Domů     Už je zase vybitá?
Už je zase vybitá?
8.1.2021

Znáte to. Chcete si zavolat, je to důležité a baterie telefonu je vybitá. Zapomněli jste, jako už tolikrát, nebo je v tom něco jiného?

Ono sice nabíjení telefonu není žádná věda, ale přesto třeba něco děláte špatně, ani o tom nevíte. Třeba vás zatím nenapadlo, že i o akumulátor se musí pečovat, protože je to jedna z nejdůležitějších součástí chytrých telefonů.

K čemu obrovská vnitřní paměť nebo osmijádrový procesor, když se baterie nečekaně vybije? O jejich nabíjení a výdrži koluje řada mýtů a polopravd. Pojďme se proto na některé z nich podívat.

Řada mýtů o nabíjení akumulátorů mobilních telefonů jde na vrub technologickému pokroku – jednoduše řečeno, co platilo pro starší typy baterií, pro ty nové už platit nemusí. Nám se ovšem nějak nechce zapomenout na to, co bylo dlouhá léta každodenní nutností.

Od niklu a kadmia k lithiu

Prvním typem baterií, které mobilní telefony využívaly, byly nikl-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory. Na jednu stranu byly tyto akumulátory velmi efektivní, protože dlouho vydržely, na straně druhé však byly náchylné na výkyvy teplot a trpěly postupným vybíjením.

Jejich nástupcem byl nikl-metal hydridový akumulátor (Ni-MH). Výhodou oproti předchozímu typu baterie byla větší kapacita, i tento druh však trpěl na samovybíjení, ačkoliv již méně než jeho předchůdce.

Baterie s obsahem niklu pozvolna nahradily baterie s lithiem, které se dávají do chytrých telefonů. Ty se dělí na dva druhy – lithium-iontové (Li-Ion) a modernější lithium-polymerové (Li-Pol).

Ty už netrpí samovybíjením jako jejich dvě předchůdkyně a značně se prodloužila také jejich životnost. U Li-Ion baterií je to asi 40% nárůst, u Li-Pol pak ještě více.

V obou případech se jedná o takzvané chytré baterie, které mají zabudované senzory hlídající proces nabíjení.

Vybít a pak nabít?

Jeden z tradičních mýtů se týká nových akumulátorů a jejich uvedení do provozu. Mnozí z těch, kdo mají zkušenosti s mobilními telefony už od dob nezničitelné Nokie 3310, vám řeknou, že je nutné novou baterii několikrát zcela vybít a pak nabít do plna.

To platilo u akumulátorů s obsahem niklu, které se na svoji maximální kapacitu dostaly zhruba po třech až pěti takových cyklech. Cyklem se rozumí právě vybití baterie na 0 % kapacity a její následné nabití na 100 %.

Li-Ion a Li-Pol akumulátory už takový iniciační proces nevyžadují. Při prvním použití je ale vhodné baterii zcela nabít, následně odpojit od nabíječky, nechat asi hodinu odpočinout a pak znovu na chvíli připojit k nabíječce. Tím se dosáhne maximálního nabití baterie.

Nabíjet vždy do plna?

Další z mýtů se týká doby nabíjení akumulátoru. Podle něj je nejlepší nechávat akumulátor pokud možno skoro vybít a následně jej nabíjet na maximální kapacitu. Původ tohoto častého omylu lze vysledovat opět k starým typům akumulátorů.

Tyto články totiž přímo vyžadovaly, aby se nabíjely pokud možno vždy do plna, jinak totiž hrozila ztráta kapacity. Moderní baterie už ale tímto nešvarem netrpí, a vybíjení a nabíjení do sta procent kapacity jim dokonce nesvědčí.

Čím více celých cyklů totiž lithiová baterie absolvuje, tím je blíže k okamžiku, kdy už nepůjde zprovoznit. Ideální je proto telefon v průběhu dne několikrát dobíjet a držet kapacitu baterie kolem 20 až 90 procent.

Každým plným nabitím se totiž zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus. Dobrou kondici má baterie do 500 nabíjecích cyklů, poté se začnou její vlastnosti výrazně zhoršovat.

Nabíjíte přes noc?

Chytrým akumulátorům stačí k nabití na maximální kapacitu zpravidla dvě až tři hodiny. Jenže mnozí si zvykli nabíjet přes noc. Několikahodinové připojení k síti jim příliš nevadí – samy se přestanou nabíjet, jakmile dosáhnou sta procent.

I tak je ale mýtus částečně pravdivý, protože jak už bylo řečeno, novým druhům baterií nabití do plna nesvědčí.

Pozor na teplotní extrémy

S čím si nové akumulátory příliš nerozumí, jsou vysoké teploty. Mírné zahřátí článku při nabíjení je běžný jev. Měli bychom se ale vyvarovat činností, které mohou teplotu ještě zvýšit.

Optimální provozní teplota v současnosti nejpoužívanějších typů baterií se pohybuje v pásmu od 15 do 20 °C. V létě je samozřejmě těžké horní hranici dodržet, ale v každém případě byste se měli vyvarovat vystavování mobilních zařízení přímému slunečnímu záření.

Všem typům baterií a akumulátorů škodí i extrémně nízké teploty. Ale zatímco u podchlazené baterie dochází zpravidla ke snížení kapacity, ta přehřátá může explodovat a majitele mobilního zařízení popálit.

Není proto například vhodné dávat telefon na noc pod polštář – ať už se nabíjí, nebo ne – nebo během parného léta za okno auta. Při nabíjení je též dobré vyndávat telefon z obalu, který sám o sobě teplo příliš dobře neodvádí.

Tahle rada není nad zlato

Jedna z nebezpečných zrádných rad, které se čas od času objeví na internetu, je vložit dosluhující baterii v igelitovém sáčku do mrazáku. Nemusíte to ani zkoušet, rovnou prozradíme, že tato metoda vede ke zničení baterie.

Text: Eva Hořánková podle Radima Tlapáka BatteryShop.cz

Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
5.6.2023
Je tu jaro a s ním nejen toulky přírodou, ale také spousta práce na chatách a chalupách. Mezi nejčastější problémy, které po zimě objevíme, patří praskliny ve zdi. Ale není to jen otázka venkovských stavení, i v bytě se nějaká ta prasklina vždycky najde a zejména před malováním je potřeba ji vyspravit. Možností, jak to udělat, je několik a závisí na místě i na velikosti. Jsou totiž praskliny, se
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
27.5.2023
Také máte potíž, kam si do auta uložit ubrousky nebo papírové kapesníčky, aby byly po ruce, ale přitom nepřekážely? Zkuste jednoduchý a vtipný trik. Klasické ubrousky do auta nejsou vůbec šikovné. Krabice je příliš velká, ale ani když sáhnete po té menší, krychlové, není v autě kam dát, aby držela na svém místě. Naštěstí je možné tento problém elegantně a hravě vyřešit. A ještě si zamlsáte.   Jak
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot