Domů     12 tipů pro duševní čilost
12 tipů pro duševní čilost
26.3.2021

Nemá smysl si stěžovat, že vám hlava už tak dobře neslouží jako za mlada. Čas sice nezastavíte, to ale zdaleka neznamená, že by mozek nemohl být stejně čilý jako dřív. Stačí mu jen trochu pomoci.

Každý den něco nového

Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Zde je pár inspirací, další vás přirozeně napadnou samy:

Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou.

Zkuste nešikovnou ruku naučit kreslit a psát.

Vezměte dva malé míčky a pokuste se naučit s nimi žonglovat. Až to zvládnete, přidejte třetí.

Až se budete vydávat na své obvyklé pochůzky, změňte trasu.

Už jste si troufli na samoobslužné pokladny nebo skenery v supermarketech? Ne? Neváhejte, budete mít z nových dovedností radost.

Hra s kostkami

Prý se využívá i pro výcviku agentů, protože vysoce podporuje krátkodobou paměť. Přitom vše, co potřebujete, jsou obyčejné hrací kostky. Začněte se dvěma, postupně přidávejte další. Jak se to hraje?

Posaďte se ke stolu a hoďte kostky, ale nedívejte se na ně. Zakryjte je dlaní nebo oběma, pokud padly daleko od sebe.

Na krátký okamžik dlaně zvedněte a podívejte se na kostky. Vzápětí je zase přikryjte.

Vašim úkolem je pamatovat si, jaký počet puntíků na které kostce padl. Házejte znovu a znovu.

Pokud vám hra se dvěma kostkami bude připadat moc lehká, přidejte třetí nebo i čtvrtou.

Hrajte denně asi 5 minut. Vaše schopnost rychle si pamatovat nové informace brzy značně vzroste.

Pohyb mozku svědčí

Pohyb, kdy se vám zrychlí tep a tělo se zahřeje, znamená také lepší prokrvení mozku. A s intenzivnějším prokrvením se do mozku dostává i více kyslíku, proto může lépe fungovat.

Druhým důvodem, proč aktivní pohyb prospívá, je zvýšené vylučování látek, které zlepšují náladu – endorfinů. Pokud máme dobrou náladu, jsou i myšlenky čilejší a máme chuť se do něčeho pustit. Naopak při depresivním ladění nebo nudě se tok myšlenek zpomaluje.

Pro pozitivní vliv na mozek je třeba se věnovat aktivnímu pohyb u 20 až 30 minut denně.

Čtení pomáhá myslet

Základem myšlení je dobrá slovní zásoba a schopnost ji efektivně využívat. Beze slov dokážeme myslet jen omezeně v obrazech, které především zprostředkovávají emocionální prožitky.

Čtení kromě slovní zásoby zlepšuje schopnost vcítění se do cizí situace i analytické myšlení (až o 15 %).

Co číst zejména?

určitě klasické autory světové literatury

publikace spojené s vaší profesí a vašimi koníčky

poezii, protože rozvíjí obrazné myšlení

kvalitní dětské knihy pro příběhy s dobrým koncem

Poznámkový systém

O co jde? O jistou formu deníku, takže budete potřebovat blok a tužku. Na konci každého dne si najděte chvíli času a zapište si, co významného se přihodilo. Události přitom rozdělujte na ty, které jsou spojeny s příjemnými emocemi a na ty s opačným znamínkem.

Pak si napište, co plánujete na zítřek včetně záležitostí, které je nutné zařídit. Zamyslete se také, čím si můžete následující den zpříjemnit, aby převážily pozitivní prožitky nad negativními.

K čemu to bude dobré? Mnohem lépe si budete i po týdnech a měsících vybavovat podrobnosti minulých událostí. Zlepší se i schopnost odhadovat, jak některé věci dopadnou, a vyhýbat se zbytečným potížím.

Poslech Mozarta

V kategorii vážné hudby vynikají právě Mozartovy skladby lehkostí a zábavností. A nejen tím. Ukazuje se, že klasická hudba podporuje logické myšlení a analytické schopnosti mozku.

Vyšší účinek má samozřejmě při aktivním provozováním, ale marný není ani poslech – u malých dětí měl právě Mozart přispět k 15% zvýšení efektivity práce mozku.

Nejlepší dobou pro poslech jsou ranní a dopolední hodiny, později už pak bývá mozek příliš zatížený dojmy a nedokáže muziku tak silně vnímat.

Jídelníček pro chytrost

Aby mozek správně pracoval, vyžaduje především značné dávky cukru, který je hlavním „palivem“ pro nervové buňky, a pak určitého typu tuků, důležitých pro stavbu neuronů.

Nepřekvapí, že jde o tuky obecně doporučované pro zdraví – z mořských ryb, vlašských ořechů, lněného semene. Kromě těchto potravin prospívá také kakaový prášek a tmavá čokoláda, sýry, banány, ředkev, špenát a jablečný mošt.

Pozor: Stav mozku velice záleží na cévách, takže příčinou potíží s pamětí může být i ateroskleróza, protože zhoršuje prokrvení.

Ateroskleróza s sebou nese i obrovské riziko mozkové příhody, proto není radno brát zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi na lehkou váhu.

Vzhůru na sluníčko!

I když jsme před pobytem na slunci v posledních letech spíše varováni, má i nepopíratelné pozitivní účinky na zdraví a duševní kondici. Slunění totiž podporuje tvorbu serotoninu, označovaného za hormon dobré nálady.

Při dopadu paprsků na kůži navíc vzniká vitamin D, který je pro správnou funkci mozku nepostradatelný. Jeho nedostatek může vést ke zvýšené úzkosti, zmatenosti, ztrátě paměti a depresi.

V zimních měsících, kdy je sluneční svit omezený, se dá vitamin D doplňovat přípravky z rybího tuku.

Zamilované příběhy

Budete se asi divit, ale právě tento typ vyprávění silně podporuje aktivitu mozku. Láska je zkrátka téma, které nezevšední v žádném věku. A je jedno, jestli ji prožíváte, sledujete na obrazovce nebo čtete jako příběh zachycený v knize.

Prožitek lásky podporuje kreativitu, nápaditost i analytické myšlení. Zvyšuje odolnost vůči stresu a přináší pocit štěstí. A tak si zajdete do veřejné knihovny a nechte si poradit příběhy, které pohladí po duši a ještě prospějí duševní čilosti.

Povídejte si s lidmi

Člověk jako živočišný druh je přirozeně pospolitý, netíhne k samotářství. Naopak, mezilidské kontakty jsou jedním z hlavních zdrojů spokojenosti. Dostatečná příležitost se setkávat a mluvit s dalšími lidmi může zvyšovat duševní čilost až o 10 %.

Roli v tom hraje jak dostatek námětů k přemýšlení, tak i prostá radost z popovídání si s ostatními. Radost jako pozitivní emoce urychluje tok myšlenek.

Tip: Někdy je překážkou vrozená plachost, tu lze ale do značné míry překonat nácvikem. Stačí si připravit krátké téma k hovoru a záměrně oslovit někoho ze známých nebo sousedů.

Postupně se tak dají zábrany odbourat a odhodlat se k hovoru bude čím dál snazší.

Společenské hry

Úžasné výkony krátkodobé paměti děti u pexesa nedoženete, tak to zkuste s jinými hrami. Šachy, scrabble nebo třeba poker zintenzivňují duševní práci mozku a při pravidelném tréninku zlepšují také kapacitu paměti. Jak často hrát?

Doporučuje se dvakrát a třikrát týdně, pokud chcete dosáhnout výkonnostního vzestupu. Zlepšení koncentrace a logického myšlení byste měli zaznamenat už asi po dvou týdnech.

Dostatečný spánek

Mozek při spánku neodpočívá, naopak, je to pro něj období nejvyšší aktivity za celý den. Při spánku totiž v mozku probíhá cosi jako údržba, nutná pro jeho regeneraci a zachování dobré výkonnosti.

Přeukládají se důležité informace a mažou ty nepodstatné, aby se nehromadily a nezabíraly zbytečně kapacitu. Bez dostatečného spánku je mozek přetížený, což se projevuje velkou roztěkaností a chybami. Také paměť v takovém stavu funguje velmi špatně.

Pozor: Výkonnost mozku snižuje tabák, u silných kuřáků to může být až o 20 %. Tento efekt přetrvává, netýká se jen času bezprostředně po dokouření cigarety.

U lidí, kteří přestali kouřit, trvá až 6 měsíců, než se výkonnost mozku zvedne na úroveň, které by měla dosahovat.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během