Domů     Tajemství granátového jablka
Tajemství granátového jablka
3.3.2021

Kdyby Eva podala Adamovi v ráji tenhle rudý plod, mělo by to svůj význam. Je totiž symbolem plodnosti, ale nejen jí.

Granátové jablko si postupně nachází cestu i na náš stůl, ale mnohdy slouží jen jako dekorace, což je opravdu škoda. Obsahuje totiž spoustu minerálů a vitaminů a také tolik důležité oxidanty.

Co všechno dokáže?

Doplní živiny

1 šálek semínek granátového jablka poskytne tělu 30 % denní dávky vitaminu C, 36 % vitaminu K, 16 % vitaminu B9 a 12 % draslíku.

Snižuje tlak

Konzumujete-li pravidelně šťávu, sníží se vám krevní tlak během 2 týdnů na normální hodnotu.

Srdce

Redukuje cholesterol, a tak pomáhá cirkulaci krve. Snižuje riziko infarktu.

Zažívání

Příznivě ovlivňuje zažívací trakt – přináší úlevu při průjmech, střevních katarech, žaludečních vředech, nadýmání, poruchách trávení, zánětech žaludku a střev, při překyselení a žaludeční kýle.

Detox

Podporuje činnost jater, regeneruje krev, podporuje oběh tekutin v těle a tím i funkci ledvin. (Doporučuje se při zvýšené koncentraci kyseliny močové v krvi, obezitě, vysokém tlaku a ledvinových chorobách. Vždy je však třeba zvýšené opatrnosti a dohledu lékaře).

Záněty

Působí protizánětlivě a antisepticky, zejména při zánětech hltanu, lebečních dutin a chronických hnisavých zánětech ucha.

Péče o zuby

Šťáva pomáhá snížit zubní plak a chrání proti chorobám dutiny ústní.

Klouby a pohybové ústrojí

Blokuje enzymy, které přispívají k degeneraci chrupavky při artritidě.

Paměť

Pomáhá udržovat paměť v kondici a je prevencí proti Alzheimerově chorobě.

Diabetes

Toto ovoce mohou s výhodou jíst diabetici, protože nezvyšuje množství cukru v krvi.

Proč granátové?

Granátové jablko neboli marhaník je plod granátovníku (Punica granatum). Jde o keř nebo strom, který dosahuje výšky až 6 metrů a dožívá se až 200 let. Patří mezi starobylé rostliny, jež mořeplavci rozšířili přes Persii a Přední Asii do celého Středomoří.

Dnes se pěstuje v tropických a subtropických zemích. Uvnitř plodu pokrytého kožovitou slupkou je až 600 semen obalených rosolovitou vodnatou dužinou. Svým vzhledem připomínají semena korálky nebo granáty, odtud jeho název.

Jak nakupovat?

Granátové jablko musí mít pevnou slupku bez promáčklin a otlaků. Těmito místy mohou dovnitř ovoce proniknout plísně nebo hniloba. Nemělo by být ani seschlé. Slupka má být pevná, hladká, lesklá a při poklepu vydávat kovový zvuk.

Zralost se dá zjistit také podle barvy, to ale není úplně nejspolehlivější metoda. Například odrůdy pocházející ze Španělska nejsou na pohled příliš pěkné, ale to se neodráží na jejich kvalitě.

Jak je jíst?

Jeden z možných způsobů konzumace je granátové jablko rozkrojit a vybírat jednotlivá semínka lžičkou (pozor na tuhou světlou slupku, ta se nejí…).

Pokud se vám do vybírání malých granátů nechce, několikrát plod stiskněte, udělejte do něj dírku a vymačkanou šťávu vypijte třeba brčkem.

Další možností je, že jablko podélně rozkrojíte a jednu půlku si řeznou plochou vložíte do dlaně nebo spíš na prsty, aby mezerami mohla semínka vypadávat. Pod ruku dejte velkou mísu, vezměte si vařečku a silnými údery klepejte do tuhé slupky. S každým úderem se semínka budou uvolňovat a padat do mísy pod rukou.

V kuchyni

Jsou oblíbenou ozdobou ovocných a zmrzlinových pohárů, dortů, salátů, přidávají se také k drůbeži, rybám a grilovanému masu. Vaří se z nich i chutné marmelády.

Ze šťávy se připravuje řada koktejlů a džusů, nejznámějším nápojem je orientální nealkoholický nápoj šerbet. Z jednoho kilogramu plodů lze získat přes půl litru šťávy. Při jejím zpracování je však třeba dávat pozor, protože skvrny se špatně odstraňují.

Jak šťávu získat?

Jablko mírně nahřejeme. Poválíme je na podložce za mírného tlaku. Nařízneme je u kalichu a vzniklým otvorem mačkáme šťávu přímo do sklenice.

Skladování

Granátová jablka se dají dobře a poměrně dlouho skladovat. Čerstvé plody uložte do chladničky, kde vydrží i několik týdnů. Mají silnou kožovitou slupku, která sice ztvrdne, ale jablko si přesto zachová chuť. Čím je slupka tenčí, tím je jablko sladší.

Náš tip

Dužinu můžete také zmrazit. Překrojíme plody, vytlačíme z nich šťávu a vyloupneme jadérka. Natlačíme do formiček na led. Po zmrazení jednotlivé porce dáme do mikrotenového sáčku. Můžeme udělat různé velikosti. Kousky z menších formiček se hodí do osvěžujících nápojů.

Víte, že…

z granátového jablka se využívají nejen plody, ale celá rostlina?

Z listů a ze slupek nezralých plodů se připravuje natrpklý, osvěžující čaj.

Z kořenů a kůry se získává barvivo, kterým se v Orientu barvily koberce.

Neobyčejně tvrdé žluté dřevo je oblíbené u truhlářů i stavitelů.

Recepty

Zapečené lilky

2 velké a dlouhé lilky, 80 ml olivového oleje, 1 a 1/2 lžičky lístků citronového tymiánu, 1 granátové jablko, 1 lžička směsi koření za´atar (jedná se o směs obsahující dobromysl syrskou, tymián, saturejku, sezamové semínko a někdy sůl a fenykl), vločková sůl, čerstvě namletý pepř, citronový tymián na ozdobu

Omáčka: 140 ml podmáslí, 100 g řeckého jogurtu, 2 lžíce olivového oleje, 1 stroužek česneku, špetka soli, olivový olej na pokapání

1) Troubu předehřejte na 200 °C. Lilky se stopkami rozpulte po délce (rozříznutá stopka se nejí, ale hezky vypadá). Ostrým nožíkem nařízněte řeznou plochu každé půlky lilku třemi nebo čtyřmi rovnoběžnými řezy, aniž porušíte slupku. Potom řezy zopakujte v úhlu 45 stupňů (vznikne kosočtvercový rastr).

2) Půlky lilku položte řeznou plochou nahoru na plech (můžete ho vyložit pečicím papírem) a potřete olivovým olejem. V potírání pokračujte, dokud dužina lilku všechen olej nevstřebá.

Lilky posypte tymiánem, osolte, opepřete, dejte do trouby a pečte 35–40 minut. Dužina by měla být měkká, chutná a zlatohnědá. Plech vyjměte z trouby a lilky nechte zcela vychladnout.

3) Zatímco se lilky pečou, připravte granátové jablko a omáčku. Granátové jablko rozpulte vodorovně. Jednu půlku podržte nad mísou řeznou plochou do dlaně a zadní stranou vařečky nebo válečkem na těsto poklepejte na slupku.

Pokračujte v poklepávání stále větší silou, dokud nezačnou semínka vypadávat do dlaně a mezi prsty klouzat do mísy. Odstraňte z nich všechny kousky bílé dužiny.

4) Suroviny na omáčku rozšlehejte v misce, ochutnejte, případně dochuťte a odložte do chladničky.

5) Před podáváním naneste omáčku na půlky lilku tak, aby stopky zůstaly volné. Posypte směsí koření za´atar a semínky granátového jablka a ozdobte snítkami citronového tymiánu. Nakonec vše pokapejte olivovým olejem.

Koktejl

1) Vyjměte dužinu z granátového jablíčka, dejte na stranu asi 15 zrníček, které pak využijete jako ozdobu, a zbytek rozmixujte, sceďte.

2) Šťávu dejte vychladnout do ledničky a těsně před podáváním dejte do vysoké sklenice 50 ml šťávy a dolijte 100 ml šampaňského.

Koktejl s granátovým jablkem ihned podávejte.

Kuskus

250 g instantního kuskusu, sůl, 1 červená cibule, ½ granátového jablka, 50 g piniových oříšků, 1 menší salátová okurka, 4 lžíce kvalitního olivového oleje, 1 lžička medu, 2–3 lžíce bílého balzamikového octa, 2 snítky máty, pepř, špetka mleté skořice

1) Kuskus zalijte 300 ml vroucí osolené vody a nechte odstát 5 minut. Mezitím oloupejte a nadrobno nakrájejte červenou cibuli, z půlky granátového jablka vyklepejte jádra, okurku oloupejte a nakrájejte na malé kostičky. Piniové oříšky nasucho opražte na pánvi.

2) Na pánvičce rozehřejte 2 lžíce oleje, osmažte cibuli, přimíchejte med, přilijte ocet, odstavte z vařiče a nechte částečně vychladnout.

3) Do kuskusu (pozor, všechna voda se musí vstřebat) dobře zamíchejte 2 lžíce oleje. Kuskus by se neměl lepit a měl by mít „vzdušnou“ strukturu.

Potom přimíchejte zbylé ingredience – zkaramelizovanou cibuli, nadrobno nasekanou mátu, opražené piniové oříšky, okurku a granátové jablko. Salát dochuťte solí, pepřem a špetkou skořice.

Zmrzlina

3 granátová jablka, 1 limetka, 175 g práškového cukru, 500 ml šlehačky

1) Do misky vymačkáme šťávu z dvou granátových jablek a limetky. Přidáme práškový cukr a mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Vmícháme šlehačku a vyšleháme.

2) Směs vložíme na 4 hodiny do mrazničky.

FOTO: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nos jako osobní identifikátor
epochaplus.cz
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
historyplus.cz
Zbrklý kurýr zavařil horlivému diplomatovi
Prohlídky na hranicích jsou tentokrát zvlášť důkladné. Nevyhnou se ani diplomatickým zaměstnancům. Německý kurýr Schack je zjevně nervózní. V panice zahazuje balík adresovaný vicekonzulovi v Praze. Lépe snad na sebe nemohl tento muž upozornit. Strážní na československo-německé hranici jsou ve střehu od té doby, kdy jim přišel oběžník s upozorněním, že do země mají být pašovány staré bezcenné
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
epochalnisvet.cz
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
Dubajskou zátoka Bussiness Bay brzy získá architektonický skvost. Dvojice majestátních mrakodrapů, aspirujících na jednu z nejpresižnějších adres v oblasti, nabídne svým rezidentům výjimečný zážitek. Majitel soukromého penthousu se bude moci ponořit do nekonečného bazénu a doplavat z jedné strany rezidence na druhou. Přinést do ikonického panoramatu Dubaje nový projekt, jenž v záplavě mrakodrapů a architektonických divů upoutá pozornost, je
Bojím se, co bude  s vnoučaty!
skutecnepribehy.cz
Bojím se, co bude s vnoučaty!
Mám dvě děti, syna a dceru. Vždy jsem byla hrdá na svou rodinu a těšila se z každého společného okamžiku. Poslední dobou se můj svět otočil vzhůru nohama. Mé děti mi vlastně vždy dělaly jen radost! Syn se vydal vydělávat do zahraničí a dcera nám zůstala doma. Máme totiž dvougenerační domek. Když se dcera zamilovala, její volba nás nadchla. Její Karel
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
enigmaplus.cz
Před smrtí myslel na obětování kohouta: Záhada posledních slov filozofa Sókrata
Bylo o něm řečeno, že snesl filozofii z nebe na zem. Athénský filozof Sókratés (469 př. n. l. – 399 př. n. l.). Zatímco jeho předchůdci pátrali po původu světa, on se soustředil na člověka. Jeho život
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Zeleninový salát s kuřetem
nejsemsama.cz
Zeleninový salát s kuřetem
Vařené kuřecí maso bez kůže je naprosto dietní a tento vietnamský salát se zeleninou, kuřetem a oříšky je plný exotických chutí. Potřebujete: ✿ 1 mrkev ✿ 1 kedlubnu ✿ 10 cm kousek bílé ředkve ✿ 1 kuřecí prso ✿ 1/2 citronu ✿ 3 lžíce pražených nesolených arašídů ✿ 1 lžičku rybí omáčky ✿ 1 lžičku rýžového octa ✿ 2 lžičky sezamových semínek ✿ 5 lžiček cukru
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
iluxus.cz
Síla kaviáru v nové dimenzi: La Prairie představuje Skin Caviar Hydro Emulsion
La Prairie otevírá novou kapitolu ikonické kolekce Skin Caviar – tentokrát s revoluční inovací, která posouvá hranice péče o pleť. Novinka Skin Caviar Hydro Emulsion, kteroá bude na tuzemském trhu
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
nasehvezdy.cz
Margita překvapil: Šperky po Hance putují dál – komu je dal?
Od smrti zpěvačky Hany Zagorové (†75) už uplynulo dva a půl roku. A kdo by si myslel, že se srdce jejího manžela Štefana Margity (68) stihlo zahojit, spletl by se. „Žije si mi strašně. Lidi mě uji
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
21stoleti.cz
Zrak jako okno do budoucnosti: Jak oči mohou odhalit demenci roky před diagnózou?
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
epochanacestach.cz
Pouť Českého Anděla: Další ročník je za dveřmi
Když se řekne pouť, mnoho lidí si nejspíš představí Matějskou pouť a její menší obdoby, konající se v různých městech po celé zemi. Takováto pouť, to jsou kolotoče, labutě, autodromy, střelnice, klobásy, cukrová vata, hlasitá změť vzájemně se překřikujícího hudebního doprovodu a k tomu dav bavících se lidí. Jiní si představí křesťanskou pouť s knězem
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký