Domů     Se slinivkou opatrně
Se slinivkou opatrně
27.11.2020

Pracuje-li slinivka břišní tak, jak má, ani o ní nevíte. Jen ale onemocní, už vysílá silné bolesti a ohrožuje na životě.

Zánět slinivky břišní neboli pankreatu je velmi závažný, a to pro pacienty v každém věku. Zvláště jeho akutní forma, tzv. akutní pankreatitida, je život ohrožující onemocnění.

Lidé přitom neumírají na zánik funkce slinivky, protože tu dokážou lékaři alespoň z části nahradit, ale na závažné komplikace spojené s tímto onemocněním.

Lékaři musejí zasáhnout velmi rychle, neboť jinak může dojít k selhání jednoho či více životně důležitých orgánů – nejčastěji ledvin, plic a kardiovaskulárního systému. Následkem pak může být trvalé poškození zdraví, či dokonce smrt.

Když je na vině žlučník

Akutní zánět slinivky často vyvolají žlučové kameny. Žlučovod a vývod slinivky se totiž spojují a společně ústí do dvanácterníku. Pokud se v tomto krátkém společném úseku zaklíní žlučový kamínek, brání nejen odtoku žluči, ale i pankreatických šťáv.

A zatímco zastavení žluči za překážkou život neohrožuje a může se projevit jen žlutým zabarvením kůže či spojivek, pozastavení pankreatických šťáv je velmi nebezpečné.

Co jsou to pankreatické šťávy

V každé buňce probíhá současně mnoho set různých chemických reakcí. Buňka tyto reakce ovládá pomocí enzymů. A pankreatické šťávy jsou trávicí enzymy. Vznikají ve slinivce, ale tady nejsou činné. Aktivují se až ve střevě, kde pomáhají trávit potravu.

„Tráví“ sebe samu

Když však začnou působit už ve slinivce (protože je vývod ze slinivky do dvanácterníku ucpaný žlučovým kamínkem), dochází k „trávení“ vlastní tkáně slinivky. To vyvolá akutní zánět. V tomto případě lékaři mnohdy sahají k agresivnější formě ošetření.

Provedou „odklínění“ ucpaného společného vývodu. Při tomto zákroku se pacientovi zavede ústy a dále přes jícen a žaludek až do dvanácterníku přístroj zvaný endoskop. Tím lékař prohlédne rizikové místo.

Pokud je vývod skutečně ucpaný, tak mírným naříznutím okolní tkáně tento vývod rozšíří a zaklíněný kamínek uvolní. Žluč a pankreatické šťávy pak mohou volně vytékat do střeva.

Zákrok není zrovna příjemný, ale v porovnání s operačním řešením je nejen šetrnější, ale většinou i úspěšnější. A především může zabránit rozvoji následných komplikací.

Další spouštěče

Vedle žlučových kamenů ohrožují slinivku i jiné faktory:

Alkohol – Vznik akutního zánětu slinivky může způsobit, pokud ho člověk nárazově požije příliš velké množství. Toto množství je samozřejmě pro každého individuální.

Poranění slinivky při úrazu břicha – K zánětu slinivky může dojít při tupých úrazech břicha. Je to například nehoda na kole, při níž člověk narazí břichem na řidítka.

Vysoká hladina tuků v krvi – Někdy může vést k zánětu slinivky břišní (samozřejmě, že ne u každého člověka), ale mechanismus dosud není příliš jasný.

Některé léky – Mohou to být kortikoidy, ale i jiné.

Příušnice – Virus způsobující příušnice napadá slinné žlázy, ale může napadnout i buňky slinivky břišní.

Žaludeční vředy – Dlouhodobě neléčený žaludeční vřed může prorůst stěnou žaludku do okolí. Anatomicky jsou slinivka a žaludek v těsném kontaktu, vřed může prorůst do slinivky a způsobit v ní akutní zánět.

Léčba

Pacient s akutním zánětem slinivky musí být hospitalizováni. Nesmí přijímat potravu ústy (to ostatně ani nechce), dostává léky proti bolesti a velké množství tekutin do žíly.

Výživa se mu buďto podává hadičkou zavedenou nosem až do tenkého střeva nebo jako speciální výživa přímo do žíly. Kdyby totiž člověk přijímal potravu ústy, způsobilo by to zvýšení tvorby trávících šťáv ve slinivce a zhoršení stavu nemocného.

V případě těžkého průběhu nastupují chirurgové, kteří provedou operaci slinivky a odstraňují její odumřelé části.

Jak se pozná?

Projevy akutního zánětu slinivky bývají dramatické. Klasickým příznakem je prudká bolest břicha v nadbřišku, nevolnost a zvracení. Takže akutní silná bolest břicha, zvláště u „žlučníkáře“ (ale nejen u něj!), může signalizovat toto onemocnění.

Zjistí-li se, že pacient má dlouhodobé problémy se žlučovými kameny nebo měl v nedávné době potíže s přemírou alkoholu, podezření to může zvýšit.

Spolehlivěji se lékař o akutní pankreatitidě dozví z krve, kdy jsou zvýšené hladiny některých trávicích enzymů slinivky (amyláza, lipáza). Pro zobrazení poměrů v oblasti slinivky lze použít ultrazvuk břicha nebo CT.

Víte, že

– akutní zánět slinivky se může vrátit, a že je proto třeba i u vyléčených pacientů na to myslet a zánět vždy podchytit včas?

– někdy zánět přechází do chronického stadia, funkce slinivky je trvale snížena a užívání léků a dodržování diety je naprostou nezbytností?

Chronická forma

Komplikací akutní pankreatitidy může být dlouhodobé zhoršování funkcí slinivky břišní způsobené pomalým odumíráním jejích buněk. Tělo tak začne mít nedostatek trávicích enzymů a přestane účinně trávit potravu.

To se projeví objemnými mastnými stolicemi plnými nenatráveného tuku a hubnutím. Dalším velmi častým příznakem je bolest, která je vázána na jídlo, a proto se nemocný bojí jíst. Tento stav se nazývá chronický zánět slinivky břišní.

V naprosté většině případů je na vině alkohol. Při zničení většiny buněk slinivky poklesne i tvorba inzulinu a vzniká stav podobný cukrovce 1. typu. Jaká je léčba?

* Především je zapotřebí stoprocentně vyloučit jakýkoli alkohol.

* Dále je nutné nasadit pankreatickou dietu a přísně ji dodržovat.

* Doporučuje se jíst častěji a v menším množství jídlo, které je dobře tepelně zpracováno.

* Nasadí se léky, které obsahují pankreatické enzymy.

Slinivka břišní neboli pankreas je žláza, která se nachází v našem břiše. Anatomicky má velmi úzký vztah k tenkému střevu a ke žlučovým cestám. Má dvě hlavní funkce.

Některé její buňky tvoří a do krve vypouštějí významné hormony jako například inzulin, které jsou důležité pro náš metabolismus. Nás však nyní bude zajímat spíše trávicí funkce pankreatu.

Většina buněk slinivky totiž vytváří šťávu bohatou na trávicí enzymy, které umožňují ve střevě trávit tuky, bílkoviny i cukry. Trávicí šťáva se ze slinivky dostává trubicovitým vývodem do tenkého střeva.

Ještě před vstupem do střeva se ovšem napojuje na žlučovod, a žluč s trávicími šťávami pankreatu tak vtékají do střeva společně. Pro trávení to má velký význam, protože trávicí enzymy ve slinivce se tvoří v neaktivní formě a aktivují se až po styku se žlučí.

Ukázka vhodných a nevhodných jídel při problémech se slinivkou

kategorie*nevhodná jídla – NE*vhodná jídla – ANO

příprava*obalování, smažení, velké množství tuku, fritéza, pánev*vařené, dušené, grilování bez tuku do měkka, případně umlít, rozmixovat

nápoje*alkohol, sycené limonády, káva*neperlivá voda, mátový a třezalkový čaj, ovocné šťávy

maso*tučná masa – husa, kachna, bůček, nakládaná masa v konzervě, vnitřnosti*libové maso – kuře, krůta, králík, libové hovězí, telecí a vepřové

uzeniny*tučné a kořeněné uzeniny*libové uzeniny – šunka vařená bez tuku, krůtí šunka a rolka, drůbeží párky

ryby*tučné a uzené – úhoř, kapr, makrela, sardinky v oleji, konzervy a rybí saláty*netučné druhy ryb – pstruh, losos, candát, okoun, filé z tresky, halibut, štika

tuky* vepřové sádlo, přepalované tuky, slanina, majonéza a tučné dresinky*máslo, rostlinné oleje

vejce*připravované s větším množstvím tuku, na slanině, natvrdo a žloutky*1 vejce do pokrmu denně

mléčné výrobky*tučné mléčné výrobky a mléko, smetana, tučné sýry nad 45 %*nízkotučné mléčné výrobky a mléko, např. nízkotučný tvaroh, jogurt, netučné druhy sýra do 45 %, kysaná mléka

přílohy*hranolky, opékané brambory, kynuté knedlíky, vše z droždí*bramborové kaše, brambory vařené ve slupce, rýže, těstoviny, noky

pečivo*tmavé celozrnné druhy pečiva, černý žitný chléb, čerstvé pečivo, čerstvý chléb, listové a linecké těsto*pšeničný, smíšený nebo žitný chléb

ovoce*rybíz, ostružiny, jahody, maliny, borůvky, hroznové víno, datle, meloun, ořechy*banány, jablka, třešně, višně, broskve, meruňky – bez pecek a bez slupky, mošty, pyré a rosoly

zelenina* syrová, zvláště luštěniny, kapusta, květák, paprika, okurka, rajčata (nebo jen bez slupky), brokolice, česnek, ředkvičky, houby a zelenina v octu a oleji*mrkev, hlávkový salát, sterilizovaná kukuřičná zrna, rajčata bez slupky

koření*pepř, pálivá paprika, masox, magi, sojová omáčka, worcester, ocet, instantní polévky, hořčice*petrželová nať, kopr, majoránka, kmín, bazalka, pomerančová a citronová kůra a šťáva, libeček, tymián

mražené pochutiny*kakaové, šlehačkové, smetanové, čokoládové, tvarohové zmrzliny*„vodové“ zmrzliny

1: Hlava pankreatu2: Processus uncinatus3: Incisura pancreatis4: Tělo pankreatu5: Přední plocha pankreatu6: Spodní plocha pankreatu7: Horní okraj pankreatu8: Přední okraj pankreatu9: Spodní okraj pankreatu10: Tuber omentale11: Ocas pankreatu12: Dvanáctník
1: Hlava pankreatu2: Processus uncinatus3: Incisura pancreatis4: Tělo pankreatu5: Přední plocha pankreatu6: Spodní plocha pankreatu7: Horní okraj pankreatu8: Přední okraj pankreatu9: Spodní okraj pankreatu10: Tuber omentale11: Ocas pankreatu12: Dvanáctník

Text: Dana Pešková, Konzultace: MUDr. Jiří Štefánek, Foto: PX FUEL, WIKIMEDIA COMMONS

Štítky:
reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
epochaplus.cz
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené