Domů     Už je zase vybitá?
Už je zase vybitá?
8.1.2021

Znáte to. Chcete si zavolat, je to důležité a baterie telefonu je vybitá. Zapomněli jste, jako už tolikrát, nebo je v tom něco jiného?

Ono sice nabíjení telefonu není žádná věda, ale přesto třeba něco děláte špatně, ani o tom nevíte. Třeba vás zatím nenapadlo, že i o akumulátor se musí pečovat, protože je to jedna z nejdůležitějších součástí chytrých telefonů.

K čemu obrovská vnitřní paměť nebo osmijádrový procesor, když se baterie nečekaně vybije? O jejich nabíjení a výdrži koluje řada mýtů a polopravd. Pojďme se proto na některé z nich podívat.

Řada mýtů o nabíjení akumulátorů mobilních telefonů jde na vrub technologickému pokroku – jednoduše řečeno, co platilo pro starší typy baterií, pro ty nové už platit nemusí. Nám se ovšem nějak nechce zapomenout na to, co bylo dlouhá léta každodenní nutností.

Od niklu a kadmia k lithiu

Prvním typem baterií, které mobilní telefony využívaly, byly nikl-kadmiové (Ni-Cd) akumulátory. Na jednu stranu byly tyto akumulátory velmi efektivní, protože dlouho vydržely, na straně druhé však byly náchylné na výkyvy teplot a trpěly postupným vybíjením.

Jejich nástupcem byl nikl-metal hydridový akumulátor (Ni-MH). Výhodou oproti předchozímu typu baterie byla větší kapacita, i tento druh však trpěl na samovybíjení, ačkoliv již méně než jeho předchůdce.

Baterie s obsahem niklu pozvolna nahradily baterie s lithiem, které se dávají do chytrých telefonů. Ty se dělí na dva druhy – lithium-iontové (Li-Ion) a modernější lithium-polymerové (Li-Pol).

Ty už netrpí samovybíjením jako jejich dvě předchůdkyně a značně se prodloužila také jejich životnost. U Li-Ion baterií je to asi 40% nárůst, u Li-Pol pak ještě více.

V obou případech se jedná o takzvané chytré baterie, které mají zabudované senzory hlídající proces nabíjení.

Vybít a pak nabít?

Jeden z tradičních mýtů se týká nových akumulátorů a jejich uvedení do provozu. Mnozí z těch, kdo mají zkušenosti s mobilními telefony už od dob nezničitelné Nokie 3310, vám řeknou, že je nutné novou baterii několikrát zcela vybít a pak nabít do plna.

To platilo u akumulátorů s obsahem niklu, které se na svoji maximální kapacitu dostaly zhruba po třech až pěti takových cyklech. Cyklem se rozumí právě vybití baterie na 0 % kapacity a její následné nabití na 100 %.

Li-Ion a Li-Pol akumulátory už takový iniciační proces nevyžadují. Při prvním použití je ale vhodné baterii zcela nabít, následně odpojit od nabíječky, nechat asi hodinu odpočinout a pak znovu na chvíli připojit k nabíječce. Tím se dosáhne maximálního nabití baterie.

Nabíjet vždy do plna?

Další z mýtů se týká doby nabíjení akumulátoru. Podle něj je nejlepší nechávat akumulátor pokud možno skoro vybít a následně jej nabíjet na maximální kapacitu. Původ tohoto častého omylu lze vysledovat opět k starým typům akumulátorů.

Tyto články totiž přímo vyžadovaly, aby se nabíjely pokud možno vždy do plna, jinak totiž hrozila ztráta kapacity. Moderní baterie už ale tímto nešvarem netrpí, a vybíjení a nabíjení do sta procent kapacity jim dokonce nesvědčí.

Čím více celých cyklů totiž lithiová baterie absolvuje, tím je blíže k okamžiku, kdy už nepůjde zprovoznit. Ideální je proto telefon v průběhu dne několikrát dobíjet a držet kapacitu baterie kolem 20 až 90 procent.

Každým plným nabitím se totiž zkracuje životnost akumulátoru o jeden cyklus. Dobrou kondici má baterie do 500 nabíjecích cyklů, poté se začnou její vlastnosti výrazně zhoršovat.

Nabíjíte přes noc?

Chytrým akumulátorům stačí k nabití na maximální kapacitu zpravidla dvě až tři hodiny. Jenže mnozí si zvykli nabíjet přes noc. Několikahodinové připojení k síti jim příliš nevadí – samy se přestanou nabíjet, jakmile dosáhnou sta procent.

I tak je ale mýtus částečně pravdivý, protože jak už bylo řečeno, novým druhům baterií nabití do plna nesvědčí.

Pozor na teplotní extrémy

S čím si nové akumulátory příliš nerozumí, jsou vysoké teploty. Mírné zahřátí článku při nabíjení je běžný jev. Měli bychom se ale vyvarovat činností, které mohou teplotu ještě zvýšit.

Optimální provozní teplota v současnosti nejpoužívanějších typů baterií se pohybuje v pásmu od 15 do 20 °C. V létě je samozřejmě těžké horní hranici dodržet, ale v každém případě byste se měli vyvarovat vystavování mobilních zařízení přímému slunečnímu záření.

Všem typům baterií a akumulátorů škodí i extrémně nízké teploty. Ale zatímco u podchlazené baterie dochází zpravidla ke snížení kapacity, ta přehřátá může explodovat a majitele mobilního zařízení popálit.

Není proto například vhodné dávat telefon na noc pod polštář – ať už se nabíjí, nebo ne – nebo během parného léta za okno auta. Při nabíjení je též dobré vyndávat telefon z obalu, který sám o sobě teplo příliš dobře neodvádí.

Tahle rada není nad zlato

Jedna z nebezpečných zrádných rad, které se čas od času objeví na internetu, je vložit dosluhující baterii v igelitovém sáčku do mrazáku. Nemusíte to ani zkoušet, rovnou prozradíme, že tato metoda vede ke zničení baterie.

Text: Eva Hořánková podle Radima Tlapáka BatteryShop.cz

Foto: PX FUEL

Štítky:
Související články
9.1.2025
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. K tomu nepotřebujete spoustu líčid
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
20.12.2024
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * stužky, provázky a lemovky * knoflíčky * korálky * libovolné vánoční dekorace * t
reklama
Šikovné tipy
Svítící domečky pro pohodovou atmosféru
Den se krátí, brzo je tma a podvečer je ten pravý čas na šálek horkého nápoje a tvoření. Třeba kouzelných domečků s vánoční atmosférou. Už jste zkoušeli samotvrdnoucí hmotu? Ta se vám pod rukama může proměnit doslova v cokoliv. My vám přinášíme návod na domečkové svícínky, které si s trochou trpělivosti vymodeluje i úplný začátečník. Budete potřebovat: […]
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a […]
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce, […]
Čas svíček a lucerniček
Sázka na červenou se jednoznačně vyplatí. Přes den vynikne v podzimní šedi zářivý odstín aranžmá, večer světýlko v lucerně. Co použít? Středem této dekorace je libavka s drobnými plody a červeně kvetoucí brambořík. Jejich barvu výrazně potvrzuje lucerna a jutová mašle, zajímavým detailem jsou plody okrasné jabloně velikosti třešně. Vyndejte květináčky Sytě barevné dekorativní nádobky […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
historyplus.cz
Boží muka sloužila k usmíření i jako pokuta
Údery kladiv do sekáčků zvoní do dáli. Nevzhledný kus žuly dostává pod rukama kameníků pevný tvar. „Ona si to zaslouží,“ prohodí jeden z upracovaných mužů, když si rukou utře zpocené čelo. Kamenná pocta pro mrtvou v podobě sloupu s výklenkem bude brzy hotova.   „Kam se zase zatoulal?“ ptá se sama sebe nešťastná žena a
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
nejsemsama.cz
Kanárské ostrovy: Teplo po celý rok
Co takhle si letos zpříjemnit zimu dovolenou na některém z krásných Kanárských ostrovů? Mají tam nejen úžasné pláže, ale i spoustu nádherných přírodních památek. Co může být lepšího než uniknout českému mrazivému počasí a alespoň část zimy strávit v teple u moře. Kanárské ostrovy jsou v tomto období jednou z nejoblíbenějších destinací. Jednotlivé ostrovy nabízí skvělé podmínky pro dovolenou, a pokud se plánujete vypravit
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
iluxus.cz
Navržen s funkční přesností: Victorinox ALOX Limited Edition 2025
Společnost Victorinox oznamuje uvedení limitované edice Alox 2025, jedenáctého pokračování vysoce uznávané výroční série. Letos kolekce představuje výraznou barvu Stone Red - sytou, uklidňující červen
Interiér, který vznikal v dialogu
rezidenceonline.cz
Interiér, který vznikal v dialogu
Impulzem k prvotnímu setkání architekta a klienta bylo doporučení. Co se zpočátku jevilo jako klasická standardní práce, postupně se vyvinulo v něco daleko neočekávanějšího. Byt v pražských Vršovicích s výhledem do Nuselského údolí koupil jeho majitel v rezidenčním projektu. Obytná plocha 174 m2 měla svým obyvatelům poskytnout příjemné a klidné útočiště v rušném městském prostředí.
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
enigmaplus.cz
Záhadný návštěvník na nočním nebi: Byl to druhohorní ptakoještěr?
Městečko Van Meter v americkém státě Iowa bylo založeno v roce 1869. Za svůj neobvyklý název vděčí rodině přistěhovalců z Nizozemska. O několik desítek let později se tato poklidná komunita proslavila
Treska v koriandrové krustě
tisicereceptu.cz
Treska v koriandrové krustě
Balíček s rybou v alobalu si otevřete každý až na talíři – vůně se na vás vyvalí, o chuti nemluvě. K rybě můžete připravit omáčku z bílého jogurtu, pár kapek citronu a špetky soli. Ingredience 1
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
epochanacestach.cz
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné komory
Manžel se zamiloval do jiné
skutecnepribehy.cz
Manžel se zamiloval do jiné
Dobrák od kosti, pohodář, sympatický člověk. Tak nějak vidí mého manžela jeho kolegové, známí, naše děti a samozřejmě i já. Pak přišla sprcha! Byl to prostě odjakživa oblíbený a nekonfliktní člověk. Dával mi najevo lásku. Byla jsem přesvědčená, že málokdo má v životě takové štěstí jako já. Nemohla jsem si stěžovat na rodiče, kteří mi poskytli šťastné dětství
Rijád bude hostit World Expo 2030
epochalnisvet.cz
Rijád bude hostit World Expo 2030
Saúdská Arábie je uznávána jako přední destinace. Není proto úplným překvapením, že si Rijád zajistil šanci na pořádání světové výstavy v roce 2030. Po Dubaji v roce 2020 je tak druhým městem na Blízkém východě, jemuž se této příležitosti dostane. Město v hlasování předstihlo konkurenty Řím a Pusan ​​v Jižní Koreji. Světová výstava se
Výlety Dopity za milenkou?
nasehvezdy.cz
Výlety Dopity za milenkou?
Vypadá to, že je úplně na dně! Agáta Hanychová (39) marodila, musela brát antibiotika. A podle všeho zjistila, že ve svém manželovi nemá takovou oporu, jak doufala. Proslýchá se, že Miroslav Dopit
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
21stoleti.cz
Samci komárů budou díky genetické úpravě trávit samice svým spermatem
Každý rok zemře na nemoci přenášené komáry přes milion lidí na celém světě. Postřiky insekticidy, které mají vymýtit komáry ze zamořených oblastí, jsou neúčinné, protože si na ně komáři snadno budují
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
epochaplus.cz
Michelle Stuartová: Blíž k zemi i hlíně
Předtím, než se začala naplno věnovat umění, pracovala jako armádní topografka. To znamená, že pro vojsko mapovala terén. Možná právě proto měla ke krajině velmi úzký vztah. Malovala na dlouhé role papíru hlínou – často přímo venku –, nebo na ně přenášela strukturu přírodních povrchů. Zanechala ale dílo i přímo v krajině. Když ji umělecké centrum v americkém Oregonu