Proto je k nezaplacení rada, kterou je dobré znát předem, ještě než se pro tetování rozhodnete: Zůstaňte u černé nebo tmavě modré barvy. Těch se lze totiž nejlépe zbavit, až budete chtít ozdobu z kůže odstranit.
Druhá rada by zněla: Když už chcete tetování, nechte si ho vytvořit od odborníka. Amatér nemá tak zkušenou ruku, čímž si můžete zadělat hned na dva problémy, kdy nepovedený motiv je jen jedním z nich.
Větší komplikací může být nerovnoměrné rozložení barviva v kůži. To se pak mnohem hůře odstraňuje než profesionální tetování, kde jsou pigmenty v pravidelných vrstvách nad sebou.
Oproti profesionálovi sice amatér obvykle použije méně inkoustu, ale při malých zkušenostech může tetováním barvivo umístit příliš hluboko nebo místy v příliš velké dávce.
Stále více žen
Časy, kdy za odborníky přicházeli kvůli odstranění tetování převážně muži, jsou ty tam. Ozdobné motivy na kůži si běžně pořizují i ženy, ostatně tetováním se vytváří i permanentní líčení.
Jedním z hlavních důvodů pro odstranění tetování je – vedle jeho nepovedenosti – rozpadající se motiv obrázku. Blednutí je přitom u tetování přirozeným procesem. Ošetření laserem, který se k odstranění motivů nejčastěji používá, jen tento chod urychlí.
Tělo totiž považuje barvivo v kůži za cizorodé, proto na něj útočí imunitní systém. Pigmenty odnáší lymfa a usazuje je u nejbližších lymfatických uzlin.
Laserový paprsek toto vymývání výrazně urychlí tím, že pigmenty rozbíjí a usnadňuje jejich odplavování lymfou.
Další důvody pro odstranění tetování
– Nespokojenost s provedením, velikostí či umístěním tetování.
– Tetování vzniklo jako nerozvážnost.
– Problémy v zaměstnání, kde je taková ozdoba nežádoucí.
Různé metody i účinky
Nejpohodlnějším, ale nejméně spolehlivým řešením jsou krémy s bělicími složkami.
Jejich účinek je ale sporný, buď jsou v příliš slabé koncentraci, nebo naopak mohou kůži poškodit a vést k tvorbě jizev, uvádí dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7. U maloplošných tetování může být rychlým řešením vyříznutí obrázku.
Při šikovném provedení a následné dobré péči o jizvu zbydou sotva patrné stopy. Bohužel tetování se málokdy umísťuje v partiích, které se dají snadno tímto způsobem upravit.
Vybroušení kůže
Další možností je metoda, která se používá především pro omlazení pleti, odstranění jizev či příliš výrazné pigmentace, nicméně dokáže odstranit i tetování. Jde o zbroušení svrchní vrstvy kůže.
Nevýhodou je značná bolestivost, kůže po zákroku reaguje svěděním, otoky a povrchovým krvácením. Obnažení střední vrstvy kůže současně představuje riziko povrchové infekce i tvorby výrazných jizev.
Je nutné také počítat s tím, že na místě i zdárně zahojeného výbrusu bude pleť světlejší, jak upozorňuje odbornice na krásu Martina Šmidrová. Proč se tedy výbrus používá?
U barevných tetování v odstínu červené či žluté je výbrus jednou z mála možností, jak motiv z kůže odstranit.
Zmrazení aneb kryochirurgie
Tetování se dá odstranit také pomocí kapalného dusíku. Zákrok probíhá tak, že se nejprve na kůži vytvářejí drobné omrzliny kapalným dusíkem a pak se obrousí svrchní vrstvy kůže, v nichž je uložen inkoust.
Pro odstranění kryochirurgií jsou vhodné tradiční tmavé barvy, naopak problematické jsou odstíny žluté a zelené.
Nejúčinnější je laser
Laserový paprsek pracuje tak, že se zaměřuje na tmavá barviva. Ta pohlcují jeho energii a rozpadají se. Rozpadlé pigmenty odcházejí s lymfou a obrázek bledne. Slabinou jsou světlé barvy, které jdou obecně mnohem hůře odstranit.
Přesto je laserové ošetření nejúčinnější metodou. A jak vysvětluje dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7, laserové paprsky lze přesně zacílit, díky čemuž je ošetření velmi šetrné k okolním tkáním.
Přesto nelze počítat s tím, že se dá tetování snadno, rychle a bez bolesti odstranit. Jak upozorňuje odbornice Martina Šmidrová, vždy se jedná o relativně bolestivé a drahé zákroky.
Ošetření laserem je nutné několikrát opakovat, až se podaří vyplavit i hlouběji uložené pigmenty.
Na čem závisí výsledek
– Vliv má typ inkoustu i velikost a stáří tetování.
– Tmavé barvy se odstraňují snáze.
– Podstatné může být i umístění tetování. Čím je lepší zásobení oblasti krví, tím lepší bývají i výsledky.
– Oblasti, které nejsou krví dobře zásobeny, se po laserovém ošetření hojí hůře. Proto například kotník není pro laserové ošetření příliš vhodný.
Hojení vyžaduje trpělivost
Bezprostředně po zákroku laserem může být kůže oteklá, s puchýřky, zarudnutím i drobným krvácením. Tyto nepříjemnosti obvykle samovolně po pár týdnech vymizí.
Větším rizikem je změna pigmentace, kdy ošetřená kůže buď výrazně ztmavne, nebo naopak získá mnohem světlejší odstín. Proto je nezbytné ošetřit místo před slunečními paprsky krémem s vysokým ochranným faktorem.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL