Teď si určitě říkáte každý možná, ale já ne. I my jsme si to mysleli, když jsme objevili v Ateliéru Mozaika Kurz kreslení pravou hemisférou. Ale byli jsme překvapeni.
Ten, kdo držel tužku naposled na základní škole a z výtvarky neměl kouli jen proto, aby mu nekazila vízo, je vhodným adeptem na experiment. A protože vypravit se na kurz je docela napínavé, musela předcházet patřičná příprava.
Tu ovšem jiní zájemci nepotřebují, protože všechno dostanou na místě. Jak nástroje, tak opravdu cenné rady.
Něco málo o hemisférách, co už asi víte
Americký neurofyziolog Roger Wollcot Sperry, který získal za svůj výzkum o obou mozkových hemisférách Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství společně se svými spolupracovníky, objevil, že oblast činnosti levé hemisféry mozku se zaměřuje na:
jazyk
logiku
počítání
psaní
notorické reakce
pojem o čase
Pravá hemisféra mozku je důležitá pro duševní činnosti, v nichž hrají zásadní roli:
sluchové vjemy a hudba
uvědomování si komplexních souvislostí
představivost
denní snění
barva
dimenze
Právě tuto oblast více používají děti. Zkuste je třeba chvíli pozorovat, jak si hrají, nevidí, neslyší. Nacházejí se ve svém snovém světě, kde nic není nemožné. Ve světě dobrodružných výprav kamsi za hranici fantazie.
To jsou právě ty chvíle, kdy pravá hemisféra převzala svou vládu. Postupem času, jak člověk dospívá, stále více rozvíjí naopak levou hemisféru a pravá tak nějak podřimuje. A určitě není na škodu ji probudit.
Už proto, že každý z nás je nadán tvůrčími schopnostmi a těmi bude svět zase o trochu barevnější. Zkusit to můžete právě při kreslení. Kreslit totiž může úplně každý bez ohledu na věk, či předchozí schopnosti.
Metoda
Podle lektorky Pavly Macháčkové z Atelieru Mozaika výuka kreslení pravou hemisférou vychází z učení Američanky Betty Edwards, která napsala také knihu Drawing on the Right Side of the Brain, což může vyznít jako Kreslení pravou stranou mozku.
Není to ale správně pochopeno. V přesném překladu této knihy význam slovo right neznamená „pravá“ ve smyslu určení strany. V tomto případě slovo right znamená „správná“ strana. Jinak řečeno:
to, co chceš nakreslit, nakreslíš nejlíp, když použiješ tu „správnou“ stranu svého mozku. Na něco levou a na něco pravou. Pravá strana našeho mozku neumí pracovat s prostorem nebo časem.
Jak by bylo možné bez levé umístit do obrázku vše tam, kam to patří… oči na hlavu a správně daleko od sebe apod. To je zase práce levé strany našeho mozku. Proto jsme do vínku dostali obě.
Jdeme na to
Věkové složení v kurzu je 12 let až… prostě kdo má chuť a náladu. Takže nikdo nevyčnívá. Dostanete 2 tužky a gumu, vyberete si fotografii obličeje a můžete začít kreslit.
Po chvilce se téměř všichni ohlížejí, jak to komu jde a upřímně řečeno, nejde to moc nikomu. Aspoň, že startovní čára je téměř stejná. Když pak portrét, který vypadá, jako by jej namalovalo dítě ze třetí třídy, odložíte, jste zvědaví, co bude dál. A nestačíte se divit.
Den první
Abyste se vůbec naučili vidět jinak, přichází několik zábavných cvičení. Tedy jak pro koho. Třeba namalovat negativ židle. Čili nemalovat židli samotnou, ale namalovat vše za ní a okolo ní a hle, ona se najednou vyploupne. Zázrak.
Když malujete poslepu svou levou, nebo prostě tu méně šikovnou ruku, dozvíte se dokonce něco o svých vlastnostech.
A vrcholem je Piccasův obrázek, který kreslíte obráceně, po částech, které nedávají zdánlivě smysl, až nakonec s nadšením zjistíte, že po dokončení je to předloze docela podobné, i když je vám jasné, že z vás Piccasso nebude. Končí první den, jste vyčerpaní a trochu i šťastní, ale co ten portrét?
Den druhý
Nebudete tomu věřit, ale tenhle den věnujete opravdu malování portrétu a využijete všechno, co jste se dosud naučili. Najednou vidíte, světlo, stín, jiskru v oku, vlnu ve vlasech.
Se třemi různými tužkami a jednou tužkou s gumou (fakt zajímavý nástroj) se pod vašima rukama objevuje cosi jako opravdový obraz. Není to sice ještě dokonalé, ale teď už musíte uznat, že na řečech o tom, že kreslit umí každý, něco je.
Dál už je to jen na vás, ale vsadíme se, že od této chvíle budete zastavovat u všech obchodů s výtvarnými potřebami a někteří i vejdou dovnitř, aby zakoupili první pomůcky.
Text: Eva Hořánková
Foto: Ateliermozaika.cz