Saunování prospívá i na jaře. A můžete ho spojit s rituály, které vám chvíle pocení zpestří o příjemné zážitky.
Máte rádi saunu? Ani v těchto měsících se jí nemusíte vzdávat a už vůbec není třeba jen tak sedět nebo ležet na lavici a potit se. Zkuste navštívit saunové ceremoniály. Jedná se o nejnovější trend, ze kterého budete určitě nadšeni.
Doputoval k nám z Německa a Rakouska, ale soudí se, že své kořeny má ve Finsku nebo Rusku. Saunové ceremoniály mohou mít spoustu podob a také jejich léčebné účinky se liší.
Co to je?
Ceremoniálu se také říká zážitkové saunování. Prospívá tělu, duši i mysli a rozhodně není nudný. Zaujme i lidi, kteří bývají k saunování skeptičtí. Nejen proto stojí za to jej přinejmenším vyzkoušet. Představíme vám alespoň tři.
1. Mořský vánek
Pro koho: Saunový rituál zaměřený na dýchací ústrojí – ke zlepšení dýchání, vyčištění průdušek a jako prevence proti nachlazení.
Co vás čeká: K polévání horkých kamenů se používá esence z eukalyptu nebo máty. K potírání těla se pak používá peelingová sůl se stejným aromatem. To vše znásobí účinky užitečných látek pro dýchací ústrojí.
Zpestření: Tento rituál někteří saunéři ozvláštní tím, že po dvojím polévání horkých kamenů a víření vzduchu pozvou hosty ven ze sauny, kde se účastníci potřou peelingem. Pak se vrátí zpět do sauny na další dvě až tři kola.
Takový rituál je intenzívnější. Mořský vánek se doporučuje zvláště v období viróz a nachlazení, kdy funguje jako velmi dobrá prevence nemocí.
2. Relaxační vlna
Pro koho: Saunový rituál zaměřený na zklidnění těla i mysli, harmonizuje, napomáhá relaxaci. Je vhodný pro lidi, kteří mají problémy s usínáním.
Co vás čeká: K polévání horkých kamenů se používá esence ze skořice či cedru, může být i kombinována s citrusy. K potírání těla se používá bílý jogurt smíchaný se lžičkou skořice.
Jogurt zvláčňuje pokožku, skořice má regenerační, zklidňující a dezinfekční účinky, navíc také prohřívá svaly.
3. Pravý valašský
Pro koho: Tento speciální rituál zmírňuje kožní problémy a působí na bolesti kloubů. Přispívá k harmonizaci, odbourává stres.
Co vás čeká: Rituál využívá oblíbené valašské produkty – jako esence k polévání horkých kamenů se používá voda s trochou slivovice, která saunu provoní švestkami.
Na potírání těla se podává čistý valašský med, který dodává otevřenými póry tělu živiny, navíc kůži krásně zvláčňuje. Může se vtírat i do vlasů.
Zpestření: Někdy se přidává i drcený jalovec, což působí jako jemný peeling.
Na co si dát pozor
Před účastí na ceremoniálu se dopředu informujte na:
* použité esence – syntetické vůně organismu neprospívají, proto byste měli jít pouze tam, kde se používají opravdu přírodní aromatické oleje
* typ ceremoniálu – zvažte, zda nejste na některou z použitých ingrediencí alergičtí a zda všechny dobře snášíte a jsou vám příjemné
* průběh ceremoniálu – saunér může v průběhu ceremoniálu několikrát zvířit vzduch máváním ručníku kolem horkých kamen a nasměrovat ho proti saunujícím se lidem. Vytváří tak nárazy horkého vzduchu, díky nimž je saunování i pocení intenzivnější. Měli byste se proto zamyslet, zda je pro vás tento postup vhodný.
Čím se do sauny vybavit
K aplikaci některých ingrediencí na pokožku je vhodné použít speciální peelingové rukavice. Kromě toho, že přispějí k dobrému vstřebání látky do těla, navíc podpoří odstranění odumřelých kožních buněk a po masáži bude pokožka jemná, hebká a svěží.
Rukavice může nahradit tzv. masážní kámen. Speciálně upravený kámen, který je „tak akorát“ do dlaně, se oproti masážní rukavici lépe udržuje – stačí jen opláchnout pod vroucí vodou.
Teplo a vibrace kamene působí na energetické cesty, které náleží k určitému vnitřnímu orgánu v lidském těle. Saunová metlička je vynikajícím nástrojem k masážím a k prokrvení těla. Při saunování se s ní jemně šlehají nohy, záda nebo paže.
Abyste si mohli promasírovat také záda, použijte masážní kartáč s dlouhou rukojetí.
Připravila: Dana Pešková, Konzultace: Jiří Malina, Wellness Horal (valachy), Foto: PIXABAY