Koupání ve vodě s epsomskou solí zklidní nervy a stres, pomůže utišit bolesti hlavy, zlepší spánek i regeneraci namožených svalů, pomůže vzpamatovat se ze zvýšené zátěže.
Epsomská sůl je velmi odlišná od ostatních typů solí. A vlastně to ani sůl není – v kontextu s vařením. Jedná se o sloučeninu hořčíku, síry a kyslíku, která se stala oblíbeným přírodním léčivem pro své pozitivní účinky. Obvykle jsou připisovány hořčíku, kterého má většina z nás naprostý nedostatek.
Zdravotní koupele
Nejběžnějším způsobem použití epsomské soli je její přidání do vody jako koupelové přísady právě díky jejímu vysokému obsahu hořčíku. Ve vodě se epsomská sůl rozpouští a rozkládá na ionty hořčíku a síranu.
Protože se obě látky dobře vstřebávají přes pokožku, dostanou se snadno do těla. Některé experimenty dokonce potvrdily, že se množství hořčíku po koupeli s epsomskou solí v organismu zvýší o poznání více, než kdybyste ji použili vnitřně.
Rámeček
Hořčík je z hlediska množství druhým nejvýznamnějším minerálem v lidském těle, hned po vápníku. Je důležitý zejména pro správnou činnost srdce a nervové soustavy.
A i když ho v potravě přijímáte zdánlivě dostatek, existují určité látky, které mohou zapříčinit, že se hořčík ve střevě špatně vstřebá.
Vana plná hořčíku
Koupel v roztoku epsomské soli si připravíte tak, že do vany s vodou přidáte 2 – 4 hrnky epsomské soli, necháte ji rozpustit a pak se do lázně ponoříte (s výjimkou hlavy), asi tak na 15 minut. Pro zvýšení efektu můžete přidat kvalitní esenciální olej z borovice.
Co všechno může koupel díky vysoké vstřebatelnosti hořčíku ovlivnit?
* kvalitu spánku
* obranyschopnost proti stresu
* celkové uvolnění organismu
* bolest a otoky svalů
* křeče
* urychlení regenerace
Pomáhá zlepšit trávení
Ještě jednu vlastnost hořčík má. Často se používá k léčbě zažívacích problémů, jako je například zácpa. Při těchto potížích epsomskou sůl rozpusťte ve sklenici čisté vody a vypijte.
Připravte se však na to, že není ani trošku dobrá – má hořkou, nepříjemnou chuť. Epsomskou sůl na léčbu zácpy si koupíte v lékárně, ale používejte ji přesně podle pokynů na obalu nebo dle rad lékaře či lékárníka.
Hlavně by se neměla užívat příliš dlouho a často. Volte ji opravdu příležitostně k odstranění té nejúpornější akutní zácpy. A nezapomeňte přitom hodně pít. Tuto sůl by neměli užívat lidé s podrážděným slepým střevem.
Problémy s pokožkou
Vedle toho, že epsomská sůl může být pomocným prostředkem při léčbě řady onemocnění, lze ji také používat jako kosmetický přípravek. Dokonce si již můžete koupit některou kosmetiku, v níž je sůl obsažena.
* Přímo sůl využijte jako peeling. Nasypte si jí trochu do dlaně, lehce navlhčete a vmasírujte do pokožky. Po proceduře tělo opláchněte pod tekoucí vodou.
* Zkuste sůl použít jako doplněk k pleťové vodě. Měla by pomoci lépe vyčistit póry. Trochu pleťové vody si nalijte do misky, přidejte půl lžičky soli, nechte ji rozpustit a vmasírujte do pokožky. Chvíli nechte působit a potom obličej opláchněte.
* Epsomskou sůl zkuste přidat do vlasového kondicionéru. Tím vaše vlasy získají větší objem. Stačí smíchat stejné množství vlasového kondicionéru s epsomskou solí, nanést na vlasy a nechat působit 20 minut. Poté vlasy opláchněte čistou vodou.
Máte vy nebo někdo ve vašem okolí problém se zápachem nohou? Na vině mohou být nekvalitní ponožky i psychika. Každopádně koupel nohou v roztoku s epsomskou solí zápach úplně pohltí.
I když jsou obě užitečné, mají zcela jiné složení a účinky. Není dobré je zaměňovat. Někdy můžete v obchodech narazit na přípravek, který je vydáván za Glauberovu sůl, ale chemický vzorec má jako sůl epsomská. Měli byste ho vždy považovat za sůl epsomskou!
Lidé epsomskou sůl již po staletí používají jako prostředek k léčbě nespavosti a proti bolesti svalů i jako projímadlo (k léčbě zácpy).
Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Zdraví od A do Z (cs.medlicker.com), Foto: PX FUEL