Východočeský Kuks může za svou slávu poděkovat hraběti Františku Antonínu Šporkovi. Tento mecenáš nechal zřídit na přelomu 17. a 18. století v malebném údolí Labe lázně a hospital pro přestárlé vysloužilce.
A nebyla by to doba baroka, aby jeho dílo nebylo skvostně zdobené mnoha sochami a dalšími uměleckými díly, které dnes obdivujeme.
Překrásná výzdoba
Přestože hospital měl velmi praktické určení a bydleli v něm nejchudší z chudých, byl bohatě a překrásně vyzdoben.
Terasu před areálem směrem k labskému údolí zdobí soubor jedinečných soch alegorií Ctností a Neřestí od našeho předního barokního sochaře Matyáše Bernarda Brauna.
Praktičnost vlastního areálu a péče o staré a nemocné vysloužilce a lidi z okolí dokazuje rozlehlá a jedinečná apatyka s dobovým vybavením.
Bylinky, základ farmacie
Základem farmacie před sto a více lety byly byliny. Pro místní lékárnu se pěstovaly v rozlehlé bylinkové zahradě.
Ta byla v posledních letech obnovena a dnes znovu zahrnuje víc jako stovku záhonů plných kvetoucích a vonících rostlin, ze kterých v minulosti připravovali lékárníci své léky.
Dominantou celého areálu čnícího nad údolí je kostel, v jehož hrobce našel hrabě Špork a další členové jeho rodiny místo posledního odpočinku.
Sochy jsou i v okolí
Sochy nejsou jen v samotném Kuksu, ale zdobí i okolní místa. Vyrazit k nim můžete po okružní naučné stezce s názvem Půjdem spolu do Betléma. Její název je příznačný, protože místo, kde v lese naleznete další Branouva díla, se jmenuje Betlém.
Kousek od něj můžete nasednout také na vlak v zastávce Žireč a vrátit se do Kuksu.
160 let železnice
Kuksem vede železnice už více než 160 let. Dnes tudy projíždějí osobní vlaky Jaroměř – Stará Paka, které navazují na spoje z Prahy, Pardubic, Hradce Králové nebo Liberce. V Pardubicích se dá přestoupit také na nejrůznější expresy, které jezdí na Moravu. A místními motoráčky se dostanete i za dalšími dobrodružstvími.
Co uvidíte v okolí?
Na jih se můžete vydat do Jaroměře. Tam na vás čeká hned u nádraží v bývalém depu železniční muzeum a za řekou barokní pevnostní město Josefov.
V současnosti v něm můžete navštívit hned několik muzeí a dopodrobna prostudovat historické opevňovací uměni i styl vedení boje.
Když se vláčkem vydáte na opačnou stranu, směrem na severozápad, za pár minut dojedete do Dvora Králové nad Labem. Sem vás bude nejvíc ze všeho lákat známá zoologická zahrada a jedinečné safari.
Kdo se pak vydá po červené turistické značce nebo s kolem po labské cyklostezce proti proudu Labe, ten si může prohlédnout naši nekrásnější přehradní hráz vodní nádrže Les Království.