…chci mít život celičký. Tak to kdysi viselo na plakátku v každé zubní ordinaci. Touha mít krásné zuby se nezměnila, jen prostředky, jak toho dosáhnout, se liší. A je z čeho vybírat.
Když si jdete dnes koupit zubní kartáček, vypadá to docela jako věda. Každý je totiž jiný a je třeba vybírat přesně vám na míru. Nejvíc se o svých zubech dozvíte u svého lékaře nebo u zubní hygienistky.
Obyčejné kartáčky znáte dobře, i když i v jejich výběru se dělají chyby, my jsme se tentokrát zaměřili na ty elektrické.
Sonické
To jsou ty, které mají tvar výměnné hlavice jako normální kartáček, jenže jsou elektrické a pracují pomocí drobných vibračních pohybů, které dostanou směs pasty, vody a slin i do mezizubních prostorů.
Hlavice kartáčku se neotáčí, a proto jsou tyto kartáčky vhodné i pro citlivější zuby nebo dásně. Výměnný kartáček se vyrábí v různých velikostech a stupních tvrdosti. Lékaři doporučují vybírat měkký.
Některé kartáčky mají ještě další programy, jako například masáž dásní, bělení. Jsou i takové, které můžete dobíjet nejen ze stojánku a zásuvky, ale ve speciálním pouzdru i přes počítač a zároveň spustit uvnitř pouzdra světlo, které zničí choroboplodné zárodky.
+ Šetrné čištění, až 42 000 čisticích pohybů za minutu, dlouhá výdrž baterie
+ Malá tvarovaná hlavice obklopí zub ze všech stran a umožní jeho dokonalé vyčištění, dosáhne do těžko přístupných míst.
+ Technika čištění je podobná čištění s mechanickým kartáčkem, takže si ji snadno osvojíte.
– Vyšší cena, menší výběr příslušenství
Rotační a oscilačně rotační
Rotační a oscilačně rotační kartáčky používají při čištění otáčivý pohyb hlavice. Malá tvarovaná hlavice obklopí zub ze všech stran a umožní jeho dokonalé vyčištění, dosáhne do těžko přístupných míst.
Základní modely zvládnou udělat přibližně 8000 čisticích pohybů za minutu, pokročilejší modely kombinují rotace a pulzace a takových pohybů učiní až 48 000 za minutu.
+ Oscilační pohyb v kombinaci s pulzacemi dokonale odstraňuje odolný zubní plak a výrazně snižuje zabarvení zubů.
+Nižší cena, čistí každý zub jednotlivě, většina modelů má senzor tlaku
+Nízká spotřeba zubní pasty – malá hlavice + oscilace = málo pasty
-Nevhodné pro citlivé zuby
Takže který?
Bohužel tady odpověď není jednoznačná, protože stejně jako kartáčky se liší i názory odborníků.
Upozorňují zejména na fakt, že většina lidí si opravdu myslí, že elektrický kartáček vlastně pracuje za ně, a tudíž by měli mít lépe vyčištěné zuby než s klasickým kartáčkem. Jenže tak to není. Se všemi druhy kartáčku lze zuby vyčistit jak dobře, tak špatně.
Vždy záleží na výběru kartáčku a technice čištění, přičemž s obojím poradí dentální hygienistka.
Netlačte na pilu. Nebo na zuby?
Tlak je důležitým aspektem, na který je třeba se při výběru zubního kartáčku zaměřit. Ideální je, pokud zvolíte přístroj, který disponuje takzvaným senzorem tlaku, tedy funkcí, která vás upozorní na to, že na kartáček tlačíte příliš.
Čas hraje roli
Další velmi užitečnou funkcí, která se ve vybavení elektrického kartáčku hodí, je časovač (Timer). Ten vám změří dobu strávenou čištěním a upozorní vás na okamžik, kdy jste dosáhli té požadované.
Obvykle bývá od výrobce nastaven na 2 minuty, ale lze nastavit i prodlouženou dobu (Intensive Clean), která se doporučuje při čištění zubů před spaním.
Většina přístrojů také 4x za tuto dobu čištění krátce přeruší, aby signalizovala, že lze přejít k dalšímu úseku úst. Stejně jako samotné čištění zubů je důležitá i další dentální péče, tedy zejména práce s mezizubními prostorami.
Pokud se chcete věnovat i jí, počítejte s minimálně dalšími dvěma minutami navíc.
Pozor na výdrž baterie
A to nejen doma, ale hlavně pokud cestujete. Nemáme na mysli dvoudenní výlety, ale týdenní i delší dovolenou. Mezi jednotlivými modely na našem trhu se najde řada rozdílů. A váš kartáček by měl vydržet bez nabíjení co nejdéle.
A co děti?
I děti mohou elektrické kartáčky používat, ale až od tří let. Vybírejte modely, které jsou uzpůsobeny menším zoubkům a mají menší čisticí hlavici. Ideální bude sáhnout po kartáčku s jemnějším režimem čištění.
Nezapomínejte však, že až do šesti let budete muset dítěti s čištěním pomáhat a zuby dočišťovat. Od desátého roku pak mohou děti používat kartáčky pro dospělé. Opět však volte dětské nebo velmi jemné hlavice, které jsou šetrnější.
Na škodu není ani režim pro citlivé zuby – ten umožní lepší přechod z dětského zubního kartáčku na ten pro dospělé.
Když máte rovnátka
I tady je použití výhodné, čištění však musí být šetrné, aby se nepoškodil zámeček rovnátek. Proto je lepší sáhnout po kartáčcích sonických, kde není nutné vyvíjet větší tlak pro efektivní čištění.