Také vás probouzející se jaro láká k pohybu? Zkuste to letos jinak.
Ani na voze, ani po svých… takový úkol měla v pohádce Boženy Němcové Chytrá horákyně. Přijela ke králi na koze a jednou nohou se odrážela od země. Vy můžete kozu vyměnit za koloběžku a rázem se tak vrátit do dětských let.
Do ulic i do terénu
Moderní koloběžky pro dospělé jsou doslova hitem. Oblíbila si ji řada lidí bez ohledu na věk a pohlaví. A lékaři souhlasně kývají hlavou. Jízda na koloběžce má všechny zdravotní přednosti jízdy na kole a běhu, ale žádnou jejich slabinu.
* Výrazně šetří klouby. Nedochází na ní k žádným otřesům. Většina váhy je rovnoměrně rozložena mezi stojnou nohu a tělo opřené o řidítka. Nárazy na kloubový aparát jsou v podstatě nulové.
* Fyzioterapeuti jízdu na koloběžce doporučují jako doplněk k rehabilitaci či jako prevenci proti bolestem krční a bederní páteře.
KOLOBĚŽKA – BĚH: Používají se stejné nebo podobné svalové partie, ale na koloběžce šetříme kloubní aparát, především kolena. Při odrazu nohy nedopadáme na zem celou svou váhou.
Podstatou pohybu, při němž vlastně děláme dřepy, protahujeme nejen horní končetiny, ale zapojujeme i mezižeberní svaly, cvičíme břicho, prsní svaly…
KOLOBĚŽKA – KOLO: Většina z nás má podle odborníků při jízdě na kole špatnou techniku jízdy a používá jen některé svaly. Navíc na kole člověk „jen“ sedí a ohýbá záda, úplně stejně, jako u počítače nebo v autě.
Aktivně zapojuje jenom dolní část těla, zatímco horní část „tuhne“. Koloběžka nás přiměje zapojit celé tělo a při jízdě musíme vyvinout mnohem větší aktivitu. Říká se, že jízda na koloběžce je 2 – 2,5 krát náročnější, než jízda na kole. A navíc po ní není otlačený zadek z tvrdého sedla!
Znovu do formy
Vysoký krevní tlak, sedavé zaměstnání, hodiny u počítače a z toho nadváha, psychické potíže, stres a bolavá záda. To vše jsou důvody, proč sáhnout po koloběžce.
Při opravdu poctivé a pravidelné jízdě vám bude odměnou výrazné zlepšení zdravotního stavu, lepší kondice a bezva nálada. Navíc je koloběh bezpečnější než cyklistika. V případě potřeby je možné kdykoli snadno seskočit a plynule přejít v chůzi.
Pokud si přesto nejste jisti, jestli je tento typ pohybu pro vás vhodný, poraďte se se svým lékařem.
A kila jdou dolů
Na koloběžce se hubne s radostí.
Nejenže při jízdě šetříme svůj kloubní aparát, odpadá také pocit méněcennosti, který se někdy může vyskytnout při cvičení v posilovně nebo v tělocvičně, když při vysoké nadváze nemůžeme provést cviky podle instrukcí a ještě přitom „funíme jako lokomotiva“.
Na co si dát pozor
* Aby se prohánění na koloběžce pro nás stalo zdravou metodou pohybu, je důležité naučit se při jízdě střídat nohy. Jinak bude docházet ke svalovým disbalancím. Nohy střídáme vždy po 3 až 5 odrazech.
I když to zpočátku bývá nepřirozené, dříve nebo později si člověk zvykne. Čím častěji se střídají, tím méně se při jízdě unavíte.
* Častou chybou začátečníků je větší ohyb lokte, než je nutné. Paže při odrazu jen mírně pokrčte.
* Důležité je správné seřízení řídítek. Nesmějí být moc vysoko, ideálně by měly být na úrovni kyčlí. Když je uchopíme, měla by být mezi oběma dlaněmi vzdálenost na šíři ramen.
* Před pořízením koloběžky si ujasněte, kde s ní budete jezdit. Existuje spousta typů a ne každý je určen do stejného terénu. Nejlepší je poradit se se specialistou.
Svaly, které procvičíte
Nejusilovněji pracují dvouhlavý sval na zadní straně stehna a vzpřimovače páteře. Zapojují se i trojhlavý lýtkový sval, dlouhá a postranní hlava čtyřhlavého svalu stehenního a při švihu a odrazu i velký hýžďový sval.
Když tato slova přeložíme do srozumitelnějšího jazyka, neznamená to nic jiného, než že nás přestanou trápit bolesti zad, zpevníme si bříško, vypěstujeme si krásné nohy a dokonale zformujeme zadeček.
Text: Dana Pešková, Zdroj a konzultace: Václav Liška (ceskykolobeh.cz); Petr Výkruta (kolobezkazdravypohyb.cz); mojezdravi.cz, Foto: PX FUEL