V poslední době získává na popularitě malá nenápadná rostlina jménem rýmovník. Proč je z ní najednou celebrita?
Česky se rostlině také říká molice, nebo moud, patří mezi hluchavkovité a botanici rozeznávají na 350 druhů. Nás bude ale nejvíce zajímat druh pocházející Austrálie, který se postupně se rozšířil po celém světě – Plectranthus argentatus.
To je ten , který pomáhá při oné protivné nemoci, při které se nedá stát sedět ani ležet a která nás s pravidelnou neúprosností navštěvuje několikrát do roka.
S rýmou zatočí
Pokud tuhle pokojovku máte doma, stačí uštípnout list, zlomit ho a přičichávat. Nejlépe před spaním, ale i během dne. Při nástupu rýmy můžete lísteček nosit s sebou v kapse a opakovaně vdechovat silice, trvá velice dlouho, než začne uvadat.
Astmatikům určitě neuškodí, když rozlámaný lístek v nádobě s vodou položí na noc na topení. Listy můžete používat celoročně, protože rostlinka rychle dorůstá.
Kudy teče, tudy léčí
Rýmovník se používá i k výrobě odvaru, který snižuje krevní tlak a cholesterol. Při vnějším používání listy pomáhají hojit rány a spáleniny.
Doporučuje se i vnitřní užívání – čaj si můžete dát při bolesti hlavy, zmíněném nachlazení nebo třeba při trávicích problémech.
Co ještě umí rýmovník
– Okoření jídlo
Je vlastně takovým všestranným domácím pomocníkem. Jeho lístky můžeme zkusit využít při vaření a to všude tam, kde se používá šalvěj, tedy například pro dochucení zvěřiny nebo do marinády na grilování. Výborná je tato bylinka k přípravě pikantních paštik.
– Vyžene hmyz
Zatímco člověku rýmovník voní, cítí v něm hlavně meduňku, ale také mátu, někteří mluví i o kafru, hmyz tuhle vůni přímo nesnáší. A tak máme hned po ruce bojovníka proti mouchám a komárům. A že v zimě nejsou?
Nevadí, moli ho nesnášejí úplně stejně, což jistě potěší kdejakou hospodyňku, která jim mnohdy marně vyhlašuje válku.
Jak ho pěstovat?
Rýmovník je na pěstování velmi nenáročná rostlina. Měli byste mu dopřát dostatek světla, ale zároveň ho chránit před ostrým poledním sluncem. Zalévat je potřeba opravdu s mírou, zvláště v zimě.
Uškodit mu můžete přelitím, to poznáte, když mu začnou černat listy. Jediná pomoc je okamžitě omezit zálivku, a když už se zdá, že ho nezachráníte, vypěstujte si novou rostlinku. Vůbec nesnáší průvan a přísun mrazivého vzduchu při větrání.
Na jaře nezapomeňte rostlinku přesadit, občas ji přihnojte hnojivem na bylinky nebo přírodním hnojivem a několikrát do roka zaštípněte, aby si udržela pěkný tvar. Zaštipování pomůže košatému vzhledu.
Ničeho se nebojte, nové šlahouny, které se objevují v paždí listů, rostou rychle. Jedna uštípnutá větvička a vzniknou nejméně dvě další, ještě hezčí.
Množení
Nařežte řízky, které pak zapícháte do písčité zeminy a přikryjete sklenicí. Nebo výhonek dejte do nádobky s vodou a uvidíte, že za krátký čas pustí kořínky.
Rýmovník má malé nenápadné kvítky, které se objeví v zimních měsících na velice krátkou dobu, zhruba na týden. Zkušení pěstitelé doporučují květy včas odstřihnout.
Čaj
5 lístků rýmovníku, 0,4 l vody, 1 lžička medu
Postup: Několik lístků dobře omyjeme a přelijeme převařenou, mírně zchladlou vodou. Dosladíme medem a pijeme co nejteplejší.
Sirup
30–40 lístků rýmovníku, 1 granátové jablko 1 pomeranč, 1 citron, 1 kg cukru krupice, voda
1) Den předem si připravíme odvar z rýmovníku a ovoce: Očištěné, ale neumyté lístky rýmovníku nasypeme do hrnce, přidáme plátky důkladně očištěného pomeranče, citronu a granátového jablíčka. Vše zalijeme horkou vodou tak, aby všechny suroviny byly zcela ponořené.
2) Přiklopíme pokličkou a necháme louhovat.
3) Druhý den přecedíme obsah hrnce přes husté sítko.
4) Scezený výluh přivedeme k varu, pak ztlumíme zdroj tepla a po částech postupně přisypeme cukr.
5) Vaříme, za občasného zamíchání pozvolna, dokud sirup nedostane měděný odstín a nezačne lehce houstnout. Ještě teplý plníme do vhodných skleniček, pevně uzavřeme a necháme vychladnout dnem vzhůru. Sirup uchováváme na chladném místě.
Tip: Pokud nemáte po ruce granátové jablko, můžete sirup udělat bez něj.
Tinktura
500 ml 80% alkoholu, 20 listů z rýmovníku
1) Alkohol nalijeme do nádoby a přidáme čerstvě otrhané listy z rýmovníku. Nádobu zakryjeme utěrkou a dáme do tmavé místnosti louhovat. Doba louhování cca 3 měsíce.
2) Každý den bychom měli tinkturu promíchat. Pokud listy začnou hnědnout, tak je okamžitě odstraníme. Hotovou tinkturu slijeme do čisté nádoby.
Tinktura se užívá 3x denně po 10 kapkách, které se přidávají do smoothie, čaje nebo šťávy. Slouží pro posílení imunity a samozřejmě pomáhá při nachlazení.
Text Eva Hořánková
Foto PX FUEL, ibiskyzahradni.eu