Domů     Klíčky jsou malý zázrak přírody
Klíčky jsou malý zázrak přírody
14.10.2020

Dají se koupit, ale lepší je, když si je sami vypěstujete. Doma na okně. Neváhejte, v čerstvých klíčcích získáte bohatý zdroj minerálních látek, vitaminů, enzymů, stopových prvků a rostlinných bílkovin.

Klíčky byste si měli zamilovat. Klíčením se v semínku zvyšuje obsah vitaminů a dalších prospěšných látek až o dvě stě procent! Kromě toho, že jsou zdraví prospěšné a nabijí vás energií, jsou lehce stravitelné, nejsou kalorické a mají skvělou chuť.

Co použít?

Semínka k naklíčení si kupte v prodejně zdravé výživy, případně v zahradnictví, ale zde jen taková, která jsou přímo určena k naklíčení. Rozhodně se vyhněte semenům určeným k výsevu – jsou ošetřena chemikáliemi.

Klíčit je možné téměř všechna neloupaná semena obilovin, luštěnin, olejnin a zeleniny. Každý klíček má jinou chuť a také jinak působí. Například:

Vojtěška alfaalfa zpomaluje proces stárnutí a posiluje imunitní systém. Klíčky alfaalfy obsahují až 40 % bílkovin.

Naklíčená čočka obsahuje hojně železa, mědi, zinku  a velké množství  vitaminu B6. Pomáhá tvorbě  červených krvinek. Výborně se hodí do polévek.

Mizuna mimo jiné obsahuje potřebnou vlákninu a provitamin A. Má minimum cukrů, výrazně jemnou chuť po špenátu a je vhodná i pro začátečníky, protože snadno klíčí.

Klíčky rukoly pomáhají čistit krev, působí skvěle na játra a posilují vitalitu. Jsou plné vitaminu C a kyseliny listové.

Méně známé jsou klíčky červeného zelí. Přitom prospívají zdraví, jejich hlavním benefitem je podpora zdravého vývoje buněk. A navíc červeně olistěné výhonky zpestří pokrm i barevně.

Klíčky ředkvičky červené pomáhají při  pročišťování žaludečního traktu od bakterií a plísní, i při dezinfekci ústní dutiny a nosohltanu.

Brokolice svým obsahem antioxidantů daleko převyšuje ostatní klíčky. Pro svou jemně kořeněnou chuť je výborná na namazaný chléb i jako doplněk všech večeří.

Jak si klíčky připravit?

Semínko rostliny má obrovskou sílu a k probuzení mu stačí voda a světlo. Nejprve semínka propláchněte, a pak vložte do skleničky s vodou (v poměru 3 díly vody a 1 díl

semínek). Nechte je nabobtnat. Různá semena se probouzejí různě dlouho – některému stačí půl hodiny, jiné potřebuje celý den. Většina se ve vodě nechá přes noc.

Vodu slijte. Semena opět propláchněte. Nelekněte se, pokud bude mít voda kašovitou nebo gelovou konzistenci. Je to dáno tím, že některé klíčky (například rukola nebo řeřicha) mají vyšší schopnost vodu vázat.

Tip: Vodu, kterou slijete z namočených semínek, použijte k zalévání pokojových rostlin. Tento roztok je totiž bohatý na živiny.

Propláchnutá semínka vložte na misku s buničinou. Až do doby sklizně semínka několikrát za den proplachujte čistou vodu nebo roste pomocí rozstřikovače. Udržujte je vlhké, ne mokré. Dbejte také na dostatečné proudění vzduchu, aby semena nezplesnivěla.

Ke svému růstu klíčky potřebují stabilní teplotu mezi 20,5 – 22,5 °C a světlo. Naopak je chraňte před přímým sluncem.

Tip: K naklíčení si můžete pořídit speciální klíčící misky nebo klíčící lahve s okapem.

Nebojte se, když na klíčku objevíte slupky – jsou jejich přirozenou součástí. Jakmile klíček vyroste, slupka z něj spadne. Pomoci tomu můžete i tak, že je znovu opláchnete nebo je promnete v misce s vodou mezi prsty. Ale vůbec nevadí, když slupky sníte.

Asi tak po čtyřech dnech (u každého druhu je to jiné) je úroda připravena ke sklizni. Vhodné k jídlu jsou klíčky tehdy, když dosáhly velikosti 2 – 3x větší než semeno. Klíčky stříhejte přímo na misce. Kořínky se vyhazují.

Pokud byste chtěli místo klíčků jíst výhonky, trvá to o něco déle. Ale pozor na správné načasování. Později výhonky zhořknou a už by vám nechutnaly. Pokud nesníte klíčky hned, uchovejte je v lednici.

Na co si dát pozor

Není klíček jako klíček. Zatímco ty „správné“ si vypěstujete ze semínek, opatrní buďte na klíčky, které se vám objeví v uskladněné zelenině nebo v luštěninách ve spíži. Takové klíčky byste jíst raději neměli (rozhodně ne ty z brambor, jsou jedovaté!).

Některé klíčky je doporučeno blanšírovat (velmi krátce povařit ve vodě). Je to šetrný způsob zpracování, takže se nemusíte bát, že byste tím zničili látky v klíčcích obsažené.

U luštěnin blanšírujeme 3 – 6 minut klíčky fazolí, hrachu.

Čočku a sóju pak jen půl minuty.

Při 1-2 minutovém blanšírování obilovin máte jistotu, že spolehlivě usmrtíte případné škodlivé bakterie z povrchu zrna.

Losos s italskými těstovinami

Říká se, že v jednoduchosti je krása. Vynikající recept, který vtipně doplní pokrm z lososa o zelené klíčky, to jen potvrzuje.

Pro dvě osoby potřebujete: 2 porce lososa * lžíci olivového oleje * italské těstoviny tagliatelle (asi 200 g) * 4 rajčata * máslo * sůl * špetku oregana * klíčky bazalky

Omyté porce lososa osolte a vložte na pánev s olivovým olejem. Nechte chvilku orestovat.

Připravte těstoviny tagliatelle. Vložte je do vroucí osolené vody a uvařte „al dente“ (na skus). Přeceďte, nechte okapat a vmíchejte do nich kousek másla, aby se neslepily.

Na dno zapékací mísy vlijte šťávu z pánve, dno mísy poklaďte na kolečka nakrájenými rajčaty, posypte oregánem a osolte, přidejte těstoviny a navrch položte porce lososa. Zapečte v rozpálené troubě.

Na talíři těsně před podáváním ozdobte čerstvými klíčky bazalky. Pro zlepšení chuti můžete losos zakápnout citronovou šťávou.

Text: Dana Pešková, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
1.5.2024
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř