Zimomřivost je typicky ženský problém, oproti mužům nám udržení vnitřního tepla zkomplikovala sama příroda. A co hůř, nevýhody ženského těla v tomto směru ještě prohlubují neduhy, k nimž máme větší sklon než muži.
Máme v průměru o 15 % méně svalů než muži, přitom právě svaly jsou hlavním producentem tepla v těle. Jsme krásněji klenuté a to je z energetického hlediska nevýhoda – kvůli větší ploše kůže ztrácíme více tepla.
Naše kůže je přitom tenčí a hůře brání únikům tepla. V neprospěch žen hrají také hormony a sklon k chudokrevnosti a nízkému krevnímu tlaku. Krev a krevní oběh ostatně hraje v pocitu tepla nebo chladu v těle rozhodující roli. Jen se podívejte, co se v těle děje, když začnete – lidově řečeno – mrznout:
Když vám začne být chladno
– Mozek dostal signály, že jste ve velmi chladném prostředí. Rozhodne, že se teplem musí šetřit. Důležité orgány jako srdce, mozek, ledviny a celé trávení potřebují kolem 37 °C, aby správně pracovaly, a to musí mozek zajistit.
Proto se krevní oběh v okrajových částech omezí, aby krev a s ní přísun tepla byly zajištěny pro vnitřní část těla.
– Cévy v kůži se stáhnou, takže kůže získá bledý odstín a je chladná.
– Začnou pracovat svaly, aby vyprodukovaly trochu tepla navíc – proto se třeseme.
– Zvedají se chloupky kvůli stažení drobných svalů kolem jejich cibulek, vzniká husí kůže.
Nejen vnější chlad
Uvedená reakce na chladné prostředí je normální a má pomoci ve zdraví zvládnout nepříznivé podmínky. Nastává u obou pohlaví, ačkoli ženy kvůli tělesné konstituci chlad trápí více.
Jenže někdy se k těmto přirozeným ženským nevýhodám mohou přidat ještě zdravotní potíže, prohlubující stav k zimomřivosti. Z těch nejčastějších příčin je to porucha štítné žlázy a chudokrevnost.
Když zlobí štítná žláza…
… pak se to odrazí na hospodaření s tělesnou energií. A teplo není nic jiného než energie. Snížená funkce štítné žlázy je v našich krajích poměrně častá a trpí jí více ženy, zejména ve vyšším věku. Jak poznáte, že se i vás může týkat?
Pokud tvoří štítná žláza hormony v nedostatečném množství, chybí energie celému organismu. Není to tedy jen zimomřivost, ale hlavně celková únava, větší spavost a sklon k rychlému vyčerpání.
Tyto neurčité celkové potíže obvykle doprovází také zácpa, neboť zpomalení tělesných pochodů se týká i práce střeva. Může ale způsobit i bušení srdce, zpomalení pulzu a nárůst krevního tlaku.
Proto je nezbytné pokles produkce hormonů štítné žlázy sledovat a případně řešit jejich syntetickými náhražkami.
Chudokrevnost je problém
Zdaleka nejde jen o bledost. Červené krvinky fungují jako dodavatel kyslíku, což je nezbytná „pohonná“ látka pro každou buňku.
Tvoří-li se méně červených krvinek, než tělo potřebuje, vzniká podobně jako při nedostatku hormonů štítné žlázy problém s chronickou únavou, duševní i tělesnou nevýkonností a zimomřivostí.
Chudokrevnost rozhodně není banální problém, ale stav chronicky ovlivňující celkovou kondici.
Co tělo připravuje o teplo
Kouření: Nikotin silně působí na cévy, po vykouření jedné cigarety se cévy zhruba na 20 minut stáhnou, takže se zúží jejich průměr. U tenkých cév to znamená, že se nedokážou přivést dostatek krve například ke kůži a ta chladne. Následek nedostatečného přivádění tepla cévami je ale znatelný i uvnitř těla.
Stres: Stresové hormony, především kortizon, mají nepříjemnou schopnost omezovat proudění krve v okrajových částech těla. Proto máte za stresové situace studené, ba dokonce ledové ruce a chodidla, ale také uši a nos.
Alkohol: Oproti cigaretám alkohol naopak cévy rozšíří. Proto krátkodobě zahřeje, ale poté začne odvádět teplo i z hlouběji položených tkání.
Podle stupně opilosti pak budete pociťovat chlad a budete se snažit zahřát, nebo naopak reagovat nebudete a přivodíte si podchlazení vnitřních orgánů. K tomu ovšem dochází až v těžké opilosti a za nízkých teplot prostředí.
Pohodlnost: Nedostatek pohybu vede nejen k nabývání na váze, ale také k pocitům vnitřního chladu. Že pohyb zahřívá, má hned dva důvody – především se zrychlí krevní oběh, fungující jako dodávka tepla.
Svaly začnou spotřebovávat energii a tím opět uvolňují teplo. A čím máte více svalů, tím více tepla vzniká, a proto sportovci méně mrznou.
Některé léky: Pocit vnitřního chladu mohou mít na svědomí i léky, v tomto případě jde o nežádoucí účinky. Objevit se mohou u přípravků na bázi tzv. beta blokátorů, používaných především při léčbě vysokého krevního tlaku, arytmie a dalších srdečních poruch.
Nedostatek hořčíku: Zhoršuje zimomřivost především u velmi štíhlých osob s malými zásobami podkožního tuku, který má zajišťovat tepelnou izolaci. Nedostatek hořčíku totiž vede k větší dráždivosti nervů, a tedy i vyšší reakci na pocit chladu.
Kromě toho vyvolává únavu a nechuť k pohybu, ačkoli je to nejpřirozenější způsob, jak se rychle zahřát a současně posílit svaly produkující teplo.
4 tipy, jak rychle zahřát zkřehlá chodidla
– Pořiďte si masážní míček s výstupky, zvaný ježek. Míček položte na podlahu a 10 minut přes něj přejíždějte chodidly a prsty nohou. Nebo nohu zvedněte a chodidlo masírujte míčkem ručně. Velmi rychle pocítíte příliv tepla.
– Velice účinná je masáž v teplém písku. Budete potřebovat cca 2 kg písku určeného pro chov ptáků. Na plechu ho krátce nechte prohřát v troubě, nasypte do lavoru a oběma chodidly v něm pak „šlapejte vodu“.
– Podobně jako písek pomáhá popel po spálení dřeva. Jen ho musíte prosít, aby v něm nezůstaly ostré zraňující kousky. Popel promíchejte s horkou vodou na kaši příjemné teploty a ponořte do ní chodidla. Hmota velmi dobře udržuje teplo a intenzivně prohřívá.
– Teplá koupel sama o sobě zahřívá a její účinek bude ještě intenzivnější, když přidáte esenciální olej podporující prokrvení. Tak působí například rozmarýn nebo skořice.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL