Vzpomínáte s nostalgií na venkovské stavení své babičky? Líbí se vám tento styl bydlení? Pořiďte si ho i domů, třeba do paneláku.
Venkovský styl si vždycky nacházel své příznivce i ve městech. Pokud k nim patříte i vy, pak s chutí do přestavby. Nebojte se, pro oživení svého domova se nemusíte pouštět do nákladné rekonstrukce.
Stačí si pořídit pár nových doplňků, vymalovat nebo vytapetovat… Změnit styl bydlení přímo k nepoznání tak můžete třeba do týdne.
Teplé, zemité barvy
Zkuste začít malováním. Vybírejte odstíny v přírodních tónech. Pro venkovský styl jsou typické podzimní odstíny terakota, okr nebo pálená cihla. Chcete ještě nějakou barvu přidat? Pak to zkuste s odstíny listů a podzimních květin.
Vzpomeňte na astry, jiřinky, chryzantémy nebo vřes. Modrá v různých tóninách vám připomene čerstvé protrhané nebe. Jen bílé se raději vyhněte. I když patří ke klasice, působí příliš chladně a spíše se hodí pro skandinávský minimalismus. Místo ní použijte krémovou, která pokoj příjemně proteplí.
Experimentujte a zkoušejte
Nebojte se při přeměně svého domova experimentovat. Nejkrásnější prostředí a osobité interiéry vznikají díky neotřelým kombinacím prvků z různých stylů a historických období. Rustikální styl přímo vybízí k prolínání s přírodními materiály.
A není to jen o dřevě a neopracovaném kamení. Moderní prostory dotváří i kombinace hrubosti s jemností. Vše doplňuje skotská kostka, tlusté kožešiny, hrubé háčkované vzory a silné fošny jako obklady stěn.
Vůně lesa a pole
Žijete ve městě plném hluku a smogu? Pouhým otočením klíče v zámku svých vchodových dveří se rázem můžete ocitnout v romantické venkovské světnici, kde voní dřevo i zlatavé obilí.
Neopracované fošny, na nichž najdete tu a tam i kůru, staré trámoví s dírami po skobách, holé zdivo… To je moderní rustikální styl. Základem je surový přírodní materiál s historií.
Pokud nemáte možnost prolézt půdu po babičce nebo pátrat po starožitnictvích, nechte si zhotovit i kdyby jen jeden solitérní kus. Může to být třeba komoda se zásuvkami, police či odkládací stolek.
Kousky zašlé věkem
Moderní rustikální styl se skvěle hodí i pro zařízení ložnice. Dokáže navodit tu správnou odpočinkovou atmosféru, kterou potřebujeme k tomu, abychom unikli z přetechnizovaného světa a zklidnili se po hektickém dni v práci.
Ložnice totiž není jen místo, kde se každý večer ukládáme ke spánku. Je to naše soukromí. Sem „utíkáme“ načerpat nové síly, zpomalit tempo, nasát pocit jistoty. Vhodný je nábytek vyrobený z masivu. Může být ručně vyřezávaný nebo malovaný.
Pro ještě větší umocnění efektu útulného bydlení zvolte kousky zašlé věkem, s oprýskaným vzhledem a patinou. Občasné praskliny a suky vůbec nejsou na škodu.
Nezapomeňte ani na vhodné osvětlení.
Velký lustr nad hlavou není ideální, zůstaňte raději u jednoduchosti a prostor osvětlete stolními nebo nástěnnými lampami s měkkým světlem.
Od předsíně po kuchyň
Venkovský styl nemusíte mít jen v obývacím pokoji. Dobře je mu i v kuchyni, pohodlí a teplo domova sem vnesou prkenné stoly ozdobené ošatkou nebo proutěnými košíky a lavice s polštáři z přírodních látek s klidnými vzory.
Důležitou dekorací jsou také živé květiny. A nezapomeňte na škrobené utěrky, sadu porcelánového nádobí, plechovky a dózy na kávu a koření… V předsíni můžete rustikální vzhled přivodit dřevěnou podlahou, cihlovou stěnou nebo starodávným věšákem.
Ať se rozhodnete zařídit si rustikálním stylem kteroukoli místnost v bytě, vyhýbejte se laciným náhražkám dřeva, které už při prvním pohledu působí nekvalitně.
Podpořit však můžete řemeslníky zadáním specifického požadavku a nechat si dekorace vyrobit podle vlastního přání.
Víte, jak ušetřit?
* Vinylová podlaha s dřevěnou strukturou je imitací pravého dřeva a jeho levnější náhražkou.
* Místo cihel využijte tzv. cihlové pálené pásky. Od pravých pálených cihel jsou k nerozeznání, takže efekt přinesou stejný, ale jejich cena je výrazně nižší, takže ušetříte.
Zpracovala: Dana Pešková, Zdroj: Pavel Kružík, PK interiér, Foto: Shutterstock, PK interiér, Blanka Šípová