Dají se koupit, ale lepší je, když si je sami vypěstujete. Doma na okně. Neváhejte, v čerstvých klíčcích získáte bohatý zdroj minerálních látek, vitaminů, enzymů, stopových prvků a rostlinných bílkovin.
Klíčky byste si měli zamilovat. Klíčením se v semínku zvyšuje obsah vitaminů a dalších prospěšných látek až o dvě stě procent! Kromě toho, že jsou zdraví prospěšné a nabijí vás energií, jsou lehce stravitelné, nejsou kalorické a mají skvělou chuť.
Co použít?
Semínka k naklíčení si kupte v prodejně zdravé výživy, případně v zahradnictví, ale zde jen taková, která jsou přímo určena k naklíčení. Rozhodně se vyhněte semenům určeným k výsevu – jsou ošetřena chemikáliemi.
Klíčit je možné téměř všechna neloupaná semena obilovin, luštěnin, olejnin a zeleniny. Každý klíček má jinou chuť a také jinak působí. Například:
Vojtěška alfaalfa zpomaluje proces stárnutí a posiluje imunitní systém. Klíčky alfaalfy obsahují až 40 % bílkovin.
Naklíčená čočka obsahuje hojně železa, mědi, zinku a velké množství vitaminu B6. Pomáhá tvorbě červených krvinek. Výborně se hodí do polévek.
Mizuna mimo jiné obsahuje potřebnou vlákninu a provitamin A. Má minimum cukrů, výrazně jemnou chuť po špenátu a je vhodná i pro začátečníky, protože snadno klíčí.
Klíčky rukoly pomáhají čistit krev, působí skvěle na játra a posilují vitalitu. Jsou plné vitaminu C a kyseliny listové.
Méně známé jsou klíčky červeného zelí. Přitom prospívají zdraví, jejich hlavním benefitem je podpora zdravého vývoje buněk. A navíc červeně olistěné výhonky zpestří pokrm i barevně.
Klíčky ředkvičky červené pomáhají při pročišťování žaludečního traktu od bakterií a plísní, i při dezinfekci ústní dutiny a nosohltanu.
Brokolice svým obsahem antioxidantů daleko převyšuje ostatní klíčky. Pro svou jemně kořeněnou chuť je výborná na namazaný chléb i jako doplněk všech večeří.
Jak si klíčky připravit?
Semínko rostliny má obrovskou sílu a k probuzení mu stačí voda a světlo. Nejprve semínka propláchněte, a pak vložte do skleničky s vodou (v poměru 3 díly vody a 1 díl
semínek). Nechte je nabobtnat. Různá semena se probouzejí různě dlouho – některému stačí půl hodiny, jiné potřebuje celý den. Většina se ve vodě nechá přes noc.
Vodu slijte. Semena opět propláchněte. Nelekněte se, pokud bude mít voda kašovitou nebo gelovou konzistenci. Je to dáno tím, že některé klíčky (například rukola nebo řeřicha) mají vyšší schopnost vodu vázat.
Tip: Vodu, kterou slijete z namočených semínek, použijte k zalévání pokojových rostlin. Tento roztok je totiž bohatý na živiny.
Propláchnutá semínka vložte na misku s buničinou. Až do doby sklizně semínka několikrát za den proplachujte čistou vodu nebo roste pomocí rozstřikovače. Udržujte je vlhké, ne mokré. Dbejte také na dostatečné proudění vzduchu, aby semena nezplesnivěla.
Ke svému růstu klíčky potřebují stabilní teplotu mezi 20,5 – 22,5 °C a světlo. Naopak je chraňte před přímým sluncem.
Tip: K naklíčení si můžete pořídit speciální klíčící misky nebo klíčící lahve s okapem.
Nebojte se, když na klíčku objevíte slupky – jsou jejich přirozenou součástí. Jakmile klíček vyroste, slupka z něj spadne. Pomoci tomu můžete i tak, že je znovu opláchnete nebo je promnete v misce s vodou mezi prsty. Ale vůbec nevadí, když slupky sníte.
Asi tak po čtyřech dnech (u každého druhu je to jiné) je úroda připravena ke sklizni. Vhodné k jídlu jsou klíčky tehdy, když dosáhly velikosti 2 – 3x větší než semeno. Klíčky stříhejte přímo na misce. Kořínky se vyhazují.
Pokud byste chtěli místo klíčků jíst výhonky, trvá to o něco déle. Ale pozor na správné načasování. Později výhonky zhořknou a už by vám nechutnaly. Pokud nesníte klíčky hned, uchovejte je v lednici.
Na co si dát pozor
Není klíček jako klíček. Zatímco ty „správné“ si vypěstujete ze semínek, opatrní buďte na klíčky, které se vám objeví v uskladněné zelenině nebo v luštěninách ve spíži. Takové klíčky byste jíst raději neměli (rozhodně ne ty z brambor, jsou jedovaté!).
Některé klíčky je doporučeno blanšírovat (velmi krátce povařit ve vodě). Je to šetrný způsob zpracování, takže se nemusíte bát, že byste tím zničili látky v klíčcích obsažené.
U luštěnin blanšírujeme 3 – 6 minut klíčky fazolí, hrachu.
Čočku a sóju pak jen půl minuty.
Při 1-2 minutovém blanšírování obilovin máte jistotu, že spolehlivě usmrtíte případné škodlivé bakterie z povrchu zrna.
Losos s italskými těstovinami
Říká se, že v jednoduchosti je krása. Vynikající recept, který vtipně doplní pokrm z lososa o zelené klíčky, to jen potvrzuje.
Pro dvě osoby potřebujete: 2 porce lososa * lžíci olivového oleje * italské těstoviny tagliatelle (asi 200 g) * 4 rajčata * máslo * sůl * špetku oregana * klíčky bazalky
Omyté porce lososa osolte a vložte na pánev s olivovým olejem. Nechte chvilku orestovat.
Připravte těstoviny tagliatelle. Vložte je do vroucí osolené vody a uvařte „al dente“ (na skus). Přeceďte, nechte okapat a vmíchejte do nich kousek másla, aby se neslepily.
Na dno zapékací mísy vlijte šťávu z pánve, dno mísy poklaďte na kolečka nakrájenými rajčaty, posypte oregánem a osolte, přidejte těstoviny a navrch položte porce lososa. Zapečte v rozpálené troubě.
Na talíři těsně před podáváním ozdobte čerstvými klíčky bazalky. Pro zlepšení chuti můžete losos zakápnout citronovou šťávou.
Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock