Jemně zmáčknout na konkrétní místo. Zatlačit a povolit. Několikrát za den. Reflexologie pracuje na tomto principu. Nenabízí zázraky. Jejím cílem je odstranit bolest a zlepšit tělesné funkce.
Naše tělo je velmi chytré, chytřejší, než by kdo pomyslel. A tak si svou vlastní mapu přeneslo do rukou a nohou. Abychom to lépe pochopili – představme si jednotlivé orgány a části těla jako body. A ty jako kdybychom přenesli na plošky nohou (potažmo rukou).
Ale to není všechno. Už američtí indiáni a egyptští lékaři věděli, že když na ten správný bod jemně zatlačíme, posilujeme orgán, který k bodu náleží.
Žádné čarodějnictví
Možná se teď usmíváte, co že to je za nesmysl. Můžete si sami vyzkoušet, jak reflexologie, jedna z nejstarších léčebných a diagnostických metod, funguje. A nepotřebujete k tomu vůbec žádné pomůcky. Vystačíte si jen se sebou samým.
Až získáte trochu víc praxe, naučíte se i podle změny tkáně na nohou poznat, že se ve vašem těle něco děje. Otlaky a kuří oka nemusejí pocházet jen ze špatných bot. A co například lze pomocí reflexologie řešit?
Opravdu celou řadu zdravotních potíží, třeba bolesti zad, bolest hlavy, bolesti kloubů, dýchací problémy, potíže s trávením i s vylučováním, „splašené“ hormony a mnoho dalších.
Kde co je
Při reflexologii se k masáži využívají chodidla nebo ruce (ty ale nejsou tak účinné). U nohou budete nejvíce pracovat s ploskami. Párové orgány (prsa, vaječníky, ledviny…) mají zastoupení na obou nohách (pravý vaječník = pravá noha, levá ledvina = levá noha…).
Některé orgány (např. děloha, štítná žláza, žaludek…) sice párové nejsou, ale v závislosti na umístění v těle najdeme jejich reflexní zóny „uprostřed“ chodidel, takže na obou nohách, vždy pro polovinu orgánu jedna a pro druhou půlku druhá.
rámeček
V našem systému je reflexologie brána pouze jako podpůrný prostředek léčení. Proto zvláště když nemáte s reflexologií zkušenosti, byste radu i pomoc měli hledat i u svého lékaře. Neprovádějte reflexní masáže v akutním stavu nemoci.
HLAVA JAKO STŘEP
Velmi nepříjemný zážitek, který mnoho lidí trápí opakovaně a dlouhodobě. Migrénu označují lékaři za chorobu 21. století a trpí jí každá pátá žena ze sta. Bolesti bývají velmi omezující a mohou trvat až neuvěřitelných 72 hodin v kuse!
Jenže příčin bolesti hlavy je více. Významnou roli může hrát psychika nebo hormonální změny. Často je na vině přetěžování krční páteře. Jak páteř odblokovat?
Masírujte reflexní plošku krční páteře
– najdete ji na palci pravého chodidla. Zde jsou vlastně postupně umístěny všechny reflexní zóny páteře. Ta „krční“ začíná těsně nad hlavním kloubem palce, na jeho druhém článku, a pokračuje i kousek pod ním.
Krční páteř má sedm obratlů, ale při bolestech hlavy způsobených blokací krční páteře masírujte reflexní plošku toho prvního, zvaného atlas.
ŽALUDEK NA VODĚ
Tzv. akutní gastritida se nemusí ozývat jen ze špatného jídla. Reakci spouští i stres, nevyspání a přepracovanost. Způsobit ji může i infekce a může signalizovat i běžnou chřipku.
Masírujte reflexní plošky žaludku
– najdete je na obou ploskách pod 1. nártními kůstkami. Na levém chodidle je vstup do žaludku, na pravém výstup. Je dobré k masírování přidat i reflexní body slinivky a jater. Doba masáže není omezena.
PODRÁŽDĚNÝ ŽLUČNÍK
O Vánocích se stává velice často, že se vzbouří. Nedělá mu dobře přejídání, tučné jídlo a přepalovaný tuk. Bohužel, pokud se problémy se žlučníkem neřeší včas, mohou se opakovat a většinou zhoršovat.
Masírujte reflexní plošku jater
– najdete ji na pravém chodidle pod hlavními klouby 2. a 5. prstu. Pokud máte sníženou funkci jater, pak plošku jen opatrně promačkejte a zjistěte, kde to nejvíce bolí. Toto místo pak jemně hlaďte. Preventivně se stlačuje vždy celá ploška. Zpočátku velmi jemně a ne více než 15x v průběhu jednoho dne.
NASTYDLÝ MOČOVÝ MĚCHÝŘ
Dovede pěkně potrápit. Častěji ženy, protože mají kratší močovou trubici, takže to mají bakterie usnadněné. Nejvíce jsou postiženy ženy mezi 40. až 55. rokem.
Masírujte reflexní plošky močového měchýře
– najdete je na středním okraji obou chodidel pod vnitřním kotníkem. Masírujte je v krátkých intervalech (10 – 15 sekund), klidně vícekrát za den. Příliš netlačte, spíše hlaďte.
VYČERPANÉ LEDVINY
Zatěžujeme je alkoholem. Trpí, i když máme špatný pitný režim. Nebezpečí je v tom, že nemocné ledviny vůbec nemusejí bolet. Přitom u nás onemocněním ledvin trpí každý desátý člověk! Všímejte si proto varovných signálů:
otoků, nevysvětlitelné únavy a vyčerpanosti, bolesti kloubů… A pokud vás trápí chronický zánět močového měchýře, posilujte společně s ploškou močového měchýře zároveň i reflexní bod ledvin.
Masírujte reflexní plošky ledvin
– najdete je na pravé noze pro pravou ledvinu a na levé noze pro levou ledvinu, a to mezi 2. a 3. nártní kostí, zasahují do dvou třetin nártních kůstek směrem k prstům. Pomůcka pro hledání:
uvedený prostor najdeme nejdříve na nártu – ploška ledviny na chodidle se pak nachází přesně naproti, a to na obou nohách stejně. Mačkejte je vždy směrem od paty k prstům.
TLUSTÉ STŘEVO
Téměř každý třetí člověk si stěžuje na příznaky podrážděného střeva. U žen se tento problém objevuje dokonce dvakrát častěji než u mužů. A při hodování dostává naše střevo pořádně zabrat.
Masírujte reflexní plošky tlustého střeva
– najdete je na obou chodidlech, na pravém je vzestupný tračník a kousek příčného, na levém pak zbytek příčného tračníku a sestupný tračník. Tlak masáže přizpůsobte citlivosti plošky, doba není nijak omezena.
BOLESTI ZAD
Postihují snad každého člověka. Je to daň za vzpřímenou chůzi. Nejčastěji nás trápí bolesti beder, krční páteře, ale i náhlé blokády, nechvalný houser a spousta dalších potíží.
Masírujte reflexní plošku páteře
– najdete ji podél celého chodidla od palce k patě na jeho vnitřní hraně (od krční páteře až po kříž). Body jsou ale velmi blízko sebe, proto pokud vás trápí určitá část páteře, je lepší nechat se ošetřit zkušeným terapeutem.
Celou páteř „masírujte“ na pravé noze nejprve palcem pravé ruky odspodu nahoru. Pak ukazováčkem vezměte pouze bod krční páteře a nakonec levým palcem dokončete odshora dolů po vnitřní klenbě chodidla. Totéž zopakujte na levé noze.
OBTĚŽUJÍCÍ MENOPAUZA
Menopauza nebolí.
Ale je s podivem, jak u jedné ženy probíhá bez příznaků a s druhou si nepěkně pohrává – naděluje s oblibou návaly, nepochopitelné změny nálady, plačtivost nebo naopak nepřiměřené výbuchy hněvu, případně obojí dohromady, pocení a špatné spaní… Pojďme jí tedy domluvit.
Masírujte reflexní plošky dělohy a slinivky
– jak dělohu, tak slinivku najdete na obou nohách. Děloha je nad kotníky, slinivka je na pravé plosce nohy mezi 1. nártní kostí a kostí klínovou, na levé je ve dvou třetinách chodidla.
Rámeček
Při reflexní masáži rukou si pohodlně sedněte a ohněte ruce v loktech, abyste je měli na úrovni hrudi. Vždy pracujte jemně a nevyvíjejte příliš velký tlak. Po celou dobu byste měli být uvolněni a cítit se pohodlně.
Reflexní zóny nohou pro Paní domu předvedla Marie Příhodová, která se reflexologií zabývá již 25 let.
Text: Dana Pešková, Konzultace: Marie Příhodová, reflexniterapie.com, Foto: Michaela Říhová a Alena Kamasová (fotoreporterky.cz)