Po vlnách fitness a wellness k nám nyní míří další novinka. Selfness nám ukazuje, že tím největším pomocníkem pro sebe jsme… my sami.
Zatímco oba předchozí směry se zaměřovaly spíše na tělo – ve fitku jsme ho týrali a ve welness studiu zase hýčkali, selfness se obrací více k duši. I když toto vysvětlení není tak docela výstižné.
Přesněji: pomocí své duše a svého ducha ovlivňujeme celou svou osobnost, svůj život, svůj pohled na svět i svou péči o vlastní zdraví.
Naučit se umění žít…
Aktivně, s uvědoměním si své vlastní zodpovědnosti, se snahou o osobnostní rozvoj. Při self koučinku už nepotřebujeme žádné instruktory. My jsme sami sobě rádcem, vůdcem, učitelem a guru.
My sami se staráme o své blaho a přijímáme veškerou zodpovědnost za svůj život. A to:
* z hlediska sebepřijetí
* v oblasti péče o tělo
* na poli zdraví
* s cílem řídit sám sebe.
1. Sebepřijetí
Mít rád sám sebe a přijímat se takový, jaký jsem. To je jeden z nejobtížnějších momentů v životě naprosté většiny lidí. Buďte k sobě upřímní – kolikrát jste se odsuzovali:
že jste k ničemu, nic neumíte, nic jste nedokázali, všechno (anebo spoustu toho) pokazili? Všichni kolem byli: lepší, chytřejší, moudřejší, krásnější, bohatší, úspěšnější, šťastnější… Self koučink nic takového nepřipouští. Vašimi prvním úkoly při jeho používání jsou:
* sebeláska – každé ráno, ještě než otevřete oči, se pochvalte. Řekněte si, že se máte rádi, a to se všemi svými chybami. A vyjmenujte alespoň 5 důvodů, proč. Tím začínejte svůj den.
* nalezení rovnováhy a harmonie – jsou to dva základní a důležité aspekty, které dnešnímu člověku (potažmo celému světu) tolik chybí. Pracujte na svých nedostatcích.
Uvědomte si je, bez výčitek, a začněte je postupně gumovat, až se budou – jeden po druhém – pomalu zmenšovat a nakonec úplně vymizí.
Úkol: Každý den si na papír napište jednu vlastnost, která se vám na vás samotných nelíbí. Nechte slova na sebe chvíli působit, a pak pod ně připište možnosti, jak byste se mohli změnit. Proč byste to měli a chtěli udělat. Zkuste si nápravu popsat krok za krokem.
Příklad: Jsem velmi upovídaná, skáču ostatním do řeči. Nechci to dělat, protože to není slušné, naopak je to sobecké a egoistické. Vím, že nejsem egoistická ani sobecká, neodsuzuji se proto, jen tuto svou vlastnost změním. Věřím, že se mi to podaří.
1. Poprosím kamarádku, aby mě hned napomenula, až to udělám. Vždy, když tak učiní, jí poděkuji. 2. Postupně si vypěstuji návyk, že si sama uvědomím, že jsem tak opět učinila.
3. Jakmile si to uvědomím, hned přestanu mluvit a tomu, komu jsem přerušila řeč, se omluvím.
4. Budu trénovat, že než něco vyřknu, napočítám předtím pomalu do deseti. Tím intenzitu svého hovoru přirozeně snížím.
2. Péče o tělo
Je důležitá, ale není to o třikrát dvou hodinách cvičení v tělocvičně. Selfness si nehraje na „odfajfkování“ splněné povinnosti v diáři. Bere člověka jako celek. A ukazuje, že krokem vpřed je návrat k sobě. K té osobě, která má tělo, emoce a mysl.
Hledá a poznává zdroje problémů. Snaží se nastolit mezi nimi rovnováhu a vytvořit tak zdravý obraz sebe sama. Jak? Vybudujte si vztah se svým vnitřním Já. Naslouchejte mu a nechte se jím vést.
Úkol: Pojmenujte jeden ze svých problémů. Pak ztište svou mysl a ptejte se svého vnitřního Já, co se s tím dá udělat. Nechte si dostatek času, abyste se mohli dokonale propojit se svým podvědomím i nadvědomím.
Když se vám dostane odpovědi, poděkujte a řiďte se jí. Jestli to nebude hned, čekejte a mějte oči i uši otevřené. Odpověď určitě dostanete.
Příklad: Trápí vás nadváha. Nikdo neví lépe než vy, že se s ní snažíte neúspěšně bojovat už hodně dlouho. Tentokrát to ale vezměte přes selfness. V pohodlném sedu se uvolněte a položte svou otázku. Jak se zbavit nadváhy?
Neodsuzujte se a všechny poplašné systémy v hlavě vypněte. Chcete přece slyšet rozumnou odpověď od svého vnitřního Já. Možná se vám napoprvé nepodaří utišit rozbouřenou mysl. Nevadí. Přerušte meditaci. Ale při každé příležitosti pozorujte „svět“ kolem sebe.
Možná potkáte člověka, který vám „zničeho nic“ nabídne pomoc. Nebo od někoho dostanete dárek v podobě zajímavé knihy o jídelníčku. Může přijít jakýkoli podnět zvenčí, a budete-li připraveni ho přijmout, přijměte ho.
3. Zdraví
Je přirozené být zdráv, a to na fyzické i duševní úrovni. Vykročte na cestu souladu s přírodou a jejími zákonitostmi, hledejte možnosti harmonie těla i duše. A když přijde krize? Berte ji jako cennou zkušenost, jako příležitost ke znovunalezení rovnováhy.
Nemusíte s ní bojovat. Časem možná zjistíte, že jste již méně zranitelní, ale že také své okolí méně zraňujete vy sami. Že začínáte být víc vnímaví nejen k lidem, ale i přírodě, k životnímu prostředí. A to vám jako bumerang vrací kvalitnější zdroje pro zdravější život.
Úkol: Vděčně přijímejte všechny těžkosti, které vás na vaší životní pouti potkají, a použijte je jako zdroj obohacení a nabytí nových poznatků k hlubšímu zkoumání sebe sama.
4. Automanažering
Postupně na své cestě zjistíte, že sami sebe zodpovědně, ale přitom nenásilně a podvědomě směřujete k sebeúctě a k sebeuvědomění. Pochopíte tajemství selfness.
Totiž, že jeho následovníci jsou účastníky celoživotního optimistického a pozitivního tvoření, které se nakonec stane jejich životním stylem.
Selfness je jeden z nejmodernějších a nejkomplexnějších způsobů života XXI. století. Všichni lidé, kteří jsou otevřeni sobě samému, mají schopnost dosáhnout stavu vnitřní harmonie a díky tomu prožít smysluplnější, zdravější a šťastnější život.
Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL