Domů     Jiří Dvořák: „Dělám věci, které mě baví“
Jiří Dvořák: „Dělám věci, které mě baví“
18.11.2020

Práce má dost, vztah s přítelkyní klape a dcera mu roste do krásy.

Pochází z Modřic u Brna, kde prožil typické dětství kluka z vesnice – v létě fotbal, v zimě hokej. „Maminka pracovala jako šička a táta byl soustružník. Měl jsem ten správný dělnický původ, ale v ničem mi nepomohl.

Ven jsme nejezdili, protože jsme na to neměli, auto jsme neměli, na lyže jsme taky nejezdili.

První džíny jsem si koupil v patnácti, když jsem si na ně vydělal u sbíječky.“ Jiří to v dětství neměl jednoduché, jeho rodiče se poprvé rozvedli, ještě než šel do školy, pak se zase vzali a znovu rozvedli, když základní školu končil.

„Po jejich prvním rozvodu jsem byl u maminky, a když se pak rozvedli podruhé, to mi bylo čtrnáct, zůstal jsem s tátou. S maminkou jsme pak k sobě dlouho hledali cestu.“

Zamiloval se do vůně líčidel

Jako malý vždycky chtěl být pilot. Nebo policajt, ideálně kriminalista. Pak začal chodit do dětského souboru Pirko brněnského studia Čs. rozhlasu.

Ta zkratka znamenala Pionýrský rozhlasový kolektiv, byla to brněnská „verze“ pražského Dismanova rozhlasového souboru. Z té doby mu utkvěla vůně líčidel – líbila se mu tak, že si po představení nechtěl nechat smýt namalované pihy.

Nicméně o herecké kariéře po základce vůbec neuvažoval a šel na gymnázium. V dalších letech pak byl vedle studia středobodem jeho zájmu společenský tanec.

Chytl ho hned na první lekci v tanečních a s partnerkou potom několik dalších let trénovali, soutěžili a získávali ceny.

Od ochotníků do Šumperka

Shodou okolností a náhod právě v roce, kdy maturoval, vstoupilo do života Jiřího Dvořáka opravdové divadlo. Otcův kamarád ho přizval na zkoušku ochotnického souboru v Ořechově u Brna.

„Bylo mi osmnáct, moc jsem nad tím neuvažoval a řekl, že třeba jo…“ Když přišel poprvé na zkoušku, měl soubor tři týdny před premiérou. Narychlo mu v tom představení připsali roli.

„A po premiéře mě vedoucí souboru šokoval návrhem, abych šel hned po maturitě jako elév do divadla v Šumperku, kde měl zanedlouho něco režírovat.“ Rozmýšlel se, ale pak kývl. „Tatínek mi tehdy řekl úžasnou větu, kterou pak ještě několikrát v životě zopakoval:

‚Já ti to teď zakážu a ty mi to jednou budeš vyčítat.‘“ Do Šumperka, na nevábnou hereckou ubytovnu ho doprovodil a s těžkým srdcem ho tam zanechal.

„Až po letech se mi přiznal, že když tehdy odjížděl, zastavil za městem auto a brečel, že mě nechává v tak hrozném prostředí.“

Divadlo je základ

V Šumperku hrál rok a pak se přihlásil ke studiu herectví na JAMU. „Byli jsme dobrý ročník, vedla nás Jana Janovská a ta nám vštípila do paměti, že divadlo je základ.“ Už během studií hostoval Jiří Dvořák v brněnských divadlech, ve 4. ročníku byl na půl úvazku v Mahenově divadle (dnes jedna ze scén Národního divadla Brno) a tam také získal hned po absolutoriu první angažmá.

Po třech letech se přemístil do Divadla bratří Mrštíků, dnešního Městského divadla v Brně, a v roce 1999 dostal nabídku od tehdejší ředitelky pražského Divadla na Vinohradech Jiřiny Jiráskové a stal se na osmnáct let členem zdejšího souboru.

„Brnu vděčím hlavně za to, že jsem v Praze. Jestli jsem se někdy něco naučil, tak to bylo právě v Brně. Hrál jsem tam krásné, velké věci a potkal se s úžasnými lidmi. Vzpomínám na to rád a rád se do Brna vracím. Když přijedu a mám čas, zajdu i do Mahenky nebo k Mrštíkům.“

Dvě manželství, dva rozvody…

Ono životně důležité „ano“ říkal dvakrát. Poprvé se oženil krátce po škole s operní pěvkyní Yvetou Tannenbergerovou, ale manželství skončilo už po dvou letech. A pak se sblížil se svou kolegyní z Vinohradského divadla Barborou Munzarovou.

Vzali se v roce 2002 a mají spolu dceru Annu. Ani tohle manželství ale nevydrželo a po sedmi letech je ukončil rozvod.

„Vycházíme si s Bárou vzájemně vstříc. Když má někdo z nás práci, tak si to prohazujeme, je to někdy velmi dynamické. Ale Anča přepíná bez problémů.“

Táta na plný úvazek

„Když mám Andulku, jsem naplno tatínkem. Povídáme si, vaříme, jezdíme na kole a také na výlety, třeba za mojí maminkou, která bydlí na vesnici u Brna. Snažím se být dobrým otcem a zároveň být parťákem. Když jsme s Áňou spolu, bavíme se bez kliček.

Myslím, že je důležité, aby tak byla komunikace mezi rodičem a dítětem nastavená. Vzájemná důvěra, úcta, respekt. Když má ve vás dítě důvěru, autorita přijde automaticky.“ Už téměř osm let je Dvořákovou partnerkou právnička Jitka Randárová.

Je o spoustu let mladší, ale vztah evidentně funguje. Navíc si prý rozumí i s hercovou dcerou. „Od začátku si to sedlo jako pr… na hrnec. Jíťa má mladší sestru, i díky tomu to ani minutu neskřípalo.

Když mám představení nebo jinou práci, můžu spolu holky klidně nechat doma a nechybím jim.“

Od Stanleyho k Uriášovi

Americký voják Stanley v televizním filmu Vůně vanilky. Kriminalista Sumara ve Ztracené bráně, který platil své kolegyni v podání Ani Geislerové pokuty za sprostá slova. Lobbista Kříž ve druhé řadě Labyrintu.

Ale především čert Uriáš, sympatický pokušitel anděla Páně. To jsou role, v nichž znají Jiřího Dvořáka snad všichni „Báli jsme se, aby byl druhý díl Anděla Páně stejně dobrý, jako ten první. Jak říká Jirka Strach:

Nikdo nemá rád blbý dvojky.“ Výsledek předčil všechna a očekávání – na druhého Anděla přišlo na přelomu roku do kin 1 134 220diváků! „S Ivanem Trojanem se máme rádi, vždycky je s ním sranda, popovídáme si o věcech vážných i nevážných.

Ten, kdo smečuje, nebo kdo dává góly, abychom to dali do Ivanovy terminologie, musí dostat dobrou nahrávku. A mně nevadí přihrávat, když vím, že z toho bude gól.“ A s režisérem Jiřím Strachem spolupracuje už od již zmíněné Vůně vanilky.

„Jirka je neuvěřitelně laskavý. A není dogmatický. Když přijdou herci s lepším nápadem, než má on, tak pokorně sklopí ty své uši a přijme lepší variantu.

A právě tohle vytváří na place víceméně atmosféru klidu a pohody, která je navíc hodně tvůrčí,“ vysvětloval v jednom rozhovoru Jiří Dvořák a dodal: „On mně byl na svatbě za svědka, já jsem mu byl na svatbě za svědka.“

Snaží se přibržďovat

Připouští, že, co se práce týká, lehce přibržďuje. „Neberu všechno. Snažím se dělat věci, které mě baví a které mají smysl.“ Od ledna 2017 je na volné noze, ale stále se hlásí k Divadlu na Vinohradech.

Vloni na podzim měl zdravotní problémy, a tak omezil i divadelní aktivity. Navíc začal ztrácet „divadelní radost“, prý možná proto, že měl hodně textově velmi náročných rolí. „Uvidím, snad se někdy vrátí…“ Ani bez divadla se ale nudit nebude.

V létě začíná točit třídílný televizní dokument o československých legiích – v Rusku, na Ukrajině, v Itálii, ve Francii, na místech, kde se boje odehrávaly, a pokud možno i v době, kdy se odehrávaly. „Ti legionáři byli neuvěřitelní frajeři, na natáčení se moc těším!“

Jiří Dvořák ve zkratce

Narodil se 4. února 1967 v Brně

1988-1989 elévem v Severomoravském divadle v Šumperku

1989 absolvoval Janáčkovu akademii múzických umění

1989-1992 angažmá v Mahenově divadle (dnes scéna Národního divadla Brno)

1992-1999 členem souboru Divadla bratří Mrštíků (dnes Městské divadlo v Brně)

1999-2017 členem souboru pražského Divadla na Vinohradech

Nyní na volné noze

Filmy: např. Vůně vanilky (2001), Anděl Páně (2005), Operace Silver A (2007), Zemský ráj to napohled (2009), Šťastný smolař (2012), Osmy (2014), Anděl Páně 2 (2016)

Seriály: např. Ďáblova lest (2009), Ztracená brána (2012), Sanitka 2 (2013), V.I.P. vraždy (2016), Labyrint (2017)

Rodina: S bývalou manželkou Barborou Munzarovou (herečka, 45) má dceru Annu (14). Žije s přítelkyní Jitkou Randákovou (právnička, 29).

Co řekl o …:

… o setkávání se: „Jsou setkání, která, když máte štěstí, nastanou tak dvakrát třikrát za život. To pak máte pocit, že je ten člověk naproti vám vaší součástí, a je jedno, jestli s ním žijete, nebo je to přítel či kamarádka. Prostě někdo, s kým si nemusíte říkat vůbec nic.“

… o příležitostech: „Herectví je krásná práce, když dostanete dobrou příležitost. Znám spoustu nešťastných herců. Jsou výborní, ale třeba jen nebyli ve správný čas na správném místě.“

… o závisti: „Nikdy jsem nikomu nic nezáviděl. Maximálně cítím obdiv k tomu, kdo je opravdu dobrý. Když jsem daboval mladého Jacka Nicholsona, název filmu už si nepamatuju, tak on tam měl velký hysterický záchvat kvůli nějaké babě – a já jsem si jen říkal:

jak to dělá, kdy dýchá, jak to, že je tak pravdivý? Ale ani tam jsem necítil závist, protože jsem věděl, že na něj nemám.“

… o smíchu: „Hodně se smějte! Ve smíchu je spousta energie a úsměv nikdy nic nestojí.“

… o zkušenostech: „Až s odstupem jsem si uvědomil, že mi divoké rodinné vztahy z dětství poskytly spoustu námětů pro hereckou práci. Když herec vede jen poklidný život, není snadné v sobě najít a na jevišti předvést různé hlubiny, propady a osobní krize.“

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína