Voda je život a pro zahradu to platí dvojnásob. Existuje spousta způsobů, jak si ji na pozemek přivést. Vybírejte s námi.
Kde není voda, tam hynou rostlinky, usychá tráva a také my lidé strádáme vedrem. Zelenou přírodu zalijeme z konve nebo hadicí ze studny, nám poslouží úplně něco jiného. Jaké praktické pomocníky si můžete na zahradu pořídit?
Zahradní umyvadla
Jsou tím nejzákladnějším, co na své zahradě můžete mít. Pohotově poslouží k umytí rukou od hlíny, k opláchnutí čerstvě utržené ředkvičky ze záhonu i k opláchnutí obličeje pro osvěžení.
Často se umisťují přímo na zeď domu nebo do plotu z tvarovek, ale není to pravidlem. To „své“ umyvadlo si můžete dát tam, kde vám nejvíce vyhovuje. Jediný omezující prvek je přívod vody. Většinou se umyvadlo napojuje na vodovodní potrubí.
Aby bylo plně funkční, měl by vám s tím pomoci instalatér. Připraví odbočku z vodovodu s vyústěním na zdi domu.
Tip Paní domu: Jestli máte na domě polystyrenové zateplení, vybírejte z variant odlehčených umyvadel, která jsou vyrobena z hliníku. Na první pohled ani při používání rozdíl nepoznáte. Nezatěžují ale povrch fasády v místě uchycení.
V módě jsou opět stará nostalgická umyvadla ve vintage stylu. Hodí se téměř do každého stylu zahrady. Bývají z litiny a jejich ceny začínají u těch menších pod 2000 Kč.
Ptejte se, jestli je součástí umyvadla také kohoutek, jinak je to pro vás další výdaj kolem pětistovky. Někteří výrobci umožňují za další příplatek doobjednat ještě stříbrnou, zlatou, měděnou, zelenou nebo bronzovou patinu umyvadla. Jindy už je patina v ceně.
Máte doma šikovného kutila? Přesvědčte ho, ať vám postaví bytelnou kamennou zídku s velkoryse řešenou vanou. Punc starobylosti tomuto vodnímu zdroji dodá opět kohoutek.
Zvládnete si umyvadlo vyrobit sami? Využijte pařez, kmen stromu, kameny, keramiku…
Pro vylévání můžete zvolit některý z typů zahradní výlevky. Vybírejte takové, z nichž je možné vyjmout mřížku a snadno tak vyčistit odpad.
Fontány a kašny
Zatímco zahradním dřezům přísluší přívlastek „praktické“, fontány zdobí spojení „elegantní“. Dokážou zahradě dodat kouzelnou atmosféru a také „živou“ vodu, ve smyslu jejího pohybu. Fungují na principu uzavřeného obvodu s průtokovým čerpadlem.
Vybírejte si čerpadlo s tichým chodem. Vyrábějí se jak z kamene (nebo umělého kamene), tak i nerezu (ty se hodí do futuristických zahrad) a dalších materiálů.
Často bývají doplněny reflektory nebo LED osvětlením, podsvícení může být jednobarevné nebo s barevnými filtry, které se plynule střídají.
Polyresin je formou pryskyřice, skvěle odolává povětrnostním vlivům a je prakticky nerozbitný. Díky povrchové úpravě může vypadat jako dřevo, mramor, žula, měď, bronz, terakota, kámen…
Fontána může být i součástí jezírka, v němž barevné efekty vypadají krásně. Některé fungují díky solárnímu panelu a mohou být na dálkové ovládání. Výšku vodního proudu si také regulujete.
Víte, jaký je rozdíl mezi fontánou a kašnou?
* Fontána je ozdobná kamenná nebo kovová nádrž zpravidla s vodotryskem nebo s kaskádami. Voda v ní teče, proudí nebo tryská.
* Kašnou bývá zdobená nádrž (z kamene, kovu, keramiky aj.), která má do zahrady vnést noblesu. Zastupuje klidnou a stojatou vodu, která zrcadlí okolní rostliny a odráží sluneční paprsky a díky tomu působí relaxačně.
Vodovodní sloupky
Další možností, jak si na zahradu přivést vodu, jsou aquasloupky. Dají se rozmístit na jakékoli místo zahrady a můžete jich mít i vícero. Oproti umyvadlům, které se montují na dům, vám rozhodně neušpiní fasádu. A mají i více funkcí, než umyvadlo.
Vedle mytí rukou slouží i k zalévání zahrady. Proto jsou většinou vybaveny dvěma kohoutky, jedním vpředu (na mytí rukou), druhý je umístěný vzadu a níž a napojuje se na něj hadice. Proto bývá vzadu na sloupku i držák hadice.
Místo ní můžete na sloupek napojit také mlžítko pro děti nebo kapkovou závlahu skleníku. Sloupky dokážou zpracovat i dešťovou vodu.
Skvěle do zahrady zapadne sloupek, který vypadá jako by byl z přírodního tmavého dřeva. Je ale vyrobený z kvalitního plastu a díky tomu je odolný proti vlivům počasí a UV záření.
Zahradní sprchy
Oceníte je zejména v parném létě, kdy vás dokonale osvěží a smyjí pot. Možná při nákupu narazíte na výrobky z akátového dřeva.
Ty jsou na zahradu vhodné a díky své pevnosti, ohebnosti a vynikající odolnosti proti povětrnostním vlivům se pro výrobu venkovního nábytku dokonale hodí. Zároveň byste ale měli vybírat ty produkty, které mají certifikát FSC® dřevo.
Přísné směrnice FSC® (Forest Stewardship Council®) zajišťují zodpovědné lesní hospodářství – od stromu až po hotový produkt. Můžete se proto plně spolehnout, že při výrobě tohoto zboží byla chráněna biologická rozmanitost lesů.
Díky extra velké sprchovací hlavici může být osvěžení stejně příjemné, jako skok do bazénu. Praktická je i dřevěná deska s protiskluznými gumovými nožkami.
Pítka
To úplně nejmenší a nejjednodušší, co můžete na svou zahradu dát a co souvisí s vodou, jsou roztomilá pítka pro ptáčky. V zásadě byste přitom měli pamatovat na tři nejdůležitější zásady:
* když budou ve stínu, voda v nich vydrží o malinko déle čerstvá, než na sluníčku,
* nezapomeňte hlídat, aby v pítku vždy byla voda k dispozici, a často ji vyměňujte za čerstvou,
* zkuste vymyslet místo, které bude co nejvíce chráněné před kočkami, pohled na právě uloveného opeřence v tlamičce kočičího lovce není vůbec příjemný a i když se vám podaří ho okamžitě vysvobodit, většinou stejně uhyne.
Zahradní jezírka
Jezírka samozřejmě do rodiny prvků, které zahradě dodávají vodu, patří. Mnoho malých i větších živočichů zde najde svůj domov, budou se v nich koupat ptáci a pro vás se může stát oázou klidu a pohody.
Jejich pořízení už bývá složitější a vyžaduje více času i zkušeností. Rozhodněte se, jestli pro jezírko využijete nádobu nebo bude foliové. A také můžete vybírat, jestli si pořídíte jezírko pouze okrasné, nebo zda se v něm budete i koupat.
Stavbu jezírka a další postup je dobré předem pečlivě naplánovat. Na začátku je důležité správně vybrat místo:
* pod stromy budou jezírko znečišťovat padající listy a kořeny stromů budou škodit zespod,
* přímo na sluníčku bude trpět kvalita vody (přímé slunce by na vodní hladinu mělo dopadat maximálně 6 hodin denně).
Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL a archiv firem (novaline.cz, fontany.net, hornbach.cz, velkykosik.cz, rainshoop.cz, tchibo.cz,