Říká se, že většinu domácí zeleně umoříme nadměrnou zálivkou. Pokud ale máte opačný problém, pak se vám bude hodit pár tipů na pokojovky odolné vůči suchu.
Tchynin jazyk
Sansevieria neboli Tenura
Co nesnáší: chlad
Roste ve světlých i stinných podmínkách a nevadí mu ani suchý vzduch v domácnosti. Zahubit ho může spíš příliš vydatná zálivka, což rostlina začne signalizovat žloutnutím listů.
Voda by se neměla dostat ani do středu listových růžic, i pak hrozí hniloba, a to především za chladnějších teplot.
Aby se mu dařilo: Kořeny mají sklon rozrůstat se spíše do šířky než do hloubky, tomu je třeba přizpůsobit květináč.
Monstera
Monstera deliciosa
Co nesnáší: mokrou zeminu
Kam ji postavíte, tam se jí bude dařit, dá se s lehkou nadsázkou říct. Monstera je nenáročná a odolná vůči škůdcům a chorobám. Důležité je hlavně nasypat na dno květináče drenážní vrstvu, která by odvedla přebytečnou zálivku.
Aby se jí dařilo: I když je to skromná rostlina, nestavte ji do příliš tmavého kouta. Tam by se nepěkně vytahovala za světlem a listy by ztrácely typické členění. Ideální pro monsteru je dostatečné nepřímé světlo. Kromě světla jí prospívá otírání listů mokrým hadříkem.
Kořenokvětka
Aspidistra elatior
Co nesnáší: přímé slunce
Nepotřebuje častou zálivku ani časté přesazování, naopak, prospívá, když už je kořenům v květináči těsno. Stejně skromná je i v nárocích na světlo, snáší i tmavé kouty, na světlejších ale roste rychleji. Pozor na přímé slunce, může listy poškodit.
Aby se jí dařilo: Kořenokvětku zalévejte, až když substrát zcela vyschne, snížíte riziko, že budou kořeny zahnívat. Při dobrých podmínkách se objeví malé květy, které vyrážejí přímo ze zeminy.
Voskovka
Hoya carnosa
Co nesnáší: temné kouty
Popínavá a krásně kvetoucí rostlina má jen málo nároků. Tím hlavním je drenážní vrstva na dně nádoby, protože voskovce škodí přemokření. Začne pak uhnívat a mohou jí odpadávat listy.
Aby se jí dařilo: Hoya si potrpí na dostatek světla, nesmí ale stát na přímém slunci. To by poškodilo listy. Doporučuje se co nejméně měnit její polohu, zvláště v době, kdy kvete.
Šplhavnice
Epipremnum aureum nebo též Scindapsus aureus
Co nesnáší: přemokření a přímé slunce
Vydrží takřka všechno. Krátkodobě zvládne i chlad a vzpamatuje se i po delším období sucha. Více jí škodí intenzivní zálivka, pak ochabují stonky a listy žloutnou a opadávají.
Aby se jí dařilo: Kresbu na listech si zachovává při dobrých světelných podmínkách, nesmí ale být na přímém slunci. Ocení rosení nebo občasné sprchování, které na rozdíl od vydatné zálivky rostlině neškodí.
Gumovník
Ficus elastica
Co nesnáší: chladné přezimování
Gumovníku svědčí, když si ho příliš nevšímáme a nepřesazujeme ho často. Může stát na světlém i částečně stinném místě a zálivku potřebuje, až když substrát téměř proschne. Lepší je otírat listy vlhkým hadříkem nebo je rosit pro vlhčí klima.
Aby se mu dařilo: Při pokojové teplotě by měl zůstat celoročně, za chladného přezimování mu hnědnou listy. Hnědnout ale může i následkem velmi suchého vzduchu ve vytápěných místnostech.
Pilea
Pilea peperomioides
Co nesnáší: přemokření
Dekorativní a málo známá pokojovka, která se lehce pěstuje. Hodí se pro světlejší polohy, snese i přímé slunce. Opatrnosti je třeba jen při zalévání, při nadbytku vody dužnaté listy žloutnou. Substrát je nutné nechat mezi zálivkami proschnout.
Aby se jí dařilo: Rostlině svědčí rosení nebo otírání listů vlhkým hadříkem. Pokud má kvést, je nezbytné nechat ji přezimovat při teplotě cca 10 °C.
Dračinec
Dracaena marginata
Co nesnáší: přímé slunce
Aby vyniklo zbarvení listů, potřebuje dračinec dostatek denního světla, vždy ale mimo přímý dosah slunečních paprsků. Dračinec je choulostivý na přemokření, takže by na dně nádoby měla být drenážní vrstva, která pojme nadbytečnou zálivku.
Aby se mu dařilo: Dračinec sice nemiluje vlhkou zeminu, ale prospívá mu vlhčí vzduch. Proto je zapotřebí rostlinu rosit, zvláště pokud je ve vytápěné místnosti, a občas také osprchovat, aby se z listů spláchnul prach.
Nolina čili Sloní noha
Beaucarnea recurvata
Co nesnáší: Přemokření
Ztluštělá část stonku slouží jako zásobník vody pro období sucha, které díky tomu přečká. Kmínek se suchem znatelně ztenčí, ale po obnovení zálivky se brzy vrátí k původnímu stavu. Přílišnému vlhku se však rostlina bránit nedokáže. Obecně potřebuje hodně světla a snáší i přímé slunce.
Aby se jí dařilo: Nolina lépe prosperuje ve vlhčím prostředí, proto je vhodné rostlinu rosit, zvláště pokud je ve vytápěné místnosti, a občas také osprchovat.
Text: Lenka Korandová, foto: Wikimedia Commons