Stejně jako sedačka je také knihovna nedílnou součástí českých obýváků. Nejenže slouží jako úložný prostor, ale i samotné knihy jsou dekorací, která upoutá pozornost nejedné návštěvy.
Pokud i vy toužíte po poličkách plných knih, nabízíme vám několik rad, které vám s výběrem knihovny pomohou.
Jistě jste už byli v bytě, kde vás uchvátila krásná knihovna dělaná na míru a vy jste zatoužili mít také takovou. Pokud víte, že vaše bydlení není zatím definitivní, nic pro vás.
Pokud ale už zařizujete byt, nebo potřebujete na knížky další knihovnu, pak uvažujete správným směrem. Nemusíte běhat po obchodech a zdlouhavě hledat takový rozměr knihovny, který se vejde přesně do vašeho obýváku.
Nábytek na míru ocení především lidé obývající atypické či malé prostory. Knihovnu si můžete navrhnout i sami.
Náš tip
Při vymýšlení velikosti a tvaru nezapomeňte na to, že knížky mají různou velikost a police by proto měly mít rozdílnou výšku nebo by měly být nastavitelné. Pohodlně se tak do nich vejdou i větší knihy, které by jinak musely ležet naskládané na sobě.
Hluboká nebo mělká?
Váš výběr bude hodně záležet na prostoru, který máte k dispozici. Samozřejmě pro přehlednost je lepší knihovna mělká, protože v ní budete mít knihy jen v jedné řadě a pěkně po ruce.
Ale taková knihovna zabírá dost místa a ne vždycky se pro ni najde vhodná stěna. Hluboká knihovna třeba ve formě skříně je přehledná méně, ale vejde se do ní ve dvou řadách opravdu hodně čtiva.
Zavřená nebo otevřená?
Správný knihomol sní o obrovské knihovně, která je přes celou stěnu, samozřejmě otevřená, aby knížky byly pěkně na dosah, i když někdy ze žebříku. Když tahle stěna přestane stačit, zabere se další.
Je to krásné, ale samozřejmě nevýhodou je prach, který se musí vysávat daleko častěji a je to pracnější. Pokud je někdo v rodině alergik, volte raději knihovnu s dvířky. Nebo kompromis, při kterém je uzavřená horní, hůře dostupná část.
Moderna versus klasika
Tak se to asi nedá říct, ale v poslední době se častěji na knihovnu využívá různých polic než celého nábytku.
Je to možná i z toho důvodu, že s policemi se dá dobře a s fantazií pracovat, můžete je umístit do míst, kam by se nábytek nevešel a přijde to také levněji.
To však neznamená, že vyřezávaná knihovna po dědečkovi nemá v domácnosti jako zajímavý solitér své místo.
Bezpečnost především
U široké skříně ji asi nemusíte moc řešit, ale něco jiného jsou skříně úzké a policové knihovny.
Stěna, na kterou chcete police umístit , by měla mít pevnou omítku, ve starších cihlových domech se často zeď může drolit, a hrozí tak, že by police mohla po čase spadnout, ale to se dá vyřešit vhodným upevňovacím materiálem.
Věnujte pozornost nosnosti jednotlivých poliček. Zjistěte si, kolik kilo jedna police unese, aby se vám jednoho dne nestalo, že se vám poličky sesunou.
Text: Eva Hořánková
Foto: archiv, Pinterest