Domů     Trápí vás chmury?
Trápí vás chmury?
26.10.2020

Máte stále špatnou náladu a jste bezdůvodně mrzutí? Možná máte dystýmii. Touhle chronickou afektivní poruchou nálady trpí podle odborníků až 3 % populace.

Bývá často považována za lehčí formu deprese, protože však postiženého trápí nepřetržitě, stává se problémem a vyžaduje odbornou pomoc. Nejdříve je však potřeba obě choroby rozlišit a to není jednoduché.

Deprese: Projevuje se hlubokým poklesem nálady a patologickým smutkem, tyto stavy však bývají časově ohraničeny a jejich trvání bývá kratší, spíše nárazové.

Dystýmie: Projevy špatné nálady nejsou tak silné, lidé trpící touto chorobou jsou spíše melancholičtí, smutní a neustále si na něco stěžují. Tyto stavy trvají prakticky nepřetržitě a nejsou ohraničeny.

Bohužel takto dlouhotrvající nenálada se může prohlubovat, až dojde do skutečné deprese, která už život člověka výrazně omezuje.

Jak se určuje diagnóza?

Správná diagnostika této psychické poruchy je poměrně náročná, protože se příznaky často překrývají s celou řadou dalších poruch podobného charakteru.

Aby bylo možné s jistotou říci, že se jedná právě o dystýmii, je třeba u pacienta sledovat špatnou náladu, smutek a další symptomy podobné depresi velmi dlouhou dobu, tedy alespoň dva roky. Rovněž je třeba zkoumat míru.

Dalším problémem je fakt, že lidé vlastně o této poruše sami nevědí.

Vzhledem k tomu, že trvá dlouhodobě a může se vyskytovat již od dětství (choroba často začíná v rané pubertě a odborníci tvrdí, že je třikrát častější u žen než u mužů), chápou neustálou špatnou náladu a melancholii jako součást své povahy a charakteru.

Proto je v mnoha případech ani nenapadne, že mají problém, natož aby se svěřili nejbližším a hlavně lékařům.

Typické příznaky

Depresivní nálada, která je přítomna po většinu dne

Snížená chuť k jídlu nebo naopak přejídání a v důsledku toho velmi často problémy s nadváhou či podváhou

Špatný spánek, ale také zvýšená spavost

Únava, málo energie, snadná unavitelnost

Nízké sebevědomí

Neschopnost mít z čehokoliv radost

Špatné soustředění

Nerozhodnost

Nic není potěšením

Tito lidé mají sklon stěžovat si na svůj zdravotní stav, často bývají bezdůvodně podráždění a cítí se psychicky i fyzicky paralyzovaní. Nepříjemné je, že příznaky spojené s dystýmií vyvolávají problémy v kontaktu s lidmi v pracovním prostředí i ve vztazích.

Život člověka, postiženého touto chorobou, je smutný a únavný. Pro okolí se postižený jeví jako podrážděná osoba či jako divný morous.

Protože dystymikové bývají rovněž velmi často unavení, nejsou schopni zvládat běžné úkoly, a tedy ani zvládat běžnou pracovní náplň. Proto mohou být nezaměstnaní a ocitnout se v důsledku toho i na okraji společnosti.

Záleží na tom, jak jsou schopni svou poruchu zvládat, nebo jestli podstupují odbornou léčbu. Pokud se léčí, bývají schopni normálně pracovat, i když mívají značně nevyrovnanou výkonnost. Bohužel nemají téměř nikdy radost z dobře odvedené práce. Potěšení jim nečiní ani dobré jídlo, zábava nebo sex.

Léčba psychologická

U dystýmie, na rozdíl od deprese, léky příliš nezabírají, a tak se nasazují spíše tehdy, když selhaly jiné metody a postupy.

Hlavní léčebnou metodou bývá psychoterapie, která má postiženého naučit techniky, s jejichž pomocí by se měl vypořádat s melancholií a porozumět její podstatě. Psychoterapeut se snaží pomoci změnit narušené postoje k okolí.

Například nízké sebevědomí může souviset s nečinností, která následně vede k pocitu selhání, jež zase sníží sebevědomí a utvrdí pacienta v jeho negativních postojích. Tento začarovaný kruh se tedy psychoterapeuti pokoušejí prolomit.

Léčba medikamentózní

Pokud psychoterapie nepřináší kýžené zlepšení, pak je nutné sáhnout po farmakologické léčbě. Předepisují se antidepresiva nové generace, která vyrovnávají biochemické rozladění v mozku, projevující se melancholií.

Tyto přípravky jsou šetrné a nemají skoro žádné vedlejší účinky. Někdy se podle posouzení lékaře mohou použít léky uvolňující úzkost a stabilizátory nálady.

Z dystýmie do deprese?

Dystýmie opravdu představuje zvýšené riziko pro vypuknutí deprese. V konkrétní podobě propojení těchto chorob se ovšem odborníci neshodují.

Někteří považují dystýmii za chronickou depresi, jiní za samostatnou diagnózu, která se může vyskytovat společně s akutními fázemi deprese (takzvaná dvojitá deprese). Dystýmie bohužel přitahuje i další poruchy, především úzkostné.

Postižení mají kromě toho zvýšený sklon k nadužívání alkoholu, léků proti úzkosti, léků na spaní a dalších návykových látek. Někteří odborníci tvrdí, že dystýmie je na pomezí poruchy osobnosti a afektivní poruchy. Často také pacienti trpí neduhy, které nemají žádnou objektivní příčinu.

Jak pomoci?

Asi nejdůležitější je, aby si nemoc uvědomila rodina nebo kamarádi. Většinou je to těžké, ale přesto je třeba se pokusit s postiženým o nemoci pohovořit a případně mu pomoci s hledáním vhodného lékaře.

Podpora blízkých je nenahraditelná už proto, že postižený bývá velmi skeptický. Okolí by mělo pochopit, že podrážděnost či nesoustředěnost je projevem nemoci, a jednat vždy vstřícně a vytvořit laskavé a chápavé prostředí.

Text: Eva Hořánková

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,