Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost.
Najít do daleka zářící keře a stromy není vůbec těžké. Bez černý roste téměř všude. Uvidíte ho na rumištích, na okrajích lesů, podél cest i okolo řek a rybníků. Má rád vlhké a humózní půdy bohaté na dusík.
Jak jej poznáte
Bez tvoří keře nebo stromy, které mohou být až sedm metrů vysoké. V mládí má větve hladké a lysé, teprve starší dřeviny mají nepravidelně rozbrázděnou kůru. Dřevo je řídké a mladší větve mají dřeň.
Listy jsou řapíkaté lichozpeřené a květenstvím je plochý vrcholík, který dosahuje průměru až 10 cm. Možná se vám zdá zbytečné popisovat něco tak samozřejmého, ale jistota je jistota. Bez černý má totiž jedovaté dvojníky.
Pozor na záměnu
Pro neznalé by mohlo k záměně dojít především s bezem chebdí, který ovšem není keř, ale bylina a jehož květy mají rudé prašníky. Podobný bezu černému by se mohl zdát i bez červený.
Ten ovšem zase vyhledává spíše lesní porosty, zejména smrčiny, a jeho květy jsou drobnější se zřetelnými semeníky. Navíc květenství tvoří laty.
Na co se hodí?
Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. Vynikající je sirup, který pak využijete v zimě.
Většina z nás zná smaženou kosmatici, ale možná nevíte, že se dá udělat i na sladko. Sušený se používá do čajových směsí, nebo samostatně. Pomáhá při nemocech z nachlazení či virózách, pomůže vám důkladně se vypotit.
A samozřejmě lze z bezu vyrobit i likér či víno. A úplně nejjednodušší je sypat květy, co se dá. Třeba čokoládovou zmrzlinu, koláče, lívance s červenou marmeládou… Všude bude zdobit a vonět a o to přece jde.
Jak připravit květy?
Už při sběru se podívejte, jestli se na keři neusídlily mšice. Takové květy raději nechte být, protože byste mšice těžko odstraňovali. Také samozřejmě vynechejte keře rostoucí podél frekventovaných cest.
Čerstvé květy je třeba brzy zpracovat, protože na teple vadnou a posléze hnědnou. Pro zpracování v kuchyni, zejména na smažení se nejlépe hodí květenství, která ještě nejsou plně rozkvetlá. Měla by mít alespoň třetinu poupat.
Květy neomývejte vodou, protože byste zbytečně ztratili vonící pyl. Ale samozřejmě musíte vytřepat hmyz. Pokud se rozhodnete květy usušit, zavěste květenství na šňůru, popřípadě je sušte v tenké vrstvě na sítech ve stínu max. do 45 °C.
Bezinkový sirup
50 květů, 2 litry vody, 2 kg cukru, 2 chemicky neošetřené citrony, 4 l vody
1) Květy a na kolečka pokrájený dobře omytý citron (nejlépe v biokvalitě) přelijte ve vhodné nádobě převařenou zcela vychladlou vodou s kyselinou citronovou, překryjte čistou utěrkou a nechte 24 hodin louhovat.
2) Po této době výluh přeceďte přes jemný cedník vyložený gázou do nerezového hrnce. Vsypte cukr (mělo by ho být tolik, kolik je tekutiny – 1 l tekutiny = 1 kg cukru).
Za občasného míchání zahřejte, až se cukr zcela rozpustí a ze dna hrnce začnou k hladině stoupat bublinky.
3) Horkou tekutinu okamžitě vlijte do předem připravených vysterilizovaných sklenic či láhví, uzavřete víkem a dnem vzhůru nechte vychladnout. Pak láhev otočte a uskladněte nejlépe na tmavším a chladnějším místě.
Neotevřený vydrží sirup až 365 dní, po otevření skladujte v ledničce maximálně týden.
Tip: Bezinkový sirup pijeme s vodou nebo ho můžeme přidat do čaje.
Smažené květy nasladko
12 květů bezu, 100 g mouky, 1 vejce, 150 ml mléka, 1 lžička vanilkového cukru, skořice na posypání, olej na smažení
1) Z mouky, vejce a mléka umíchejte hladké těstíčko a nechte asi 10 minut odstát.
2) Rozpalte na pánvi olej, květenství obalujte v těstíčku a minutu až dvě smažte dozlatova.
3) Odložte na papírový ubrousek, aby odkapal tuk. Sypejte skořicí nebo skořicovým cukrem a ihned podávejte.
Tip: Přidejte na talíř ovoce, ale hodí se i zmrzlina.
Bezinkový ocet
5–10 velkých květů bezinek, 0,5 litru octa
1) Do zavařovací sklenice vložíme čerstvé květy bezinek a zalijeme 8% octem. Květy by měly být zcela ponořené.
2) Sklenici zakryjeme plátnem a necháme v chladu a temnu 3–6 týdnů. Poté ocet scedíme a naléváme do připravených lahví, dobře zazátkujeme. Ocet se skvěle hodí na dochucení zeleninových salátů.
Tip: Má ale také léčivé účinky – naše babičky s ním léčily horečky. Zředěným octem (v poměru 1:4) natíraly chodidla, dlaně a spánky.
Limonáda
6– 8 velkých květů černého bezu, 1– 2 citrony (na plátky), 50 dkg cukru, 4 litry vody
1) Vodu svařte s cukrem, nechte vychladnout a přelijte do velké zavařovací sklenice. Přidejte bezové květy, kolečka citronu a sklenici zakryjte plátýnkem, přes které přetáhněte gumičku.
2) Limonádu nechte alespoň dva týdny stát v teple. Poté limonádu přeceďte, stočte do lahví a dejte vychladit. Podávejte s ledem.