abychom se pořád nesmáli. On mi nadával a přitom mu cukaly koutky!“

Nebyla jiná cesta…“

V jednom rozhovoru si s nadsázkou povzdechl: „Jsem ženatý už tak dlouho, že mám pocit, že jsem se už ženatý narodil.“ Fakt je, že poprvé se oženil už krátce po škole. Jeho vyvolenou se stala rovněž herečka, o tři roky mladší Ingrid Vavrouchová.

Měli spolu dvě dcery, Zuzanu a Helenu, ale cesty manželů se za několik let rozešly. Pak se sblížil s kolegyní z Městských divadel Carmen Mayerovou. Ta byla rovněž rozvedená a měla dceru Kateřinu.

A potom, v roce 1971, podlehla Ingrid Kostková-Vavrouchová následkům tragické dopravní nehody… „Ze dne na den jsem byla trojnásobnou maminkou a musela jsem si s tím nějak poradit.

Nebyla, alespoň pro mě ne, žádná jiná cesta,“ komentovala situaci zpětně paní Mayerová. Vzali se v roce 1975. „Když už děti naléhaly.“ O rok později přibyla do rodiny čtvrtá dcera, Tereza.

V televizním filmu Bláznova smrt jsme ho mohli vidět s Jiřinou Štěpničkovou a Luďkem Munzarem (1973).
V televizním filmu Bláznova smrt jsme ho mohli vidět s Jiřinou Štěpničkovou a Luďkem Munzarem (1973).

Kára jede dál

A jak je to dál s geny hereckého rodu? „V těch šestnácti, sedmnácti letech chtěly postupně k divadlu všechny moje dcery. Těm prvním třem se nám to podařilo rozmluvit, ale u Terezky to nešlo. Ona mi řekla: Tatínku, já to musím alespoň zkusit!

Abych si to jednou nevyčítala.“ Dobře udělala, dnes je velmi úspěšnou moderátorkou a hlavně oblíbenou herečkou, která zas o generaci prodloužila rodinnou profesní tradici. „Sleduju ji, a když se jí něco daří, tak mám radost.

I když já jsem spíš takový ten šťoura, co hledá to, co se podle jeho soudu nedaří…“

Pátá dcera na rovníku

Jako by těch dcer neměli Petr Kostka s Carmen Mayerovou dost, adoptovali před lety v rámci tzv. adopcí na dálku Shamim, děvčátko pocházející z Ugandy. A vzali to zgruntu. Nejen, že jí platili studia, nejen, že si dopisovali.

Oni dokonce několikrát do rovníkové Afriky vyrazili a svoji dnes už dávno dospělou pátou dceru navštívili!

Koníček? Divadlo!

Když se Petra Kostky zeptáte, jaké má záliby, odpoví okamžitě: film a divadlo. „Vzdor věku mě to ještě pořád baví.“ A dál? „Také rád čtu. A cestuju, snažím se jet vždycky někam jinam, poznat něco nového. A vždy mě bavily jazyky, ale asi nemám talent.

Léta jsem se učil španělsky, v krámě se jakžtakž domluvím. Pak jsem se učil francouzsky. Naposledy anglicky… Občas si říkám: Proč to děláš? Kdo na tobě v té rakvi pozná, že umíš anglicky?!“

Ve skvělém filmu Jiřího Krejčíka Vyšší princip (1960).
Ve skvělém filmu Jiřího Krejčíka Vyšší princip (1960).

Petr Kostka ve zkratce

Narodil se 11. června 1938 v Říčanech u Prahy

1957 maturita na Vyšší hospodářské škole v Plzni

1957-1960 studoval na DAMU, studia nedokončil

Od r. 1960 angažmá v Městských divadlech pražských

Od r. 1974 v souboru Národního divadla v Praze

V r. 1994 přešel do Divadla na Vinohradech.

Nyní na volné noze, hraje např. v Divadle Ungelt, v Divadle v Rytířské, ve Východočeském divadle v Pardubicích

Filmy:

např. Probuzení (1959), Vyšší princip (1960), Zločin v dívčí škole (1965), Princ a chuďas (1971), Svatba bez prstýnku (1972), Maurův odkaz (1972), Dvě Paříže (1988), Vlci (1990), Záhadná paní Savageová (1997), Help for you (2001), Školní výlet (2012), Piknik (2014)

Seriály: např. Inženýrská odysea (1979), Sanitka (1984), My všichni školou povinní (1984), Synové a dcery Jakuba Skláře (1985), Dobrodružství kriminalistiky (1989), Sanitka 2 (2013)

Ocenění: např. Cena Nadace Český literární fond za mimořádný herecký výkon v dabingu (1996), Cena Thálie (2003), Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu (2004), Cena Thálie za celoživotní mistrovství (2018)

Rodina: manželka Carmen Mayerová (herečka, 73), dcery Zuzana, Helena, Kateřina, Tereza (herečka, 42), vnoučata

Divadlo Na Vinohradech Famílie aneb Dědictví otců zachovej nám, pane (s Janou Hlaváčovou).
Divadlo Na Vinohradech Famílie aneb Dědictví otců zachovej nám, pane (s Janou Hlaváčovou).

Co řekl o…:

… o divadle: „Za minulého režimu to bylo v divadle těžké. Za minimální plat – pokud člověk neměl štěstí a nedostal další práci v televizi nebo ve filmu, to byla bída.

Bylo to otrokářství muset hrát to, co jsem dostal předepsáno, a že těch úliteb režimu bylo… A to jsem vytýkal publiku, že nám tleskají. Říkal jsem lidem: Proč jste tleskali, když se vám to nelíbilo? A oni říkali: Byla to blbost, ale nám vás bylo líto!“

… o zodpovědnosti: „Do diáře koukám stále – ráno, v poledne, večer… Ta hrůza, že bych něco prošvihl, je veliká.“

… o paměti: „Mám ve zvyku si 1. srpna někam lehnout, na dovolené třeba někam pod hrušku, a v duchu si odehrát všechny hry, které mě po prázdninách zase čekají. Abych to nezapomněl. A pak, na začátku sezony už si to nemusím opakovat.“Popisky Petr Kostka

Text: Helena Leitlová; foto: Herminapress, ČT, CSFD, Československý státní film

Související články
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč