Domů     Jiří Sýkora: Vařit jsem si začal na střední…
Jiří Sýkora: Vařit jsem si začal na střední…
23.2.2021

Vícebojař a rodák z Třebíče Jiří Sýkora toho má za sebou za sebou hodně. Vytvořil český juniorský rekord v sedmiboji i v desetiboji, stal se mistrem Evropy atletů do 23 let a v Americkém Eugene vybojoval titul mistra světa do 20 let!

Jak to všechno začalo? „Na základní škole v Třebíči,“ říká sympatický mladík. Škola je zaměřená přímo na atletiku a tak, i když chodil do jazykové třídy, měl tady výborné podmínky k tréninku.

Na školní akci Vánoční laťka si ho všiml jeho pozdější trenér Pavel Svoboda. To bylo nadanému sportovci 14 let a možná vůbec netušil, že o pět let později, v roce 2014, získá jako první český muž na juniorském mistrovství světa v Americe zlatou medaili.

Na střední mu vyšli vstříc

Po základce se Jiří Sýkora rozhodl pro studium na střední hotelové škole, která také byla v rodném Třebíči. „Byli skvělí a vycházeli mi vstříc. Bez potíží mě uvolňovali na tréninky, soustředění i závody,“ chválí své profesory.

A kdyby se mohl po dnešních zkušenostech rozhodovat znova, byla by jeho volba stejná? „Tenkrát jsem šel na cestovní ruch, ale teď vznikl nový obor – sportovní management.

Kdybych mohl, určitě bych volil ten.“ Po maturitě sice chvíli přemýšlel o vysoké, ale nakonec ji zavrhl. „Vím, že studium při svém vytížení nestíhám, tak jsem to raději ani nezkoušel,“ krčí odevzdaně rameny. „Alespoň zatím…“

Radost z vítězství v americkém Eugene.
Radost z vítězství v americkém Eugene.

Další sportovní úspěchy

Medailí má Jiří Sýkora celou řadu. Když pomineme spoustu prvenství v žákovských a dorosteneckých kategoriích, vyjmenujme alespoň tituly Mistr i Vícemistr České republiky ve skoku dalekém nebo Halový vícemistr České republiky v sedmiboji.

Poslední zlatou si odnesl letos v červenci z polské Bydhošti za prvenství v desetiboji na evropském šampionátu do 23 let.

Bojuje a nevzdává se

Ne vždy se ale dařilo. Pro špatný zdravotní stav a zranění při tréninku musel z některých závodů odstoupit nebo se jich vůbec nezúčastnit. Přesto se nevzdává. Trénuje každý den, řeší bolest lokte, rameno má po operaci stále citlivé. Také záda občas stávkují.

„Když mám hodně skoků a nestíhám odpočívat, je to velká zátěž na kyčle a bolest už je chronická,“ svěřil se. Stále však hledá řešení k nápravě. „Nově jsem teď zkusil kryokomoru. Uvidíme, jestli pomůže. Pevně věřím, že ano,“ dodává s optimismem jemu vlastním.

Koktejl z tvarohu a kefíru dodá potřebné bílkoviny.
Koktejl z tvarohu a kefíru dodá potřebné bílkoviny.

Výborný kuchař

Mladý muž netráví svůj čas jen na sportovišti. Je také skvělým kuchařem. Protože ví, že bez silných partnerů je život sportovce obtížný, a protože je zároveň vyznavačem zdravého životního stylu, spojil své jméno s produkty z Mlékáren Valašské Meziříčí.

Pro Paní domu připravil pár svých oblíbených receptů a předvedl pravou kulinářskou show. Bylo nesmírně zábavné ho při vaření pozorovat. K plotně se postavil jako absolutní profesionál a jeho zručnost v krájení předčila i mnohé zkušené kuchařky.

Od Itálie k líčkům

Vařit začal už na střední škole. „Doma to byly večeře, vzhledem k atletice spíše lehčí, ne tučná jídla. Občas jsem připravil něco i na soustředění, nejvíc klasické italské rychlovky – těstoviny s něčím,“ doplňuje. A co má nejraději?

„Momentálně mi asi nejvíc chutnají líčka na víně. A jako příloha šťouchané brambory,“ směje se. Už rok bydlí se svou přítelkyní atletkou Petrou Muzikantovou. A Paní domu prozradil, že i doma vaří spíše on. „I když přiznávám, že přítelkyně to umí lépe.“

Maličký, ale náš

Z Třebíče se nedávno s přítelkyní přestěhovali do nové garsoniéry na rozhraní Libně a Proseka. „Má 30 metrů čtverečních, ale mám to tady rád,“ říká. Byt si zařizovali sami, bez architektů.

„Baví nás to a myslím, že se nám povedlo dobře využít prostor,“ dovede se i pochválit. A pro jaký styl se rozhodli? „Vybírali jsem spíše barvy – máme kombinaci bílé, černé a hnědé…“

Kocourek a rybičky

Ve své nové domácnosti ale není tento pár atletů sám. „Bydlí s námi kočka. Našli jsme za domem opuštěné týdenní koťátko. Tak jsme si ho vykojili a dnes má náš kocourek Míša už tři měsíce,“ nezapře, že má ke zvířatům opravdu hezký vztah.

Do bytu se vešlo i akvárium. „Rybičky jsou nenáročné a tak se dají zvládat i při tom mém nabitém dnu.“

Žije naplno

Nejen zvířata, ale i přírodu má Jiří Sýkora v oblibě. A rád ji fotografuje. Pořídil si k tomu docela drahou aparaturu. „Při soustředění mám možnost se podívat i mimo stadion a tak jsem fotil třeba na Safari v Africe,“ pyšní se.

Byl tady na soustředění dvakrát, vždy celý měsíc, takže se sbírka fotografií rozrostla o zajímavé exponáty. K jeho dalším koníčkům patří golf. „Mám to i s fyzičkou, protože se tam dost nachodí, zrelaxuji se.

Je to pro mě ideální sport.“ Vedle toho si čas udělá i na in-line brusle, posilovnu a nohejbal. Žádný den nevynechá regeneraci. „Střídám to – vířivka, sauna, bazén, masáž…“ Žije prostě naplno.

Jiří Sýkora ve zkratce

* Narodil se 20. 1. 1995 v Třebíči, ve znamení Kozoroha.

* Měří 190 cm.

* Atletice se intenzivně věnuje od svých 14ti let.

* Maturoval na Hotelové škole v Třebíči, obor cestovní ruch.

* Bydlí v Praze i se svou přítelkyní, atletkou Petrou Muzikantovou.

* Miluje zvířata a jedním ze svých koníčků má fotografování.

Recepty

I. Grilované kuřecí paličky se zakysanou smetanou

Suroviny

8 kuřecích paliček * 1 citron * 150 g zakysané smetany * 1 lžička kurkumy * 1 hrst sekané petrželky * olej * sůl, pepř a špetka karí

Postup práce

Na marinádu dáme do mísy zakysanou smetanu, zalijeme ji šťávou z jednoho citronu. Přidáme 1-2 lžíce oleje, kurkumu, nasekanou petrželku. Dochutíme solí, pepřem a špetkou karí.

V marinádě obalujeme jednotlivé kuřecí paličky. Necháme je přes noc uležet v ledničce.

Druhý den jednotlivé paličky grilujeme asi 7 minut z každé strany.

Tip Jiřího Sýkory

Ke kuřecím paličkám se výborně hodí česnekový dip: smíchá se stejný díl smetanového bílého jogurtu, zakysané smetany a čerstvého sýru, zlehka se vmíchá prolisovaný česnek a směs se dochutí solí a pepřem. Na závěr se vmíchá šťáva z půlky citronu a lžička medu.

Lehké fitness lívanečky

Jako vydatnou snídani i chutnou svačinku si je můžeme dopřát bez výčitek svědomí.

Suroviny

10 bílků * 50 g ovesných vloček (jemně drcených) * 40 g rýžové mouky * acidofilní mléko s cereáliemi * mletá skořice * med podle chuti * olej *jahodový přeliv

Postup práce

1. Z bílků ušleháme tuhý sníh. Přendáme do mísy a přidáme rýžovou mouku, ovesné vločky, špetku skořice, asi 5 lžic acidofilního mléka s vlákninou a nakonec med.

2. Jen zlehka promícháme. Hmota musí být nadýchaná a jemně napěněná – hustá stejně, jako u klasických lívanců.

3. Na pánvi rozehřejeme olej a postupně lžící vkládáme malé množství těsta tak, aby vytvořilo kulaté lívanečky o průměru asi 8-10 cm.

4. Osmažené lívance klademe na talíř a zdobíme jahodovým přelivem. Dozdobíme čerstvými lístky máty nebo meduňky.

Text: Dana Pešková, Foto: Alena Kamasová (fotoreporterky.cz) a archiv Jiřího Sýkory

Štítky:
Předchozí článek
Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale