Domů     Zahrada pro lenochy? Permakulturní zahrada!
Zahrada pro lenochy? Permakulturní zahrada!
19.10.2020

Permakulturní zahrada – je to módní trend nebo nová životní filozofie člověka ve vztahu k přírodě?

Permakulturní zahrada vyvolává spoustu otázek. V čem spočívá její princip? Co nabízí a v čem je jiná? Jak si ji založit? Co to je sluneční past? Jak vypadá záhon ve tvaru klíčové dírky a k čemu je dobrý? Kdo vymyslel tzv. blátivé koule a proč?

Otázek je spousta. Takže – pěkně popořádku…

Návrat k tradicím

Permakulturní zahrada je založená dle zákonů přírody. Lze ji popsat jako pokojné a prospěšné spolužití člověka a přírody. Je to vlastně reakce na zhoršující se životní prostředí naší planety. Princip zní:

příroda člověka bohatě uživí, dá-li jí k tomu příležitost a přestane ji v boji o chléb ničit a drancovat.

Permakultura nabízí možnost naučit se k přírodě chovat co nejšetrněji, ale zároveň ji přirozeně využít a tím si zajistit soběstačnost při pěstování vlastních zdravých produktů bez použití chemie.

Líné farmaření

Návrat k starým tradicím a starobylým postupům, ale na základě poznatků současné vědy a s využitím moderní technologie. I tak lze permakulturu nazvat. Zahrada by měla být méně náročná na údržbu, plevele a škůdci v ní méně škodí a je plná života.

Jedno je jisté. Když na permakulturní zahradu vstoupíte, určitě to poznáte. Ocitnete se v džungli, kde všechno bují ve zdánlivém chaosu bez výraznějšího zásahu člověka. Někdo si proto myslí, že je to metoda bezúdržbová, vhodná pro lenochy. Ale to je omyl. Každá zahrada je uměle vytvořená a bez údržby by zplaněla.

Pravidlo na osázení zahrady…

…je jednoduché. Kyselomilné rostliny rostou na kyselých půdách (vřes, rododendrony, azalky, borůvky,…) a vápnomilné na vápenitých půdách. Vlhkomilné v mokřinách a u řek, suchomilné na mezích a svazích. Pak prospívají i bez větší práce. A stejně tak, alespoň z části porostou i na vaší zahradě.

Tipy na vylepšení půdy

Do těžkých jílovitých půd každý podzim vysejte hluboce kořenící rostliny pro zelené hnojení (např. ozimou řepku nebo roketu). Jejich kořeny pomáhají půdu provzdušňovat a činí ji prostupnou pro žížaly.

Mulčujte až pozdě na jaře (konec dubna, začátek května), kdy je již dostatečně prohřátá.

Velmi kyselá půda (pod 5 pH) je pro rostliny nevhodná. Zlepšit ji můžete – pokud je lehká, mletým vápencem, je-li těžší, oxidem vápenatým. Pomůže i popel ze dřeva.

Chudou půdu vylepšíte například dodáním kompostu, mulčováním, zeleným hnojením, nebo podporou půdního života.

Nikdy nenechávejte povrch půdy holý. Ultrafialové sluneční záření hubí mikroorganismy a navíc se odkrytá půda zbytečně vysušuje.

Zóny

Chcete si zahradu založit podle pravidel permakultury? Rozdělte si pozemek na zóny. Je jich pět (my se podrobněji zmíníme jen o dvou):

bylinná a zeleninová zahrada (je hned u domu, aby byly rostlinky po ruce)

místo pro domácí zvířectvo

jedlý sad

pastviny

divočina (místo, kde se do vývoje krajiny nijak nezasahuje)

Sluneční past
Sluneční past

Zeleninová zahrádka

Mnoho druhů zeleniny vyžaduje hodně tepla, vytvořte jim příznivé mikroklima například pomocí slunečních pastí.

Záhony zakládejte ve směru sever – jih, aby měly rostlinky sluníčko po celý den.

Vyzkoušejte záhon ve tvaru „klíčové dírky“ (viz foto B).

Sluneční past

Jako sluneční past může být osázený vyvýšený záhon sklopený k jihu, ale klidně také celá zahrada. Záhon si můžete představit jako podkovu otevřenou k jihu. Slunce „zachycují“ vyšší dřeviny na severní straně.

Postranní výsadba na východní a západní straně se směrem k jihu postupně snižuje. Do polostínu a stínu vyšších rostlin můžete vysázet nižší rostliny, které plné slunce nepotřebují.

Na nejslunnějším místě vytvořte záhony pro zeleninu a bylinky a nechte pnout vinnou révu. Můžete pořídit i jezírko, které bude odrážet světlo na okolní vegetaci.

Klíčová dírka

Místo pravidelných rovných cestiček si u záhonů naplánujte cesty ve tvaru klíčové dírky. Zaberou méně místa, záhon působí přírodním a velmi malebným dojmem. Zeleniny, které se sbírají často (salát, ředkvičky) dejte nejblíže, abyste je měli hned po ruce.

Nejdál zasaďte rostliny vyžadující jen minimální péči (košťáloviny, mrkev). Po obvodu záhonu umístěte vysoké rostlinky tvořící clonu proti větru. Nejvyšší rostliny dejte na severní stranu (podobně jako u sluneční pasti).

Tento záhon ušetří spoustu místa, protože cestička zabere jen 15 % plochy oproti klasickému obdélníkovému uspořádání, kde je to 30 – 50 % plochy.

Jak rostliny kombinovat

Rostliny si dokážou často účinně pomáhat. Uvádíme některé osvědčené kombinace rostlin:

Střídavé řádky karotky (nebo celeru, petržele) a cibule (Tyto dvě zeleniny se ale neshodují v nárocích na vláhu. Cibule chce sucho, mrkev potřebuje hodně zálivky.

Řešte to tak, že mrkev zasaďte do středu záhonku a cibuli ponechejte na vnějších okrajích, které i po dešti rychle vysychají

Jahody a zelená cibulka nebo česnek

Celer nebo rajčata a košťáloviny

Lichořeřišnice a brambory

Bazalka a okurky

„Špatní sousedé“

Některé kombinace naopak brání rostlinám v růstu, konkurují si podobnými nároky a hostí stejné choroby. Například:

brambor a kukuřice nebo saláty

okurky a rajčata

kapusta a jahody

špenát a červená řepa

fazole a hrách

brambory a rajčata (kvůli plísni bramborové)

Přírodní rovnováha

Úplně na každé zahradě by měla být zóna divočiny, kde přírodu nechte, aby se vyvíjela sama. Přírodní ekosystémy jsou velmi bohaté a fungují na základě vztahů obrovského množství biologických druhů.

Je dobré zónu divočiny umístit na konci pozemku, na prudkých svazích, ale svým způsobem do ní patří i jezírka, živé ploty, suché zídky a podobně.

A ještě o „blátivých koulích“

Správně se jim říká „semínkové bomby“, vymyslel je japonský farmář Masanobu Fukuoka a dnes se běžně používají v tzv. partyzánském zahradničení. Jejich princip je prostý.

Vezmete bláto, uhnětete z něj kuličku velkou tak do dlaně a do ní vtlačíte několik semen různých druhů zeleniny, bylinek i kvetoucích okrasných rostlin. Takových koulí si připravte několik.

Pak si pohodlně sedněte na zahradě a koule ledabyle rozhazujte po pozemku. Filozofie je taková, že se ze semínek uchytí právě ta, která na daném místě mají ty nejlepší podmínky pro svůj růst.

Text: Dana Pešková, Zdroj: Rodinná zahrada – Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století (nakladatelství Triton), Foto: Shutterstock a Eva Hauserová: Kresby použity z knihy

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během